US MARKETZavírá za: 4 h 18 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Růstová exotika v portfoliu? Zkuste skryté klenoty těchto pěti okrajových a rozvíjejících se trhů

Rozvíjející se a okrajové trhy dávají experti roky za příklad investice budoucnosti, jejich predikce ale dosud vycházely naprázdno. Ani rok 2025 v tomto ohledu zřejmě nebude revoluční, banka Morgan Stanley nicméně na několika emerging a frontier markets identifikovala konkrétní potenciálně atraktivní investiční příběhy, které mohou diverzifikaci portfolia posunout o kus dále.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
8. 1. 2025 | 13:25
Afrika

Argentina

Argentina roky tiskla peníze, aby si zajistila financování vládních výdajů, které se vymknuly kontrole. Loni v dubnu se inflace v zemi vyšplhala k 300 % a argentinská ekonomika prošla recesí. Ozdravná kúra, kterou naordinoval prezident Javier Milei, však začíná nést ovoce. Inflace prudce klesá, HDP ve třetím čtvrtletí mezikvartálně vzrostl téměř o 4 %, rozpočet díky radikálnímu osekání veřejných výdajů vykazuje kladné saldo a centrální banka již opět navyšuje své devizové rezervy.

Milei se snaží nakopnout i oblast těžby a prodeje ropy, což by mělo ve střednědobém horizontu podle Morgan Stanley podpořit zisky producentů energetických surovin. Portfoliomanažer Steven Quattry doporučuje zvážit mimo jiné příležitosti spojené se společnostmi s právy k rozvoji těžby v ropném poli Vaca Muerta, které je považované za jedno z nejperspektivnějších na světě.

Egypt

Země, jejíž ekonomika se dlouho spoléhala na výrazné fiskální deficity, uvolněnou měnovou politiku a řízení měnového kurzu, se dostala do zásadních problémů v době pandemie covidu-19, kdy se propadly příjmy z turistického ruchu i výnosy generované Suezským průplavem. Olej do ohně přilila válka na Ukrajině, respektive s ní spojené prudké zdražení energetických komodit, jichž je Egypt čistým dovozcem. Problémy spojené s nedostatkem zahraničních měn v zemi vyústily v nařízení, aby komerční banky omezily používání platebních karet pro transakce v cizích měnách.

Situace Egypta se výrazně zlepšila poté, co země loni v březnu podepsala investiční dohodu v hodnotě 35 miliard dolarů se státním investičním fondem Spojených arabských emirátů, přikročila k devalvaci měny a zajistila si přístup k financování od Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Světové banky v objemu 15 miliard dolarů.

Morgan Stanley v Egyptě vidí příležitosti v bankovním sektoru, který díky razantnímu zvýšení úrokových sazeb registruje prudký růst úrokových výnosů. Stabilizace egyptské ekonomiky podle expertů otevírá cestu k opětovnému poklesu úrokových sazeb, očekávané zlevňování úvěrů by ovšem mělo být díky slušným vyhlídkám hospodářství kompenzováno růstem objemu dluhového financování.

Nigérie

Nigérie, největší hospodářství afrického kontinentu, loni zaznamenala prudké oslabení měny, nárůst míry inflace nad 30 % a prudký růst úrokových sazeb. Problémy země částečně pramení z ambiciózního reformního programu prezidenta Boly Tinubua zaměřeného na liberalizaci ekonomiky. Reformní kroky tvrdě dopadají na spotřebitele, což v zemi zvyšuje napětí, podle Morgan Stanley se ale prezidentovi daří budovat prostředí nakloněné zahraničním investicím, které mají být pilířem nové nigerijské ekonomiky.

Steven Quattry vidí zajímavé investiční příležitosti mimo jiné v telekomunikačním odvětví. V zemi prudce roste využívání mobilních dat a také se daří službám mobilních plateb. Klíčové společnosti na nigerijském telekomunikačním trhu v uplynulých letech masivně investovaly do mobilní infrastruktury, takže hrozba zostření konkurence příchodem nových hráčů je relativně malá.

Pákistán

Pákistán v poslední době čelil problémům spojeným mimo jiné s politickou nejistotou. V zemi se ale po únorových volbách podařilo ustavit vládní koalici, v jejímž čele stanul Šáhbáz Šaríf prosazující úpravy fiskální politiky, reformu energetického sektoru nebo plovoucí kurz měny.

Morgan Stanley upozorňuje, že vlastní bankovní účet má jen asi třetina z téměř čtvrt miliardy lidí v zemi. Velké příležitosti tak vidí v segmentu digitálního bankovnictví, ale i v oblasti informačních technologií, jež by měly těžit z rostoucí penetrace pákistánského trhu s chytrými telefony.

Turecko

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dlouho odmítal ustoupit od názoru, že lékem na vysokou inflaci jsou nízké úrokové sazby. Erdoğanova tvrdohlavost inflaci v zemi vyhnala až nad 85 %. Po dlouho vyhlíženém názorovém obratu úrokové sazby centrální banky vyskočily k 50 % a měnová autorita také začala posilovat své devizové rezervy, což zásadně přispělo ke stabilizaci ekonomiky.

Steven Quattry za atraktivní považuje mimo jiné turecké vývojáře softwaru, a to jednak ty, kteří generují podstatnou část tržeb v dolarech, ale náklady hradí v místní měně, jednak ty, kteří se zaměřují na domácí segment malých a středně velkých firem, jenž je stále jen velice málo nasycený.

Zdroj: Morgan Stanley

AfrikaArgentinaEgyptEmerging marketsFrontier marketsInvestiční tipyLatinská AmerikaPákistánTurecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa