Co musíte dnes vědět (9. července)

Jak si v úterý vedly akcie na burzách v Evropě a v USA, na jakou komoditu si chce se cly nově posvítit Donald Trump a jak dnes vypadá světová mapa mezinárodního obchodu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý převážně oslabovaly, v centru pozornosti zůstávají cla
Americké akciové indexy se v úterý na směru neshodly, jejich změny ale nebyly výrazné a převažující sentiment byl prodejní. Donald Trump po pondělním prohlášení, že nový termín cel od 1. srpna "není úplně jistý", v úterý pro změnu uvedl, že další změna termínu je vyloučená. Index Dow klesl o 0,37 % na 44 240,76 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,07 % na 6 225,52 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,03 % na 20 418,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,51 % na 16,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 4,405 %.
2. Evropské akcie úterní seanci zakončily v plusu, hlavní indexy přidaly kolem půl procenta
Západoevropské akciové indexy v úterý posílily. Investoři čekají, jak se dále bude vyvíjet americká celní politika, respektive zda Brusel dokáže dosáhnout obchodní dohody s Washingtonem. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,41 % na 545,71 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,54 % na 8 854,18 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,55 % na 24 206,91 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,56 % na 7 766,71 bodu.
3. Pražská burza v úterý mírně zpevnila, akcie Gevorkyanu přidaly přes 2 %
Pražská burza si v úterý připsala mírný zisk. Index PX stoupl o 0,30 % na 2 159,80 bodu. Nejvýrazněji posílily akcie metalurgické firmy Gevorkyan, dařilo se i cenným papírům Erste Group Bank nebo Monety Money Bank.
4. Očekávané události
Ve středu nad ránem vyjde čínská výrobní a spotřebitelská inflace a novozélandská centrální banka oznámí výsledek měnověpolitického jednání. Odpoledne ve Spojených státech vyjde statistika velkoobchodních zásob a večer ještě americká centrální banka zveřejní zápis z posledního zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump chce zavést clo 50 % na dovoz mědi do USA
Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že zavede clo 50 % na dovoz mědi do Spojených států, a naznačil, že brzy přijdou další výrazná odvětvově specifická cla. Trump rovněž uvedl, že brzy oznámí "velmi vysoká, třeba 200% cla" na dovoz farmaceutických výrobků. Farmaceutickým firmám by podle něj mohla být dána lhůta až jeden a půl roku na zahájení výroby produktů v USA, než tato nová cla vstoupí v platnost.
6. Trump jmenoval dalších sedm zemí, kterých se od 1. srpna budou týkat nová vysoká cla
Nejméně 14 zemí bude od 1. srpna čelit vysokým clům na dovoz do USA, oznámil prezident Donald Trump. Na sociálních sítích nejprve zveřejnil dopisy s novými sazbami určené lídrům Japonska, Jižní Koreje, Malajsie, Kazachstánu, Jižní Afriky, Laosu a Myanmaru, později přidal dopisy pro představitele Bosny a Hercegoviny, Tuniska, Indonésie, Bangladéše, Srbska, Kambodže a Thajska.
7. Shein podala neveřejnou žádost o IPO v Hongkongu, údajně tak chce urychlit svůj vstup na londýnskou burzu
Čínský on-line prodejce módy Shein podal neveřejnou žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Hongkongu. Napsal to deník Financial Times. Cílem kroku je údajně vyvinout tlak na britské regulátory a urychlit plány na vstup na londýnskou burzu. Společnost, která vznikla v Číně a sídlí v Singapuru, podala minulý týden ke schválení návrh prospektu na hongkongské burze a zároveň požádala o souhlas čínského burzovního regulátora.
8. IBM představuje nové čipy a servery Power11, cílem je snazší nasazení AI
Společnost International Business Machines (IBM) v úterý představila novou řadu čipů a serverů Power11, které mají nabídnout vyšší energetickou efektivitu než konkurenční řešení a usnadnit implementaci umělé inteligence do běžných podnikových operací. Jedná se o první významnou aktualizaci čipové řady Power od roku 2020. Nové čipy, které IBM oficiálně uvede na trh 25. července, cílí na datová centra s vysokými nároky na výkon, zejména v oblastech, jako jsou finanční služby, výroba a zdravotnictví.
9. Boeing dodal nejvíce letadel od roku 2023, výroba 737 Max se zrychluje
Společnost Boeing oznámila, že v červnu dodala zákazníkům 60 letadel, to představuje nejlepší měsíční výsledek od prosince 2023. Z celkového počtu bylo 42 strojů typu 737 Max, které zamířily mimo jiné k aerolinkám Southwest Airlines, Alaska Airlines a United Airlines. Jde o významný pokrok poté, co loni v lednu došlo k havárii kvůli vypadnutí krytu dveří na palubě jednoho z nových letounů 737 Max, což vedlo k dočasnému omezení výroby a zvýšené kontrole ze strany regulátorů.
10. Jane Street se chce bránit proti obvinění z manipulace indickým trhem
Americká tradingová společnost Jane Street oznámila zaměstnancům, že se hodlá bránit zákazu ze strany indického finančního regulátora SEBI, který ji obvinil z manipulace trhem. Firma obvinění označila za "krajně vyhrocená" a trvá na tom, že její aktivity v Indii byly jen "běžnou indexovou arbitráží". V e-mailu zaměstnancům, do kterého nahlédla agentura Reuters, Jane Street uvedla, že připravuje formální odpověď. Detaily o dalším postupu ale e-mail neobsahoval.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Spojené státy, nebo Evropská unie? Čína!
Ještě v roce 2000 byl svět z pohledu mezinárodního obchodu rozdělen na dvě hlavní sféry vlivu. Dominantní postavení měly Spojené státy a Evropská unie. Uplynulo čtvrt století a mapa globálního obchodu je vybarvená docela jinak.