Objemy, objemy, objemy: Jak (ne)vyřešit klatbu pražské burzy?

Objemy lze zvýšit s pomocí několika nástrojů. Otázkou je, zda je máme k dispozici, říká generální ředitel pražské burzy Petr Koblic, podle kterého nyní v Evropě zázračný recept na to, jak přeřadit na vyšší rychlostní stupeň, nemá v podstatě nikdo. V porovnání s rokem 2007 se takřka na všech akciových trzích točí o dost méně peněz. Koblic i proto udělal pro Investiční web rozborku možností, jak v Praze objemy navýšit.
1. Nové velké emise
V Česku je zprivatizováno, není proto příliš kde brát.
Pokud chcete nastartovat růst objemů, potřebujete velké emise. A nové velké emise ve střední a východní Evropě – s výjimkou NWR – vždy vzešly z privatizace. NWR byla v regionu CEE zdaleka největší privátní emisí. Druhá, tuším, byla Zentiva. Všechny ostatní privátní emise jsou vítané, máme je rádi, ale objemy na burze nijak rychle nespraví. Stručně, byla by potřeba privatizace.
V Česku ale máme v podstatě vše zprivatizováno. Je tu ještě pět nebo šest státních firem a dovedl bych si představit listing někoho z oblasti energetiky, tedy podnik typu Čepro nebo Mero. Případně by bylo možné je spojit a dát minoritně na burzu, aby byly transparentnější; to by byl docela dobrý nápad. V případě ostatních firem, které stále vlastní stát, je to celkem problematické. Asi by o tom bylo možné uvažovat, ale trvalo by to několik let. Obecně ale platí, že v Česku už není moc co privatizovat. Tento nástroj tak, bohužel, nemáme k dispozici.
2. Nová třída investorů
Politikařením (částečně) zmařený potenciál.
Na našem trhu působí institucionální investoři. Domácí drobní investoři dosáhli bodu, v němž ti, kdo chtěli obchodovat domácí akcie, je už obchodují. Přibývají sice stále noví investoři, ale základna se vytvořila v letech 2005 až 2007, kdy došlo k dramatickému nárůstu zájmu drobných investorů, kteří na trhu předtím nebyli.
Nový typ institucionálních investorů měla přinést penzijní reforma. Měly se objevit penzijní fondy, které by se, podobně jako jinde ve světě, staly jedněmi z největších investorů. Z politických důvodů to ale dopadlo tak, jak to dopadlo.
3. Nástroje druhého a třetího řádu
Zlepšení ano, ale revoluci od nich nečekejte.
Je možné vymyslet nové indexy, na které budou vypsány nové investiční certifikáty. V této oblasti jsme připravili nový PX Total Return Index, na který bude možné emitovat trochu jiné typy certifikátů.
Krásnou cestou ke zvýšení objemů jsou nové deriváty. To však na malých a středně velkých trzích prostě nefunguje; to jde v Londýně, New Yorku nebo Frankfurtu. Deriváty se v posledních desetiletích staly doménou největších hráčů. Ti menší deriváty buď křísí, drží při životě, případně to – jako my – prostě vzdali. Máme komoditní deriváty, ale to je trochu jiný příběh. Deriváty cenných papírů, FX deriváty nebo – nedejbože – úrokové deriváty jsou prostě doménou pěti, šesti hlavních globálních trhů, které na tom vydělávají obrovské peníze.
Objemy může povzbudit i rychlejší systém, případně poplatkové změny vedoucí k preferenci vícero obchodů proti objemu, nebo určitý "inženýring" objednávkových toků. Tímto nástrojem však, jak se ukazuje, lze ovlivnit obchodování jen málo.