US MARKETOtevírá za: 15 h 20 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Staré mince: Kus historie i zajímavá investice, někdy i za pár korun

Laici a začínající sběratelé mylně předpokládají, že za staré mince musejí platit vysoké ceny. Rozhodně neplatí dogma "čím starší mince, tím dražší". Kus historie v podobě dobové mince lze pořídit doslova za pár korun.

Od několika set korun lze pořídit relativně dobře zachovalou antickou minci starou i dva tisíce let. Ať už jde o drobné bronzové řecké mince, malé římské bronzy a stříbrné římské denáry či antoniány v průměrné kvalitě. Stříbrné řecké drachmy, tetradrachmy a statéry staré přes dva tisíce let bývají většinou dražší, ale i tak je lze pořídit od několika tisíc korun výše. Za lepší kvalitu je potřeba si připlatit, ale i tak se dá pořídit římský denár či antonián v exkluzivní kvalitě do několika tisíc korun.

Za částky od zhruba tisíce korun lze koupit stříbrné keltské mince menších nominálů.

Některé české středověké mince jsou taktéž snadno dostupné. V jednotkách tisíc korun lze pořídit třeba malé denáry některých českých knížat a králů z 12. století. Nejběžnější pražské groše ze 14. až 16. století lze v podprůměrné zachovalosti koupit již od několika set korun (například pražské groše Václava IV. a Vladislava Jagellonského) a v nadprůměrné zachovalosti již od tisíce korun.

Drobné peníze se lvem z doby Jiřího z Poděbrad a bílé peníze Vladislava Jagellonského, Ludvíka Jagellonského a Ferdinanda I. v dobré zachovalosti také začínají na několika stech korun. Drobné mince šlechtických rodů, groše z období třicetileté války jsou k mání za několik tisíc korun a vládní groše za několik stokorun.

Také výsledky numismatických aukcí potvrzují, že stáří mincí o jejich ceně nerozhoduje. Vybrali jsme několik příkladů historických mincí za rozumnou cenu.

Řecké mince

Malý řecký bronz starý 2 400 let za pět set korun

Dokladem toho, že ne všechny staré mince musejí být drahé, je malý bronz AE17 pocházející z oblasti Thrákie - Pantikapaionu. Mince stará přibližně 2 400 let byla prodána v aukci aukční firmy Nummus Olomouc za 500 korun včetně aukčního poplatku.

Thracia - Pantikapaion - (4. stol. před Kristem)

  • malý bronz - AE17, bronz 17 mm
  • Nummus Olomouc - (56. aukce - 27.-29. 3. 2021)
  • cena: 506 Kč (včetně aukčního poplatku)

Legendární athénská tetradrachma se sovou

Tetradrachma je starořecká stříbrná mince o hmotnosti 17,2 gramu, jejíž hodnota se rovná čtyřem drachmám. V oběhu byla v letech 510 až 38 před Kristem. Tetradrachmy financovaly stavbu Parthenonu i řadu válek, včetně Peloponéské. Brzy po zavedení byla rozšířena v dalších městských státech starověkého Řecka, Malé Asie a v koloniích na pobřeží Středozemního moře. S vojsky Alexandra Makedonského se dostala až na území dnešní Indie a Íránu.

Legendární athénská tetradrachma, často zobrazovaná v učebnicích dějepisu, která zobrazuje bohyni Palas Athénu a sovu stojící zprava s hlavou otočenou čelně, v pozadí půlměsíc a olivová ratolest, bývá poměrně často dražena i v našich aukcích. Splnit si dětský sen není tedy až tak nereálné.

Attika - Athény - (449-413 před Kristem)

  • tetradrachma, Ag 17,21 g
  • Aurea - (37. eAukce - 5.-12. 6. 2022)
  • cena: 16 800 Kč (včetně aukčního poplatku)

Římské mince

Trajánuv denár za tři tisíce korun

Císař Traján je proslulý zejména jako významný válečník a stavebník. V roce 101 začal bojovat proti dáckému králi Decabalovi a v následujících letech si Dácii zcela podrobil. Anektoval království Nabatejců, jež přeměnil v provincii Arabia Patraea. Během války s Parthskou říší po roce 113 postoupil až k Perskému zálivu. Římská říše se v té době rozprostírala od Skotska po Irák. Během tažení onemocněl a v roce 117 zemřel v Kilíkii. Senátem byl prohlášen za boha a jeho ostatky byly uloženy pod Trajánův sloup.

V aukci České numismatické společnosti (pobočka Praha) byl dražen denár Trajána z let 103 až 111, jenž zobrazuje Trajánův portrét a stojícího Paxe který se nohou opírá o dáckého zajatce. V opisu se nachází výsostný znak římské říše, zkratka SPQR Senatus Populsque Romanus (senát a lid římský), jenž byl mimo jiné užíván na standartách římských legií. Z vyvolávací ceny 1 800 korun se výsledná cena vyšplhala nad 3 tisíce korun včetně aukčního poplatku.

Traianus (53-117)

  • denár, mincovna Řím, ražba z let 103-111, Ag
  • ČNS Praha - (86. aukce - 28.-30. 5. 2022)
  • cena: 3 136 Kč (včetně aukčního poplatku)

1 900 let starý denár za šest set korun

Budoucí římský císař Hadrianus doprovázel císaře Trajána v první a druhé Dácké válce, působil v římských legiích například jako legát. Je považován za nejvšestrannějšího římského císaře, podporoval rozvoj nových podob umění, psal i poezii a toleroval křesťanství. Nechal postavit Hadrianovu vilu se zahradou v alexandrijském stylu, rekonstruoval Pantheon, dokončil Trajánovo fórum, dal vybudovat chrám Venuše a Romy na východním konci Fora Romana a v Británii nechal postavit Hadriánův val.

Pokračování článku najdete na webu Artplus.cz.

Investiční a pamětní mince a medaileInvestiční alternativySběratelství
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa