Co musíte ráno vědět (16. května)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaké výsledky za první čtvrtletí reportoval ČEZ a podle čeho se lze také orientovat při investování do bitcoinu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly, S&P 500 se zvýšil počtvrté v řadě
Obchodování na amerických akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Investoři vyhodnocovali sérii makrodat a také důležité firemní zprávy. Index Dow přidal 0,65 % na 42 322,75 bodu a širší S&P 500 se zvýšil o 0,41 % na 5 916,93 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,18 % na 19 112,32 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,24 % na 17,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o skoro deset bazických bodů na 4,437 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, růst táhla frankfurtská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky společností Allianz nebo Siemens a rovněž zprávu o vývoji ekonomiky Evropské unie a eurozóny. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,56 % na 546,95 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,57 % na 8 633,75 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,72 % na 23 695,59 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,21 % na 7 853,47 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek zpevnila, dařilo se hlavně akciím ČEZ
Pražská burza také ve čtvrtek vylepšila své historické maximum, index PX stoupl o 0,21 % na 2 181,95 bodu. K růstu trhu přispěly především akcie ČEZ po zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků.
4. Očekávané události
V noci na pátek bude Japonsko informovat o HDP a průmyslové výrobě. Dopoledne Eurostat přidá výsledek obchodní bilance za eurozónu a odpoledne ve Spojených státech dojde na indexy dovozních a vývozních cen, statistiky vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby nebo na předběžný květnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČEZ navrhuje vyplatit dividendu 47 Kč na akcii, v prvním čtvrtletí vydělal 12,7 miliardy
Energetická skupina ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu přes 25 miliard korun. To je 80 % upraveného zisku a v přepočtu na jednu akcii to znamená 47 korun. O návrhu bude hlasovat valná hromada 23. června. Za první čtvrtletí firma vykázala očištěný čistý zisk 12,7 miliardy korun, meziročně tak vydělala o šest procent méně.
6. Trump tlačí na Apple kvůli výrobě v Indii, chce více továren v USA
Prezident USA Donald Trump se ostře vymezil proti expanzi technologické společnosti Apple do Indie. Ve čtvrtečním vystoupení uvedl, že firmu vyzval k omezení výroby mimo území Spojených států a ke zvýšení domácích investic. Kritiku směřoval přímo na generálního ředitele Applu Tima Cooka.
7. ECB chce politickou dohodu o digitálním euru do začátku roku 2026, spuštění by mohlo přijít do tří let
Evropská centrální banka doufá, že do začátku roku 2026 získá potřebný legislativní rámec pro digitální euro. Samotné spuštění měny by pak mohlo následovat během dvou až tří let. Projekt nabírá na naléhavosti kvůli finanční nejistotě po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.
8. mmcité loni klesly tržby o 9 % na 1,08 miliardy Kč
Výrobce městského mobiliáře mmcité za loňský rok vykázal tržby 1,08 miliardy Kč. To je meziroční pokles o 9 %. Výsledek EBITDA spadl o 59 % na 62,1 milionu korun a čistý zisk se propadl na 15 milionů korun z předloňských 102,4 milionu. Hlavním důvodem poklesu tržeb podle firmy byla předvolební a povolební nejistota ve Spojených státech a Spojeném království. Zároveň se neopakoval rekordní rok na slovenském trhu. Výsledek EBITDA byl vedle poklesu tržeb negativně ovlivněn také neočekávanými náklady na restrukturalizaci firmy Kovostal (8 milionů Kč), přesunutím části tržeb Kovostalu v souvislosti s jeho restrukturalizací do roku 2025 (9 milionů Kč) či investicemi do nových technologií v pronajatých prostorách, které nebylo možné zaúčtovat jako kapitálové výdaje (7 milionů Kč).
9. HDP eurozóny v prvním čtvrtletí podle rychlého odhadu stoupl o 0,3 %
Hospodářství eurozóny a ekonomika Evropské unie se v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšily shodně o 0,3 %. Vyplývá to z rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat. Ekonomové vyhlíželi růst hrubého domácího produktu eurozóny o 0,4 %. V meziročním srovnání vykázala eurozóna růst HDP ve výši 1,2 %, zatímco EU dosáhla růstu 1,4 %.
10. Nová éra Fedu? Powell naznačuje změnu, ale s opatrností
Finanční trhy s napětím očekávaly čtvrteční vystoupení předsedy americké centrální banky Jeromea Powella. Guvernér Fedu v projevu naznačil významný posun v uvažování Fedu o měnové politice. Hlavním sdělením bylo, že Fed zahajuje revizi své strategie z roku 2020, a to v reakci na proměněné ekonomické prostředí a častější nabídkové šoky. Cílem je vytvořit flexibilnější rámec, který lépe obstojí v nové realitě globálních nejistot.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Vývoj globální peněžní zásoby a ceny bitcoinu jsou si nápadně podobné, jen s jistým časovým posunem.