Co musíte ráno vědět (2. ledna)

Jak zakončily rok 2024 akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak si v prosinci vedla čínská výroba a jak služba ChatGPT za dva roky ovlivnila celý technologický sektor? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie loni výrazně zpevnily. Za dva roky index S&P 500 přidal přes 53 %, nejvíce od let 1997 a 1998
Akcie ve Spojených státech poslední den v roce 2024 oslabily, za celý rok ale hlavní indexy výrazně zpevnily díky boomu umělé inteligence a snižování úrokových sazeb ze strany centrální banky Spojených států. Index Dow v úterý ztratil 0,07 % a zakončil obchodování na 42 544,22 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,43 % na 5 881,63 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,90 % na 19 310,79 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,29 % na 17,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba tři bazické body na 4,573 %. Za čtvrté čtvrtletí index Dow stoupl o 0,51 %, S&P 500 přidal 2,07 % a Nasdaq Composite zpevnil o 6,17 %. Za celý rok 2024 Dow vzrostl o 12,88 %, S&P 500 se zvýšil o 23,31 % a Nasdaq Composite si připsal 28,64 %. V dvouletém horizontu pak S&P 500 vzrostl o 53,19 %, což je nejvýraznější nárůst indexu od let 1997 a 1998.
2. Evropské akcie v úterý zpevnily, za celý rok 2024 index STOXX Europe 600 přidal necelých 6 %
Evropské akcie v loňském roce posílily, panevropský index STOXX Europe 600 si připsal bezmála šest procent. V samotném čtvrtém čtvrtletí však klesl asi o tři procenta, takže zaznamenal nejvýraznější kvartální propad za více než dva roky. Samotnou úterní seanci hlavní evropské indexy uzavřely v zelených číslech. K poklesu evropských akcií v čtvrtém čtvrtletí přispěla nejistota ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb a obavy ohledně obchodní politiky administrativy nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Během úterního obchodování se index STOXX Europe 600 zvýšil o 0,55 % a uzavřel na 507,62 bodu. Některé evropské burzy v úterý byly kvůli oslavám příchodu nového roku zavřené a na dalších bylo obchodování zkrácené. Britský index FTSE 100 se zvýšil o 0,64 % na 8 173,02 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,92 % na 7 380,74 bodu. V Německu se 31. prosince neobchodovalo, v pondělí index frankfurtské burzy DAX klesl o 0,38 % na 19 909,14 bodu. Za celý rok FTSE 100 přidal 5,69 % a DAX zpevnil o 18,85 %, zatímco CAC 40 klesl o 2,15 %.
3. Pražská burza v poslední prosincové seanci mírně klesla, za celý rok index PX posílil o 24,5 %
Pražská burza v pondělí oslabila, index PX v posledním obchodním dni roku 2024 klesl o 0,05 % na 1 760,17 bodu. Nejvýrazněji oslabily akcie Monety, hlubšímu poklesu indexu bránil především ČEZ. Loni se akciím na pražské burze dařilo, index PX stoupl o 24,5 %.
4. Očekávané události
Čtvrtek bude ve světě dnem finálních prosincových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Ve Spojených státech vedle PMI vyjdou ještě pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo statistika stavebních výdajů. Japonský trh zůstane zavřený. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v prosinci zpomalil
Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v prosinci překvapivě zpomalil, a to navzdory vládním opatřením na podporu ekonomiky. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které v úterý zveřejnil čínský statistický úřad. Index aktivity ve zpracovatelském sektoru se v prosinci podle průzkumu snížil na 50,1 bodu z listopadových 50,3 bodu. Zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří v anketě agentury Reuters předpovídali, že hodnota indexu zůstane na listopadové úrovni. Index se nicméně již třetí měsíc v řadě udržel nad klíčovou 50bodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
6. Americký výrobce čipů NVIDIA dokončil převzetí izraelské firmy Run:ai
Americký výrobce čipů NVIDIA dokončil převzetí izraelské společnosti Run:ai, která působí v oblasti umělé inteligence. Firma Run:ai o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, nezveřejnila však kupní cenu. Podle dřívějších informací izraelského listu Calcalist činila hodnota transakce 700 milionů dolarů.
7. Ukrajina podle očekávání zastavila tranzit ruského plynu, Evropská unie je prý připravená
Ukrajina na Nový rok podle očekávání zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a Moldavska přes své území. Ke konci roku 2024 vypršel pětiletý kontrakt mezi ukrajinskou firmou Naftogaz a ruskou společností Gazprom, která má monopol na vývoz plynu z Ruska sítí plynovodů. Kyjev zdůvodnil krok národní bezpečností, když zopakoval, že Rusko příjmy z prodeje energetických surovin používá k financování své agrese na Ukrajině. Evropská komise ve vyjádření ujistila, že EU je na situaci připravená díky dostatečně flexibilní infrastruktuře a dodávkám plynu z jiných směrů.
8. ČNB: Dluhy českých domácností u bank v listopadu stouply na 2,369 bilionu korun
Dluhy českých domácností u bank v listopadu meziměsíčně vzrostly o 13,5 miliardy korun na téměř 2,369 bilionu korun. Dluhy nefinančních podniků se proti říjnu snížily o 3,2 miliardy korun na 1,435 bilionu korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka. V meziročním srovnání stoupl objem úvěrů domácností o 124,5 miliardy korun a firem o téměř 82 miliard korun.
9. Venezuelský soud dal TikToku pokutu kvůli smrti tří nezletilých
Venezuelský nejvyšší soud udělil pokutu deset milionů dolarů firmě TikTok za to, že podle něj na své stejnojmenné platformě nezabránila šíření nebezpečných virálních videí, která podle venezuelských úřadů v zemi způsobila smrt nejméně tří nezletilých. Informovala o tom agentura AP. V některých zemích TikTok čelí regulaci, či zákazu kvůli údajným kybernetickým hrozbám. Kritizován je také kvůli tomu, že se na něm kromě nebezpečných výzev objevují například i dezinformační videa nebo že přispívá k závislosti nezletilých na mobilních telefonech.
10. Výrobce elektrických létajících taxi Volocopter podal návrh na insolvenci
Německá společnost specializující se na vývoj elektrických létajících taxi pro přepravu ve městě Volocopter podala návrh na insolvenční řízení. Chce však pokračovat v činnosti, uskutečnit restrukturalizaci a hledá investory. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě. Volocopter byl založen v roce 2011 a nyní má zhruba 500 zaměstnanců.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Technologie nade vše
Od představení ChatGPT v listopadu 2022 si nejcennější podniky ve Spojených státech na tržní hodnotě dohromady připsaly skoro 8,5 bilionu USD. Rozmach generativní umělé inteligence tak ještě více upevnil pozici technologických obrů.
Aktuality
