25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

První polovina roku 2025 byla pro americký akciový trh jako jízda na horské dráze. Index S&P 500 se od začátku roku propadl o 15,28 % (na základě závěrečných cen do 8. dubna), aby uzavřel první pololetí se ziskem 5,50 %. Intradenní ztráta od maxima z 19. února dokonce převýšila 20 %. Analytik Rocky White ze Schaeffer’s Investment Research se ponořil do historických dat, konkrétně na to, jak si typicky ve druhém pololetí vedou akcie, které mají za sebou skvělých, respektive hrozných prvních šest měsíců roku.
Historie není nic, podle čeho byste měli obchodovat, zopakujme si na začátek. Je ale pravda, že navzdory technologickým změnám a tomu, že se různě mění ekonomické i politické podmínky, investoři mají tendenci se chovat podobně, podle určitých psychologických vzorců a trendů. A proto mají historická data určitou relevanci.
(Růstový) trend je váš přítel
Ukazují přitom, že čím lépe si index S&P 500 vede v první polovině roku, tím větší má šanci na solidní výkonnost i ve druhém pololetí. Od roku 1950 index v druhé polovině roku průměrný výnos 4,67 % v případech, kdy byl za první půlrok v plusu mezi 2 % a 10 %. Ve třech čtvrtinách těchto případů zakončil druhé pololetí se ziskem. Řekněme, že po průměrných prvních pololetích nastával průměrný vývoj i ve druhém pololetí.
Vtip je samozřejmě v tom, jak neprůměrný byl průběh letošního prvního pololetí. S tím je potřeba počítat. Zajímavé je, že letos S&P 500 během první poloviny roku klesl o více než 10 %, než se vyšplhal zpět do plusu. V minulosti se něco podobného stalo pouze dvakrát, a to v letech 2009 a 2016. V obou případech následoval silný červenec (+3,6 %, +7,4 %), v druhých pololetích pak index přidal 6,7 % (2016), respektive více než 20 % (v opravdu výjimečném pokrizovém roce 2009).
Akcie na druhé pololetí
Pokud skrze nějaký burzovně obchodovaný fond pravidelně kupujete celý index S&P 500, nic z toho vás možná až tak nezajímá a vlastně už dávno můžete přestat číst. Pokud ale hledáte něco jako investiční nápady na druhé pololetí a statistiky vám nejsou cizí, má pro vás White celkem zajímavou inspiraci.
Je lepší investovat do akcií, které byly v první polovině roku nejúspěšnější, nebo naopak do těch, které výrazně ztratily (s očekáváním, že se odrazí ode dna)? Data za posledních deset let ukazují, že ty nejlepší i ty nejhorší akcie z prvního pololetí dosáhly v druhé polovině roku znatelně vyšších výnosů než zbytek indexu. Nejlepších 25 akcií v průměru do konce roku přidalo 13 %, nejhorších 25 titulů pak 11 %, zatímco zbytek indexu jen necelých 7,4 %. Obě krajní pětadvacítky nicméně vykazovaly vyšší volatilitu.
Nezbývá než se podívat na nejlepších a nejhorších 25 akcií z indexu S&P 500 za letošní první pololetí. White radí z těchto na základě důkladné vlastní analýzy (ani o prázdninách to na trzích bohužel nebude bez domácích úkolů, jestli jste se už snad radovali, že ano) vybrat konkrétní firmy, jejichž akcie mají potenciál do konce roku výrazně posilovat. Riziko je v jejich případě historicky vyšší, potenciál výnosu ale také.
Proč to (ne)zkusit
Oproti předchozím dvěma kalendářním rokům v prvním pololetí výrazně narostl podíl titulů, které svým výkonem překonávají samotný index S&P 500. To je v době vyšší nejistoty a volatility typické. Možnost najít vítěze je tedy otevřená.
Minulý týden přitom S&P 500 zaznamenal takzvaný zlatý kříž (50denní průměr se dostal nad 200denní), což je sice na jednu stranu pouhá matematika, na stranu druhou je to ale historicky velice dobrý signál toho, že růstový trend na akciovém trhu ještě nějakou dobu vydrží.
A na úrovni jednotlivých akcií je podíl těch, které samy jsou ve fázi "po zlatém kříži", na vzestupu, ale stále pod 50 %. Z technického hlediska je tedy prostor pro zlepšování stále velký. Uvidíme, zda a v jaké míře do všech těch příznivých technických statistik "hodí vidle" politické nebo fundamentální ekonomické faktory.
Zdroj: Schaeffer’s Investment Research, Subu Trade, TOPDOWN CHARTS