Alokace aktiv (téměř) pro každého
|

Alokace aktiv (téměř) pro každého

Mladým lidem se často doporučuje, aby se v investování nebáli riskovat a vkládali více peněz do akcií. Výhodou je v jejich případě dlouhý investiční horizont. Ani ti starší by se ale akciím neměli vyhýbat, hrozbou pro jejich úspory je totiž inflace.

Akciový trh Dluhopisový trh Důchody Spoření Penzijní fondy Investiční portfolio Diverzifikace investic Investiční strategie Alokace investic

Mladí lidé mohou těžit z dlouhého investičního horizontu, který v kombinaci se složeným úročením může snižovat stres v případě výraznějších propadů na trzích. U starších investorů se doporučuje přesouvání peněz do méně rizikových dluhopisů, jejichž nižší volatilita je považovaná za vhodnější na konci investičního horizontu, kdy člověk postupně peníze vybírá.

Málokdy se ale klade důraz na inflaci a její vliv na celkový výnos. Platí, že mladí lidé se tolik obávat nemusejí, protože jim pomáhá zmíněné složené úročení, navíc vedle investování zpravidla vydělávají klasicky, tedy prací. U starších lidí je vliv inflace podstatnější, protože tito lidé často již nepracují, a navíc jim dluhopisy příliš nevydělávají. Když je inflace vysoká, mohou tedy i reálně ztrácet.

Akcie jsou sice rizikovější, ale dokážou překonat inflaci, což se dluhopisům vždy podařit nemusí. Komodity jsou pak lehce mimo hlavní proud - v období vyšší inflace sice vydělávají, ale když je inflace nízká, jsou v portfoliu spíše na obtíž.

Podle Davida Merkela, poradce a komentátora dění na trzích, jsou akcie vhodné jak pro mladé, tak pro starší lidi v důchodu. I starším tedy klidně doporučí portfolio, v němž je 80 % akcií a 20 % dluhopisů, ideální je pak portfolio 50/50.

Dnes je to jiné

Přestože se Merkel akcií opravdu nebojí, je si vědom toho, že v současnosti možná nejsou tím pravým ořechovým. A jelikož očekává roční výnos kolem 2,5 % ročně v nejbližších deseti letech, investorům doporučuje i dluhopisy, zejména ty kvalitní, tedy s investičním ratingem.

Investorům doporučuje, aby si rozdělili dluhopisovou část portfolia mezi bondy s delší i kratší dobou do splatnosti. Ty první budou ochranou proti deflaci, ty krátkodobé pak budou fungovat jako ochrana proti inflaci. Sice si není jistý, které riziko je větší, ale věří, že na to, aby padly ceny akcií, bude při současném ocenění stačit i menší krize.

Zdroj: alephblog.com