Vodu nepijte, raději do ní investujte

Podle nejnovějších prognóz vypukne nejpozději v roce 2030 obrovská globální krize způsobená akutním nedostatkem pitné vody. Jedna z posledních studií americké vlády předpovídá, že do roku 2030 přesáhne poptávka pitné vody nabídku o 40 %. Jak na nedostatku modrého zlata vydělat?
Celkový objem vody na Zemi se dle odhadů pohybuje kolem 1,4 miliardy kilometrů krychlových. Pouze 2,5 % z tohoto množství však tvoří sladká (potenciálně pitná) voda. A i v tomto případě vědci hovoří o jednom velkém ale. Naprostá většina sladké vody totiž není přímo přístupná, jelikož se buď nachází na nedostupných místech, nebo je zakonzervována v rozsáhlých ledovcích. Z celkového objemu 1,4 miliardy kilometrů krychlových se tak v jednoduše dostupných zdrojích nachází pouhé 0,3 % (asi 4 miliony 200 tisíc kilometrů krychlových) sladké vody. Voda je přitom strategickou surovinou, jejíž množství na Zemi je pevně dané a neměnné. I proto je mnohdy nazývána modrým zlatem.
Spotřeba vody raketově roste
Zatímco na začátku 20. století se podle odhadů ročně spotřebovalo přibližně 600 kilometrů krychlových vody, o 100 let později to byly již 3 tisíce kilometrů krychlových. Z tohoto objemu připadá aktuálně přibližně 70 % na zemědělskou produkci a 16 % na průmyslovou výrobu. Spotřeba vody ze strany domácností poté podle odhadů tvoří pouze 14 %.
Velké znepokojení nad rychlým růstem spotřeby vody vyjadřují zejména světové nevládní organizace, které varují, že se tento trend ve velmi blízké budoucnosti promítne do již tak rychle rostoucích cen potravin. Například Světové ekonomické fórum varuje, že již nyní mnohé oblasti planety balancují na pokraji "vodní krize". Nejnovější prognózy varují, že prasknutí obří bubliny na cenách vody hrozí zejména Číně, Indii, zemím v Perském zálivu a Blízkému východu. V těchto oblastech jsou ceny vody dlouhodobě podhodnocovány, za čímž stojí snahy o podporu rostoucího průmyslu a zemědělství.
Za stále vyšší spotřebou vody stojí zejména růst světové populace. Problémem ale je, že tato čísla nejsou ekvivalentní. Zatímco populace během minulého století vzrostla přibližně o 270 % (z 1,65 miliardy v roce 1900 na 6,07 miliardy v roce 2000), spotřeba vody vyletěla během stejného období o 400 %. Odhady OSN přitom hovoří až o 9 miliardách lidí v roce 2030 a 10 miliardách lidí ne později než kolem roku 2045.
Voda jako součást investičního portfolia
Nezvratný trend růstu spotřeby vody si lidé začínají dobře uvědomovat, málokdo však vodu vidí jinak než pouze jako spotřební komoditu. Voda má přitom právě kvůli omezeným zásobám a rostoucí poptávce na víc a podle řady investorů se v blízké době stane černým koněm světa investic. "Je až zarážející, jak málo lidí o vodě uvažuje jako o investičním prostředku," říká Marc Robert z Water Asset Management.
Investovat do vody přímo (například jako do cenných kovů) v současnosti bohužel nelze, alternativy však na trhu existují již nyní. Nejjednodušší je investovat do společností, které se orientují na zpracovávání přírodní vody na vodu pitnou, nebo do společností, jež vodu distribuují do "kohoutků" koncových zákazníků.
Výkonností akcie firem zaměřujících se na zpracování a distribuci vody dlouhodobě překonávají trh, což je patrné z porovnání indexu S&P Global Water Index s indexem S&P 500.
Z jednotlivých akciových titulů by pozornosti investorů neměly ujít zejména tři americké firmy, a to American Water Works, Aqua America a American States Water.
American Water Works
Společnost American Water Works se v oblasti distribuce a zpracování vody pohybuje déle než 120 let a své služby poskytuje přibližně 15 milionům obyvatel ve Spojených státech i v části Kanady. Společnost navíc vyplácí čtvrtletní dividendu (aktuálně 28 centů na akcii). Veřejně se obchoduje teprve od roku 2008.
Aqua America
Společnost Aqua America své služby poskytuje necelým 3 milionům zákazníků v 10 amerických státech a stejně jako American Water Works se může chlubit více než 120letou historií. Na začátku července společnost vydala zprávu, že úspěšně dokončila sedm strategických akvizic firem orientujících se na zpracování a distribuci pitné vody a recyklaci odpadní vody. Aqua America vyplácí čtvrtletní dividendu, aktuálně 18 centů na akcii.
American States Water
Společnost American States Water je mateřskou společností firem Golden State Water Company (GSWC) a American States Utility Services (ASUS). GSWC zajišťuje zpracování a distribuci pitné vody v Kalifornii a ASUS se soustředí na poskytování služeb spojených se zpracováním vody na vojenských základnách napříč Spojenými státy. Kromě zpracování a distribuce vody se GSWC soustředí též na distribuci elektrické energie. American States Water vyplácí čtvrtletní dividendu, aktuálně 36 centů na akcii.
Zdroj: Zero Hedge