Riziko pro americké akcie, které se snaží přiživit sám Donald Trump

Podíl zahraničních investorů na držení amerických akcií se za uplynulých třicet let zhruba ztrojnásobil. Snaha Donalda Trumpa vrátit výrobu do USA a snížit hluboké schodky zahraničního obchodu země mohou přitom vést k poklesu poptávky zbytku světa po amerických akciích.
Současný 18% podíl zahraničních investorů na držbě amerických akcií je z dlouhodobého hlediska rekordní. Mnohé americké firmy v uplynulých dekádách byly na čele, pokud jde o inovace i vytváření hodnoty po akcionáře, zájem o jejich akcie byl proto snadno vysvětlitelný. Vedle kvality společností jej ale podporovalo i něco jiného.
S tím, jak měla americká ekonomika v uplynulých letech rekordní deficity běžného účtu platební bilance, a to primárně vlivem rekordních rozpočtových deficitů, inkasovaly zahraniční ekonomické subjekty rekordní objemy dolarů. Ty posléze alespoň zčásti reinvestovaly na amerických finančních trzích, primárně v podobě nákupů amerických akcií.
Pokud by došlo alespoň k určitému narovnání současných velice výrazných nerovnováh v mezinárodním obchodě ve směru snížení deficitu běžného účtu platební bilance USA, zahraniční investoři by měli k dispozici menší přísun dolarů, a tedy menší objem dodatečného kapitálu k investování do amerických akcií. Případná realizace takového scénáře v průběhu příštích letech by mohla pro výkonnost amerických akcií představovat nezanedbatelné riziko.