Akcie ČEZ mezi mlýnskými kameny: Převáží cena elektřiny, nebo vyšší dividenda?

Na akcie energetické společnosti ČEZ působí dvě protichůdné síly. Na jedné straně existuje možnost vyplacení vyšší dividendy, na straně druhé cena elektřiny stále hledá dno. Který vliv zvítězí?
Akcie ČEZ před dvěma týdny po zprávě, že ministr financí Andrej Babiš chce vyplatit na dividendách 100 % čistého zisku z loňského roku, zamířily vzhůru. Postupně však růst korigovaly, a to i kvůli tomu, že se cena elektřiny propadla na nová minima. Co dál?
Nejlepší variantou pro akcionáře ČEZ by samozřejmě bylo to, kdyby se cena elektřiny zotavila a firma vyplatila 100 % loňského zisku jako dividendu. Jenže to lze čekat jen sotva. Podívejme se na cenu elektřiny a dividendu podrobněji.
Cena elektřiny
Elektřina zlevnila na burze v Německu i v Praze na rekordní minima. Pád z loňského roku tak oproti očekávání pokračuje. A to přesto, že Evropská unie odloží distribuci části emisních povolenek (takzvaný backloading), čímž chce zamezit dalšímu propadu cen povolenek, které podstatně ovlivňují cenu elektřiny.
"Hlavním důvodem poklesu tržních cen elektřiny jsou klesající ceny emisních povolenek, které za poslední měsíc spadly z úrovní kolem 7 EUR na aktuálních 4,80 EUR. Na půdě Evropské unie sice již byl schválen backloading, který by měl částečně řešit nadbytek emisních povolenek na trhu a v rámci kterého by mělo být v průběhu tří let staženo z aukcí 900 milionů povolenek, nicméně fakticky k němu ještě nedochází," vysvětluje analytik z Fio banky Jan Raška.
"Předpokládám, že letos dojde k omezení nabídky emisních povolenek o zhruba 300 milionů kusů, ale spíše až ve druhé polovině roku. Impulzy, které by aktuálně posouvaly ceny povolenek výrazněji vzhůru, podle mého názoru chybějí. Evropský průmysl stále není tak silný, aby vytvářel dostatečnou poptávku po emisních povolenkách," dodává.
Do konce letošního roku tak Raška nečeká výraznější zvýšení cen povolenek k hranici 10 EUR, spíše prý přijde postupný posun k hladině 7 EUR, což by mohlo v průběhu roku mírně pozvednout cenu ročního kontraktu silové elektřiny k 36 EUR/MWh. "Posun k hranici 40 EUR letos nečekám, jelikož navržený backloading sám o sobě nevyřeší nadbytek povolenek," říká.
Povolenky přitom nejsou jediným důvodem pro nízké ceny elektřiny. Jak podotýká Jiří Zendulka z BH Securities, v Evropě stále zůstává nedořešena energetická koncepce. Návrh nastavení budoucího dalšího snížení emisí skleníkových plynů a růstu podílu obnovitelných zdrojů je pro energetiky jen částečnou zprávou.
Oživování ekonomik v Evropě navíc zatím nevyvolává výraznější nárůst poptávky po elektřině, která by vzhledem k nabídce pozitivně ovlivnila cenu. Zmínit lze i dřívější konec obecně teplotně podprůměrného zimního období. "Dokud nedojde ke změnám v energetické koncepci, nelze asi přílišné změny v cenách elektřiny očekávat," říká Zendulka.
Kvůli všem těmto faktorům nejsou vyhlídky růstu ceny elektřiny dobré. Podle Josefa Němého z Komerční banky se pro následující měsíce čeká cena německé elektřiny pod 35 EUR/MWh. Půjde tedy nanejvýše o stagnaci nebo velmi mírný růst. Důvodem je právě nepříliš příznivá bilance nabídky a poptávky.
Marek Hatlapatka, který sleduje energetické akcie ve společnosti CYRRUS, přichází dokonce s pesimistickou variantou poklesu ceny elektřiny až k 30 EUR/MWh. Vychází z nízkých cen uhlí, které jsou dalším důležitým faktorem pro tvorbu ceny elektřiny. "Teoreticky by se cena elektřiny mohla při současných cenách uhlí a emisních povolenek dostat až k 30 EUR/MWh. V praxi takový pokles neočekávám, ceny uhlí by měly být stabilní a ve druhé části roku by mohly mírně růst," věří Hatlapatka.
