US MARKETOtevírá za: 16 h 43 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Případ: Wall Street   Diagnóza: (Podezřelý) optimismus

O amerických akciích píšeme horem dolem. Trh v USA je zkrátka největší a zajímavý i z mnoha dalších důvodů. Jedním z nich je jeho kmotra a podle někoho alma mater - Wall Street. Největší banky světa a zástupy investičních společností řeší, co se děje na trzích, a svými komentáři a analýzami umějí pořádně zahýbat s cenami. Ať už jejich příběhy takzvaně kupujeme, nebo nás nechávají chladnými, nemůžeme pominout dění z posledních týdnů. Akcie jsou totiž na rekordech, ačkoli se pro to stále hůře hledají věrohodná zdůvodnění. A Wall Street neopouští její pověstný optimismus.

Andrej Rády
Andrej Rády
21. 5. 2015 | 7:00
Wall Street

Pro někoho je Wall Street něco jako zločinecká organizace. Jako kdyby svými kroky jednotlivé banky a brokerské společnosti nesledovaly jiný cíl než obrat o peníze drobné investory. Doporučení nakupovat akcie, které jsou třeba i na několikaletých maximech, jsou běžná věc (jde o ocenění a výhled, trh přece často přehlíží podstatné faktory a "my vám je tady a teď exkluzivně prozrazujeme"). Jindy se objevují prodejní doporučení u aktiv, která vzápětí začnou zdražovat ("děkujeme, že jste prodali - shrábli jsme poplatky, a navíc - hádejte, kdo ta vámi prodávaná aktiva nakupoval").

Ne, nečekejte vláčení finančního sektoru bahnem. To je na jednu stranu příliš pohodlné a jednoduché, když si to tak nějak cucáte z prstu, a na druhou stranu příliš složité (ne-li nemožné), pokud chcete u konkrétního doporučení nebo výhledu prokázat špatný úmysl jeho autora. Znám pár analytiků u nás v Česku, kteří se naopak radují, když jejich doporučení vyjde, a makléřů, kteří jsou hrdí na to, kolik svým klientům dokázali vydělat (ano, i když z těch obchodů naprosto transparentně živí své firmy i rodiny).

Ten krátký úvod má ale posloužit k tomu, aby následující řádky byly brány spíše jako zajímavosti nebo tipy, ne jako doporučení nebo snad můj názor. Americké akcie jsou podle řady indikátorů nadprůměrně "drahé" a dost možná svým oceněním výrazně předběhly ekonomiku. Na druhou stranu, trh se nikdy nemýlí, jen občas nechá některé své účastníky vykoupat v pěně z popraskaných bublin. Čím že tedy aktuálně Wall Street "krmí" klienty a média?

Cíl pro S&P 500 pro konec roku 2015

Až na výjimky přisuzují tržní experti hlavnímu americkému indexu do konce roku potenciál růstu, v průměru zhruba o 5 %. To by znamenalo za rok historicky průměrné zhodnocení (rok 2014 S&P 500 zakončil na 2 058,90 bodu). Je ale potřeba připomenout, že akcie posilují již sedmým rokem a ode dna v březnu 2009 S&P 500 přidal 220 %.

Morgan Stanley: Na vrchol býčího trendu si ještě počkáme

Stratég Adam Parker z Morgan Stanley si nemyslí, že akcie posílily příliš. "Je brzy na to, abychom hlásili vrchol býčího trhu," uvedl v pondělní zprávě pro klienty banky. "Hledat vrchol podle ekonomických dat, chování firem a kreditního cyklu je hodně složité."

Sleduje například spotřebitelské úvěry, míru nesplácení půjček a realitní trh. Tyto "indikátory" podle Parkera vykazují postupné zlepšování, kapitálové výdaje, najímání pracovníků, zásoby nebo aktivita na trhu fúzí a akvizic odpovídají spíše polovině růstového cyklu než jeho závěru. "Abychom očekávali alespoň 10% korekci, musely by se ekonomická data z USA, především ta spotřebitelská, výrazně zhoršit," míní Parker. "Věříme, že má stále smysl nakupovat americké akcie, a to ze tří důvodů - odhady zisků v rámci S&P 500 odvozené z odhadů pro jednotlivé společnosti jsou přehnaně konzervativní, americká ekonomika zrychlí svůj růst a na trhu nepanuje žádná výrazná euforie, která je typická pro závěrečné fáze býčího trendu."

BoAML: Cesta S&P 500 nad 2 400 bodů?

