Nasdaq na rekordu: Má technologická rally kam pokračovat?

Americký akciový index Nasdaq Composite dále posouvá své historické maximum. Stojí růst cen akcií technologických firem na reálných základech, nebo jde jen o další přefouknutou bublinu? Portfoliomanažer Tony Wong ze společnosti T. Rowe Price vysvětluje, jak a proč v současnosti "hrát" akcie firem z takzvané úžasné sedmičky. Nejen ty totiž píší další z velkých amerických tržních příběhů.
1. Technologická rally sílí. Otázkou je, zda udržitelně
Nasdaq dosáhl historického maxima a tržní kapitalizace společnosti NVIDIA přesáhla 4 biliony dolarů. Tony Wong upozorňuje, že za růstem nejsou jen spekulace. Poptávka po technologiích spojených s umělou inteligencí roste, a to především díky výraznému nárůstu objednávek od stávajících zákazníků. "NVIDIA navíc vykazuje solidní růst i navzdory omezením v Číně," podotkl Wong ve vysílání CNBC minulý týden.
2. Hype, nebo realita? NVIDIA stojí na pevných základech
Ačkoli by mohl prudký růst cen akcií připomínat klasický tržní hype, Wong upozorňuje, že v případě Nvidie jsou fundamenty silné. "V době, kdy firmě nadále silně roste ziskovost, a při forwardovém P/E pod 35 se nejedná o klasickou bublinu. Firma stále objevuje nové trhy," uvedl portfoliomanažer.
3. Suverénní AI jako nový motor růstu?
Zásadní příležitostí je podle Wonga takzvaná suverénní AI, tedy investice jednotlivých států do vlastní AI infrastruktury a technologií. NVIDIA se stává důležitou platformou pro tyto projekty. "Vzhledem k jejich rozsahu a dlouhodobosti tento segment považuji za velice zajímavý a stabilní," doplnil Tony Wong.
4. Meta Platforms jako lídr další AI vlny
Mezi největšími pozicemi fondu řízeného Wongem je také Meta Platforms. Ta také významně investuje do AI a posiluje výkon svých digitálních platforem. Zatímco dříve trpěla změnami v oblasti ochrany soukromí ze strany Applu, nyní se jí díky AI daří zvyšovat relevanci a výnosnost obsahu, například v rámci reels.
5. AI jako nová elektřina průmyslu
Podle Wonga se umělá inteligence stává infrastrukturou srovnatelnou s elektřinou v době průmyslové revoluce. Investory by proto neměl zajímat jen "hypnotizující" růst cen akcií, ale také (a zejména) technologický pokrok a využitelnost AI napříč odvětvími, od suverénních států po digitální giganty.
Podle Tonyho Wonga tedy mají největší váhy v indexu Nasdaq stále potenciál růst, z čehož lze vyvodit, že současná historická maxima nemusejí být pro technologicky zaměřený americký trh na delší dobu poslední. Můžeme se na to ale podívat i jinak a vzít si na pomoc širší index S&P 500. Ten je také prakticky na rekordu. Důvodů, proč se bát do amerických akcií investovat, bylo přitom v poslední pětatřiceti letech (a samozřejmě i dříve) hodně. Trh nicméně všechny nakonec "hodil za hlavu".
Včetně dividend tak index S&P 500 jen od minim z března 2009 přidal úctyhodných 1 170 %. A to za tu dobu klesl o 5 % a v desítkách případů, a mnohdy i podstatně hlouběji. Naposledy zatím letos do 7. dubna (intradenně).
Jestli za uplynulých šestnáct, potažmo více než třicet let americký akciový příběh něco kazí, jsou to nepochybně prudce rostoucí zadlužení, ztráta hodnoty amerického dolaru související s masivním nárůstem peněžní zásoby a různé na to navázané fenomény. Amerika ale zároveň píše také velký příběh technologických inovací, který navzdory někdy velice "hrbolatému" průběhu podporuje chuť investorů se na něm podílet investicemi do akcií amerických technologických firem. Každá pohádka jednou skončí, ta americká technologická ale zatím pokračuje důležitou kapitolou o umělé inteligenci.
Zdroj: CNBC, Creative Planning
Aktuality
