US MARKETOtevírá za: 14 h 3 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Investoři nezapomínají. Prožité turbulence na trhu je pronásledují celý život

Před 53 lety zažila Wall Street jednu z nejhorších obchodních seancí vůbec. Index Dow Jones Industrial Average 28. května 1962 spadl o 5,7 %, což je druhý největší denní pokles indexu v historii. Byla to součást dlouhodobější slabosti trhu, kterou někteří nazývali "Kennedyho pokles roku 1962". Přestože akcie po válce posilovaly více než 15 let, řada investorů toho roku znervózněla. Podle psychologů je v myslích stále pronásledoval propad z roku 1929.

Časopis Life osudný propad popisuje následovně: "Ledové výšiny na akciovém trhu začaly tát kvůli hromadícím se prodejům a úbytku pokynů k nákupu. Pak najednou, kolem oběda, se prodeje proměnily v lavinu. Za jediný den akcie zažily nejprudší propad od roku 1929. Vzpomínky na krach na Newyorské burze a Velkou hospodářskou krizi byly v hlavách investorů stále přítomné. Mohla teď, po všech těch letech, tato noční můra znovu ožít?"

Investoři vzpomínali na rok 1929 celá desetiletí. Postihovaly je obsesivní úvahy o tom, co se v minulosti přihodilo, a své domněnky projektovali do budoucnosti jako nejpravděpodobnější scénář toho, co se přihodí. "Ve světě byznysu je zpětné zrcátko vždy jasnější než čelní sklo," prohlásil jednou Warren Buffett.

Samozřejmě ne všechny propady trhů jsou totožné a ani reakce na ně nejsou stejné. V polovině 90. let trhu dominoval praktický pohled. Když pak o několik let později praskla technologická bublina, zavládl mezi investory pocit určité úlevy. Došlo sice ke ztrátě bilionů dolarů a nemalé množství spekulantů šlo ke dnu, investoři si ale uvědomovali, že index Nasdaq v roce 1998 vzrostl o 85 % a o rok později o 102 %. Kolaps proto nebyl žádným překvapením, i když nikdo dopředu netušil, kdy přesně přijde a jaký bude jeho rozsah.

Je to výrazný kontrast k době před roky 2008 až 2009. Tehdy bylo obtížné najít kohokoli, kdo by byl ochoten se bavit o derivátech, rizikových hypotékách či implodujícím realitním trhu. Tento propad byl skutečným překvapením, přestože řada lidí později tvrdila, že ho viděla přicházet.

V současnosti jsou na trzích patrné paralely především s roky 1929 a 1962. Řada investorů váhá, zda je recese skutečně minulostí, a bojí se přiznat si, že rally je možná více než pouhý výsledek konání Fedu. Investoři v obavách ignorují pozitivní data i zotavení na úrovni firemních zisků. Trhy byly vždy chaotické a morálka investorů křehká. A tak je tomu i v současnosti.

Zdroj: Bloomberg

Americké akcieHistorieInvestováníKorekce na trzíchPonaučení pro investoryPsychologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika