Klesající výnosy dluhopisů jako signál RISK-OFF režimu? Záleží na cyklu

V posledních dnech a týdnech klesají výnosy dlouhodobých amerických vládních dluhopisů, a tedy rostou jejich ceny. To v tradičním chápání finančních trhů znamená, že investoři sázejí na bezpečné útočiště a chtějí se vyhnout rizikovějším aktivům. Platilo to tak třeba koncem roku 2018 nebo na začátku roku 2020. Ale to byly jiné časy. V současném cyklu to funguje trochu odlišně.
Korelace mezi jednotlivými aktivy se v čase může měnit. Záleží na prostředí. Pohled na to, jak se vyvíjely ceny jednotlivých investic od posledního významného dna cen amerických vládních bondů (v říjnu 2023), je velice výmluvný.
Akciový index S&P 500 vzrostl o více než 40 %. Stejně tak Nasdaq. Čínské akcie jsou výše o zhruba 44 %. A daří se velice výrazně i zlatu. O bitcoinu se ziskem zhruba 200 % asi ani není potřeba hovořit. Vidíme zkrátka růst napříč typy investic.
"Je růst cen dluhopisů známkou investorského úprku do bezpečí nebo defenzivního prostředí na trzích obecně? Jednoduše řečeno není, ne v tomto cyklu. A tento cyklus je ten jediný, na kterém nyní záleží," říká zkušený trader J. C. Parets z All Star Charts. "Pohled na výnosy jednotlivých aktiv neukazuje na žádnou jasnou rotaci peněz do bezpečí. Naopak jsou to finanční sektor, komunikační služby a odvětví zbytného spotřebního zboží a služeb, tedy nikoli defenzivní části akciového trhu, které v USA od října 2023 posilují nejvýrazněji."
Právě spotřeba má podle něj nadále co nabídnout. "Spotřebitel je to, co má v tomto cyklu obchodníky na akciovém trhu zajímat. Nemá smysl 'bojovat' s rostoucími cenami dluhopisů. Má smysl je využít," uzavírá Parets.
Zdroj: All Star Charts