Co musíte ráno vědět (5. prosince)

Jak dopadlo středeční obchodování s akciemi na burzách v Evropě a v USA, jak hledí do dalších měsíců šéfka Evropské centrální banky a co radí Michael Saylor Microsoftu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu posílily, index Dow poprvé uzavřel nad 45 000 bodů
Americké akcie ve středu posílily v čele s technologickými společnostmi. K růstu akciového trhu podle analytiků přispěly výroky šéfa americké centrální banky Jeromea Powella. Index Dow si připsal 0,69 % na 45 014,04 bodu, a poprvé tak uzavřel nad 45 000 bodů, širší S&P 500 přidal 0,61 % na 6,086,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil dokonce o 1,30 % na 19 735,12 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,13 % na 13,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 4,182 %.
2. Evropské akcie ve středu převážně zpevnily, proti proudu šla londýnská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo většinou v zelených číslech, pouze londýnská burza uzavřela v minusu. Dařilo se akciím z maloobchodního odvětví, naopak cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu patřily k nejhorším. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali mimo jiné indexy nákupních manažerů ve službách a kompozitní PMI. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne posílil o 0,37 % na 517,45 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,28 % na 8 335,81 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,08 % na 20 232,14 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,66 % a skončil na 7 303,28 bodu.
3. Pražská burza ve středu po předchozích dvou dnech růstu klesla
Pražská burza ve středu poprvé v tomto týdnu oslabila. Index PX klesl o 0,39 % na 1 700,95 bodu. Dolů trh táhly hlavně akcie energetické skupiny ČEZ a banky MONETA. Nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie společnosti ČEZ. Závěrečná cena 943 korun byla o 1,77 % nižší než při otevření burzy. Z finančních titulů přispěly k poklesu burzy MONETA Money Bank a Komerční banka.
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek vyjde australská obchodní bilance. Dopoledne bude patřit švýcarské nezaměstnanosti, německým průmyslovým zakázkám nebo zprávě a tržbách maloobchodních prodejců v eurozóně a indexu nákupních manažerů v britském stavebnictví. Ve Spojených státech dojde odpoledne na obchodní bilanci a pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Šéfka ECB čeká v příštích měsících slabší růst ekonomiky eurozóny
Ekonomika eurozóny by v příštích měsících mohla růst mírnějším tempem a její střednědobý výhled zůstává nejistý. Uvedla to ve středu prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová při vystoupení před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti. Prohlásila rovněž, že boj s vysokou inflací se blíží ke konci.
6. OECD varuje před protekcionismem, zatím čeká stabilní růst světové ekonomiky
Globální ekonomika v letošním roce vykáže růst o 3,2 %, v dalších dvou letech pak tempo růstu hrubého domácího produktu mírně stoupne a dosáhne 3,3 %. Ve středu to v aktualizovaném výhledu uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Upozornila nicméně, že rizikem je sílící protekcionismus v mezinárodním obchodě. České ekonomice na letošek předpovídá růst o procento, pro příští rok pak zvýšení tempa růstu na 2,4 % a v roce následujícím na 2,6 %.
7. General Motors odepíše za operace v Číně přes pět miliard dolarů
Americká automobilka General Motors odepíše za operace v Číně více než pět miliard dolarů. Jeden tamní společný podnik musí restrukturalizovat a u druhého došlo k poklesu hodnoty. S odkazem na sdělení firmy akcionářům o tom informovala agentura Reuters. General Motors očekává, že náklady na restrukturalizaci budou činit 2,6 až 2,9 miliardy dolarů. Náklady na snížení hodnoty společného podniku by měly být 2,7 miliardy dolarů.
8. Šéf koncernu Volkswagen hájil úsporné plány, zaměstnance vyzval ke kompromisu
Šéf německého koncernu Volkswagen (VW) Oliver Blume ve středu na setkání se zaměstnanci závodu ve Wolfsburgu hájil plány vedení na úspory, které počítají i se snižováním platů a propouštěním. Odbory, které v pondělí uspořádaly v Německu výstražnou stávku, vyzval ke kompromisu. Jejich návrh řešení, který vylučuje uzavírání závodů, podle něj ale k řešení krize v největší evropské automobilce nestačí.
9. Novavax prodává svůj závod v Česku za 200 milionů USD firmě Novo Nordisk
Americká farmaceutická společnost Novavax podepsala smlouvu o prodeji svého závodu v České republice dánské firmě Novo Nordisk za 200 milionů USD. Oznámila to ve středu v tiskové zprávě. Novavax koupil továrnu v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan v roce 2020. Dokončení transakce se očekává 30. prosince.
10. Maďarsko žádá USA o výjimku ze sankcí na Gazprombank u plateb za plyn
Maďarsko požádalo Spojené státy, aby ruské společnosti Gazprombank poskytly výjimku ze sankcí u plateb za dodávky zemního plynu. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Varoval, že tyto sankce by mohly mít negativní dopad na některé spojence USA.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Michael Saylor radí Microsoftu investovat ročně 100 miliard dolarů do bitcoinu
Zakladatel společnosti MicroStrategy Michael Saylor navrhl Microsoftu investovat 100 miliard dolarů ročně do bitcoinu. Mohlo by to podle něj výrazně zvýšit hodnotu akcií společnosti a posílit pozici firmy. V tříminutové prezentaci s 44 slidy Saylor přesvědčoval vedení Microsoftu, že bitcoin je další klíčovou technologickou revolucí, kterou nelze ignorovat.