Sečteno a podtrženo, nelze čekat, že by letos ceny elektřiny výrazně podpořily růst ceny akcií ČEZ, spíše naopak. A když přece jen nějak, tak ve druhé polovině roku. Investoři tedy budou muset sázet spíše na další faktory, jako je právě navrhovaná vysoká dividenda. Jenže i kolem té panuje řada otazníků.
Tím, co skutečně drží akcie ČEZ výše, je příslib dividendy. Jenže i tento vliv již zeslábl, zvláště když šéf ČEZ Beneš naznačil, že je pro koncepční řešení, nikoli pro jednorázovou výplatu. Výplata 100 % zisku ve formě dividendy, jakou si přeje Andrej Babiš, tak není zdaleka jistá.
"Informace o možné vyšší dividendě jsou pro akcie ČEZ krátkodobě pozitivní. Ještě však není nic rozhodnuto a podle mého názoru nebude management ČEZ příliš nakloněn variantě 100% dividendového výplatního poměru, takže se bude snažit s vládou najít určitý kompromis, například 70% výplatní poměr," říká Raška.
Až do rozhodnutí, které má přijít v květnu, tak budou investoři drženi v napětí. Nejpravděpodobnější je, že vliv vývoje ceny elektřiny na akcie ČEZ se plně obnoví až poté, co bude známa výše dividendy. V případě, že bude dividenda vysoká, dokonce až po rozhodném dni pro výplatu dividendy.
Ale ani jednorázová výplata dividendy nemusí být pro akcie ČEZ tím nejlepším impulzem. "Pro vývoj titulu ve střednědobém horizontu by byly nejpřínosnější rozhodnutí nerozšiřovat temelínskou elektrárnu a změna dividendové politiky. A to buď obecným navýšením výplatního poměru, či rovnou deklarováním výše dividendy i v následujících třeba dvou letech. I vzhledem k nerozdělenému zisku, cash flow a zadlužení by dle nás byla v tomto horizontu rozumnou variantou dividenda 50 Kč na akcii. Titul by tak mohl přilákat větší množství střednědobých institucionálních investorů, což by podpořilo cenu," říká Zendulka z BH Securities.
Co tedy čekat od ceny akcií ČEZ v následujících měsících?
"Spekulace o mimořádné dividendě zřejmě budou akcie ČEZ dále podporovat, ale čekáme, že se po vyplacení dividendy cena akcií během druhého pololetí vrátí přibližně k úrovni 500 korun," říká Josef Němý z Komerční banky.
Podle Jana Rašky z Fio banky je vzhledem k budoucímu výhledu ziskovosti ČEZ aktuální cena akcií příliš vysoká. "Pro nejbližší měsíce nevidím prostor pro růst nad 600 Kč, z fundamentálního pohledu vidím akcie ČEZ dokonce poblíž hranice 500 Kč," říká. Podle jeho aktuálních odhadů bude ČEZ v letech 2015 a 2016 prodávat elektřinu ze svých zdrojů za 39,50 EUR/MWh, respektive 37 EUR/MWh (pro srovnání, na rok 2014 má ČEZ předprodáno za zhruba 44 EUR/MWh). To indikuje pro uvedené roky EBITDA okolo 67 miliard Kč a 65 miliard Kč (letos ČEZ očekává EBITDA 70,5 miliardy Kč).
Pozitivní vliv by naopak mohlo mít to, že lze pozorovat určité známky mírně pozitivnějšího náhledu analytiků na celý sektor evropských síťových firem. Cílové ceny akcií mnoha firem v čele s E.ON, GDF Suez nebo Enel v posledních týdnech nabírají rostoucí trend, což už se dlouho nedělo.
"Ačkoli zatím převažuje opatrnost, stále častěji se objevují úvahy investorů a analytiků o tom, že sektor má již to nejhorší za sebou. Na druhou stranu, opatrnost je, mimo jiné i kvůli vývoji cen elektřiny v posledních týdnech, stále na místě. Neočekávám, že by se ocenění sektoru posunulo v blízké době výrazně výše," uzavírá Hatlapatka.