US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,94 %
NASDAQ-0,92 %
S&P 500-0,79 %
ČEZ-0,08 %
KB+0,00 %
Erste+0,76 %

Argument pro zlato: Když se peníze vytvářejí z ničeho, chce to jistotu

Zdroj: FreeImages, Comstock

Současný ekonomický systém funguje jinak než dříve. Peníze už dávno nejsou jenom hotovost nebo zůstatek na účtu. Ve skutečnosti naprostá většina peněz vzniká z úvěrů. Tenhle způsob tvorby peněz přitom zásadně ovlivňuje inflaci a hodnotu úspor. A v prostředí, kde peníze rychle ztrácejí hodnotu, se stále více lidí obrací ke zlatu jako k bezpečnému přístavu, k něčemu hmatatelnému, co na hodnotě neztrácí.

Roman Pilíšek
Roman Pilíšek
7. 7. 2025 | 16:49
Zlato

Současná ekonomika je nastavená tak, že se více vyplatí si peníze půjčovat a investovat, ne je pouze spořit. Jedním z klíčových důvodů znehodnocování peněz je způsob, jakým vznikají. Banky totiž vytvářejí nové peníze tím, že poskytují úvěry. Jakmile si někdo vezme půjčku nebo hypotéku, banka doslova "vytvoří" nové peníze. Stejný princip platí, když banky kupují státní dluh. Tímto způsobem vzniká naprostá většina peněz v oběhu. A čím více se jich tvoří, tím menší hodnotu mají. Peněz v oběhu aktuálně přibývá mnohem rychleji než produkce zboží a služeb, což vede ke zdražování, tedy k inflaci. A ta snižuje hodnotu úspor.

Spousta lidí přitom nechápe, proč s větším objemem peněz v oběhu rostou ceny. Důvody jsou ale jednoduché. Lidé mají zkrátka více peněz na utrácení. Když banky poskytují více úvěrů, roste objem peněz v ekonomice. Firmy i domácnosti mají více peněz na nákupy, investice nebo spotřebu, takže dochází k takzvané peněžní iluzi. Poptávka následně převyšuje nabídku, výrobci nestíhají pokrýt rychle rostoucí zájem, a protože zákazníci jsou ochotní platit více, firmy zvyšují ceny. Roli hraje i psychologie – pokud lidé očekávají, že ceny porostou, začnou utrácet dříve a více. To opět zvyšuje poptávku, a tedy také inflaci.

Klasické spoření nestačí

Za posledních deset let se v Česku množství peněz v oběhu více než zdvojnásobilo. V takovém prostředí se stále výrazněji ukazuje, že klasické spoření nestačí. Tradiční spořicí produkty a způsoby totiž míru inflace obvykle nepřekonají. Lidé proto stále častěji hledají cesty, jak uchovat hodnotu svých peněz. A jednou z možností, která se opakovaně osvědčila, je ukládání úspor do fyzického zlata.

Býčí trend na trhu se zlatem potřebuje chaos. A svět se o něj hodně snaží

Býčí trend na trhu se zlatem potřebuje chaos. A svět se o něj hodně snaží

Od roku 2013 vzrostla peněžní zásoba konkrétně ze zhruba tří na sedm bilionů korun. S tím rostly i ceny – nemovitostí, služeb, ale i zlata. Právě žlutý kov se v tomto období ukázal jako jeden z nejlepších uchovatelů hodnoty peněz. Zatímco úspory na běžném nebo spořicím účtu kvůli inflaci ztrácely na hodnotě, zlato v průměru zdražovalo více, než jaká byla míra spotřebitelské inflace. Dokonce i v porovnání s nemovitostmi si vedlo velice dobře. A navíc má tu výhodu, že je není potřeba opravovat, pronajímat ani danit. Je snadno uchovatelné a přenositelné.

Jednoduchá cesta k ochraně hodnoty peněz

Výhodou kovu je jeho jednoduchost a směnitelnost. I to láká lidi k ukládání úspor do zlata. Pro bezmála 60 % Čechů představuje zlato srozumitelnou ochranu proti inflaci. Za posledních deset let vzrostla cena kovu v korunách o téměř 200 %, tedy více než inflace i průměrné zhodnocení běžných finančních produktů. Zlato lze nakoupit snadno i v malém množství a bezpečně uchovávat doma nebo k tomu určených depozitech.

Zatímco nemovitosti, akcie nebo kryptoměny vyžadují znalosti a čas, zlato je stabilní a snadno pochopitelnou volbou i pro konzervativnější investory. Nevyžaduje péči, správcovské poplatky ani složité rozhodování. V dobách ekonomické nejistoty nebo rostoucí inflace jsou právě tyto vlastnosti zásadní, zlato funguje jako určitá pojistka i proti geopolitickým rizikům, která jsou stále citelnější.

Rostoucí zájem o zlato zároveň ukazuje, že lidé začínají přemýšlet o financích jinak než dříve. Už nehledají jen nejvyšší úrok nebo výhodnou slevu, ale stále častěji si uvědomují potřebu chránit své úspory před riziky, která nejsou na první pohled vidět. Což je přesně případ znehodnocování měny. Tento trend ukazuje na posun v přemýšlení o hodnotě peněz od důvěry v systém ke konkrétní, hmatatelné formě ochrany majetku, jakou zlato bezpochyby je a bude.

Dluhopisy příště portfolio zachránit nemusejí. Jsou tu ale tyhle dvě alternativy

Dluhopisy příště portfolio zachránit nemusejí. Jsou tu ale tyhle dvě alternativy

Bezpečné investiceInflaceInvestiční alternativyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

7. 7.-Andrej Rády
Americké akcie