Vrcholy a dna amerických akcií: Takhle vypadají cesty tam a zase zpátky

Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS se s investory pravidelně dělí o zajímavé grafy reflektující situaci v ekonomice a na trzích. Tentokrát se zaměřil na to, jak se americký akciový trh vyvíjí před dosažením cenového vrcholu a po vystoupání na něj, když jeho indikátory signalizují překoupenost, a jak před dosažením dna a po odrazu od něj, když je naopak přeprodaný.
Graf zobrazuje průměrný vývoj amerického akciového indexu S&P 500 během osmi období překoupenosti (velice vysoké Shillerovo P/E) a dvanácti období přeprodanosti (velice nízké Shillerovo P/E) mezi roky 1910 a 2024, a to v době 36 měsíců před dosažením vrcholu, respektive dna, a 36 měsíců poté.
"Analýzy historických dat nám napovídají, jaký vývoj lze za určitých podmínek čekat do budoucna, byť spolehlivost není samozřejmě ani zdaleka 100%. Z grafu je zřejmé, že cesty vedoucí k vrcholu v období překoupenosti akcií bývají relativně pozvolné, avšak po obratu trendu bývá pokles prudší, byť v průměru se zastavuje nad výchozími úrovněmi. A naopak, růst následující po obratu po vyklesání trhu na dno během období přeprodanosti bývá po výrazném startu pozvolnější a zastavuje se pod výchozími úrovněmi," říká Thomas.
"V současnosti se Shillerovo P/E indexu S&P 500 pohybuje nad 36, v nejvyšším decilu historických hodnot. Investoři by proto měli být obezřetní a počítat s možností, že po dosažení vrcholu a obratu trendu nabere vývoj na dynamice," dodává Callum Thomas.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS