Private credit jako budoucnost investování?

Trh s private credit neboli soukromým dluhovým financováním získal ve Spojených státech obrovskou popularitu a poslední dobou se jedná o hodně diskutované téma. Private credit přitahuje tolik kapitálu, že v této oblasti aktivní fondy začíná trápit problém s umístěním likvidity.
Velcí hráči, jako jsou například Apollo nebo Blackstone, řeší problém s dry powder po svém. Společnost Apollo nakoupila 16 různých fintech platforem a svou likviditu přes ně umisťuje do jednotlivých finančních odvětví s úzkou specializací, jako jsou reverzní hypotéky, dlouhé splatnosti faktur, LBO, leasingy a další.
Proč se private credit těší takové popularitě?
Je to zejména proto, že nabízí možnost vysokých výnosů v prostředí, kde obecně panují nízké marže. V letošním roce má trh s private credit hodnotu 1,5 bilionu USD a do roku 2028 se očekává růst až na 2,8 bilionu USD.
Kromě pojišťoven a penzijních fondů investují do private credit také bohatí jednotlivci. Fondy od nich dokázaly nabrat velké množství financí a tvrdí, že potenciál je stále obrovský. Pouze 1 % z 80 bilionů USD bohatství drženého jednotlivci s alespoň 1 milionem USD na účtu je alokováno do alternativních aktiv, zatímco u institucionálních klientů je to až 33 %.
Fondy s private credit rostou také díky situaci na americkém trhu. Soukromý fond Blackstone (BCRED) obrátil pokles marží ve svůj prospěch a letos v květnu si na pět let půjčil 500 milionů USD se sazbou o 175 bazických bodů vyšší, než jsou základní sazby. Podle agentury Bloomberg se výnosy private credit pohybují v rozpětí 475 až 550 bazických bodů nad základními sazbami.
Usnuly banky na vavřínech?
Fintechy díky své úzké specializaci rychleji rozpoznávají rizika, která trh přináší. Právě proto Apollo a ostatní využívají fintech platformy, skrze něž umisťují finance od investorů. Vědí, že díky úzké specializaci lze dosáhnout většího rozdílu mezi výnosy a náklady na rizika, což vede k lepšímu zhodnocení.
Objemům private credit v bilionech dolarů musely začít věnovat pozornost i banky. Aby nezůstaly pozadu, začaly vytvářet své vlastní private credit fondy. Goldman Sachs oznámila, že má již vyčleněný rozpočet 21 miliard dolarů, který chce do těchto investic vložit, což ve srovnání se současnou velikostí Apolla může působit jako plácnutí do vody.
Nakolik to banky myslí vážně a nakolik jsou to líbivá marketingová sdělení, ukáže čas. K tomu, aby na tento trh skutečně vstoupily, jim může chybět schopnost efektivně kapitál umisťovat. Je však jasné, že se bankám vůbec nelíbí odliv kapitálu bohatých jednotlivců z jejich privátních bankovnictví, což byl donedávna důležitý zdroj příjmů.
Půjde Evropa v amerických stopách?
To, co se děje na americkém trhu, se často po několika letech dostane i do Evropy. Důkazem je vzestup evropských i českých fintech platforem s úzkou specializací v oblastech financování firem, jednotlivců nebo nemovitostí.
Příkladem může být fintech Roger, který se již více než 10 let pohybuje na úzce specializovaném trhu se splatnostmi faktur. Za dobu své existence profinancovala společnost faktury v hodnotě přes 30 miliard korun. Nedávno spustila také vlastní Roger Receivables Fund. Přes něj zhodnocuje peníze investorů prostřednictvím faktur s dlouhou splatností vůči bonitním firmám.
Tento příklad ukazuje, že trend, který americkým trhem již delší dobu rezonuje, nabývá na síle i u nás. Specializované fintechy, které jsou flexibilní a snadno se přizpůsobují potřebám klientů, se budou těšit stále větší oblibě u klientů i investorů.