Vedle těch, kdo uznávají, že americké akcie posilují již velice dlouho, aniž by zaznamenaly výraznější korekci, jsou na trhu i stratégové, kteří naopak považují současný býčí trend teprve za začátek dlouhodobého, takzvaného sekulárního býčího trhu. Stephen Suttmeier z Bank of America Merrill Lynch se právě této myšlence "podíval na zoubek".

"Proražení S&P 500 směrem k sekulárnímu růstu, které lze datovat do dubna 2013, ukazuje na potenciál růstu někam k 2 330 až 2 425 bodům," tvrdí Suttmeier. "Znamenalo by to růst o 50-55 % z hodnot okolo 1 550 až 1 575. Předchozí dvě proražení z dlouhodobých obchodních pásem byla o 60 %, respektive 50 % (roky 1950 a 1980). Indexu S&P 500 v těchto obdobích trvala cesta na nový vrchol 46, respektive 55 měsíců. Kdyby se historie chtěla alespoň rámcově zopakovat, někdy mezi únorem a listopadem 2017 se můžeme dočkat hodnot okolo 2 400 bodů indexu S&P 500."

Zkušení investoři si historii za vzor berou jen neradi, ze současných hodnot je to ale k 2 425 bodům jen zhruba 14 %. Za zhruba dva roky to tedy není žádné výjimečné zhodnocení, což scénáři zdánlivě dodává na pravděpodobnosti. Pokud by se ale naplnily spíše optimistické vize růstu americké ekonomiky při zachování relativně uvolněné měnové politiky (a že Fed evidentně čeká na mimořádně pádné důkazy o síle hospodářství USA, a to je stále teprve před prvním, pravděpodobně jen kosmetickým zvýšením základní sazby), nemusí se na hladinu 2 400 bodů indexu S&P 500 čekat ani zmíněné dva roky.

Citigroup: Akciový býk bude nadále čerpat sílu z demografického vývoje

Silná generace baby boomers v USA stárne, což by mělo vést ke konzervativnějším alokacím investic velkého množství drobných investorů. Podle Tobiase Levkoviche ze Citigroup ale baby boomers měli více dětí, než bylo jich samotných, což má akcie dlouhodobě podporovat. Děti baby boomers dospívají do věku 35-39 let, kdy již mívají Američané zařízený první dům a zplozeny první děti. Čas začít spořit. A kde jinde, než investicemi do amerických akcií.

"Baby boomers živili akciovou rally v 80. a 90. letech," píše Levkovich. Nyní je podle něj řada na generaci jejich dětí. "Podle různých odhadů stárnoucí Američané převedou na své děti a vnuky do roku 2060 bohatství v hodnotě až 40 bilionů dolarů. Teto kapitál jim umožní dále pohánět americkou ekonomiku skrze silnou spotřebu. Akcie jsou i přes vysoké zhodnocení z posledních let stále atraktivnější než dluhopisy, a budou proto pro velkou část Američanů zajímavou dlouhodobou volbou."

Minulý pátek navíc Levkovich uspokojil ty, které zajímá krátkodobější výhled. Zaktualizoval 12měsíční cílovou cenu indexu S&P 500, a to na 2 300 bodů. "Akciím se bude v prvním pololetí 2016 stále dařit díky kombinaci faktorů, jako jsou stále příznivé kreditní podmínky, zlepšování situace na trhu práce, očekávaný vyšší růst mezd a nízké ceny ropy," poznamenal stratég. Doporučuje také nadále sledovat měnovou politiku.

A co tak často skloňované (zatím jen) mírně nadprůměrné ocenění amerických akcií? Podle Levkoviche nelze investovat na základě jednoho indikátoru nebo modelu. "Jeden indikátor může podpořit určitý názor, to ano, důkazem je ale až to, když na přehnanou hodnotu akcií ukazuje kombinace měřítek," upozornil dále v páteční zprávě oblíbený host finančních televizí. (K tomu jen malá poznámka: Uvědomujete si, kolik doporučení a tipů na nákup bývá zdůvodňováno právě pouze jedním indikátorem nebo ekonomickým faktorem, ať už kterýmkoli?)

Levkovich svůj býčí výhled opírá o deset indikátorů, mezi jinými spotřebitelskou důvěru, index volatility VIX, růst zisků firem i samotné ocenění na základě zisků na akcii (P/E). A investorům radí nebát se prvního zvýšení základního úroku Fedu. "Uplynulých 60 let ukazuje, že období po prvním zvýšení sazeb jsou pro akcie příznivá," uzavírá stratég ze Citigroup.

Americké akcieS&P 500Wall Street
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika