US MARKETOtevírá za: 2 h 20 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

E jako e-revoluce: Čekají nás báječné výdělky i pády (Investiční abeceda na rok 2016)

Valuace některých technologických společností mají s realitou pramálo společného, sektoru jako takovému ale (zatím) imploze nehrozí. Shodují se na tom účastníci průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti v rámci něj okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít na paměti. Mnohé technologické firmy z něj vycházejí jako atraktivní tipy.

Dalibor Kováč (Verdi Capital)

Technologické akcie jsou podle nás obecně příliš drahé. Valuace společností jako Netflix nebo Amazon dosahují závratných výšin, ačkoli jejich schopnost generovat zisk je sporná. Na druhou stranu je potřeba dodat, že tato bublina zatím nedosáhla rozměrů, jaké pamatujeme z přelomu tisíciletí. V technologickém sektoru preferujeme výrobce polovodičů a mikročipů, které lze stále považovat za růstové společnosti a jejichž akcie se obchodují za rozumné násobky zisků.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Nemyslím si, že by tato bublina měla prasknout v roce 2016. Důvody jsou přetrvávající množství peněz v ekonomikách napříč světem a absence atraktivnějších investičních cílů.

Petr Žabža (Patria Finance)

Technologie se vymanily z manické fáze na přelomu let 2000 a 2001 a investoři již pochopili, že ne vše, co je "tech" musí nezbytně přežít více než pět let. Technologie umožňují bourat stávající obchodní modely v mnoha odvětvích ekonomiky a tento trend bude pokračovat. Jednou z oblastí, kde technologie změnily zavedené pořádky stále jen marginálně, je bankovnictví. Právě tam osobně očekávám největší změny.

Michal Křikava (Fio banka)

Nemyslím si, že bychom byli v širším měřítku svědky fundamentálně nepodložené překoupenosti technologických akcií a v sektoru se formovala bublina, která by měla v příštím roce splasknout. Pravda je, že řada technologických titulů je valuačně těžko uchopitelná vzhledem k absenci dlouhodobé historie hospodaření, případně obtížně odhadnutelnému vývoji. Ocenění některých technologických titulů odráží spíše přehnaná očekávání investorů, ale to není problém jen technologického sektoru. Obecně podle mě ocenění společností v technologickém sektoru odpovídá mnohem více vývoji jejich hospodaření, než tomu bylo před 15 lety.

Raiffeisenbank

Je možné, že světová ekonomika prochází významnou technologickou změnou. To by znamenalo, že by byl namístě optimismus ohledně budoucího hospodářského růstu. Pokud je to bublina, byla by to škoda a bylo by to velice brzy. Známek přehřívání je ve vyspělých ekonomikách relativně málo. Splasknutí bubliny většinou předchází fáze euforie, o které bych zatím nemluvil. Rok 2016 by se tedy mohl obejít bez podobného výbuchu.

Aleš Tůma (Partners)

Některé valuace IT firem jsou poněkud zarážející. Opravdu má Snapchat hodnotu až 16 miliard dolarů, které dosáhl na papíře při posledním kole financování od soukromých investorů? Nemám ale pocit, že by probíhala nějaká nekritická mánie týkající se čehokoliv internetového, jako tomu bylo v roce 2000. Až ovšem skončí období levných peněz, oddělí se zrno od plev, což bude trochu bolet.

Akciové tipyAnketaInformační technologieInvestiční bublinyTechnologieVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika