Americká výsledková sezóna: Zisková recese zřejmě odvrácena, investoři by ale jásat neměli
|

Americká výsledková sezóna: Zisková recese zřejmě odvrácena, investoři by ale jásat neměli

Americké firmy svými hospodářskými výsledky za první čtvrtletí sice díru do světa neudělaly, ale podařilo se jim překonat (nízká) očekávání analytiků. I přes mírný optimismus z toho pramenící jsou ale na trhu jasně patrné signály slabosti, růst oproti předchozím kvartálům výrazně zpomalil a firmy varovaly před riziky v politice i ekonomice.

Výsledková sezóna Zisky S&P 500 Recese Americké akcie Americká ekonomika

Na začátku roku ovlivňovaly dění na trzích nejistota ohledně obchodních vztahů USA a Číny, špatný konec loňského roku a známky zpomalení v pozdní fázi hospodářského cyklu. Stratégové z Morgan Stanley již v únoru upozorňovali investory na možnost recese a v dubnu očekávali analytici pokles zisků amerických firem o 2,4 % meziročně. Do konce výsledkové sezóny došlo k znatelnému zlepšení, podle dat agentury Bloomberg firmy z indexu S&P 500 vykázaly za rok růst zisků o 1,5 %, na ostatních vyspělých trzích zisky vzrostly zhruba o půl procenta.

I tak ale investoři musejí být opatrní, protože známky zpomalení globálního růstu a nejistota ohledně obchodních vztahů USA a Číny (a nejnověji opět i Mexika) přetrvávají. "Meziroční růst zisků za první čtvrtletí o 1,5 % byl nad očekávání, ale ve srovnání s dvojciferným meziročním tempem růstu za poslední dva roky je zpomalení i tak výrazné," říká Terry Sandven ze společnosti US Bank Wealth Management.

Čtvrtletní zisky rostly v USA meziročně již pojedenácté v řadě. Po růstu o 16,8 % ve čtvrtém kvartálu a 28,4 % ve třetím čtvrtletí jde ale o jasné zabrzdění. Podle společnosti Yardeni Research jen 6 z 11 hlavních sektorů zaznamenalo růst zisků a jen jeden o dvojciferná procenta (ve čtvrtém kvartálu posílilo 10 sektorů a z nich 7 dvouciferně). Mezičtvrtletní nárůst zaznamenaly pouze sektory nemovitostí a veřejných služeb.

"Ani s výsledky za první čtvrtletí, které byly lepší, než jsme se obávali, neměníme svůj opatrný výhled na druhé pololetí," varuje Michael Wilson z Morgan Stanley. Opatrnost se přitom týká i samotných cen akcií, které by podle banky ke konci roku neměly posílit oproti současným úrovním.

"Nadále doporučujeme kombinaci defenzivních a cenově atraktivních akcií. Očekáváme však, že po nárůstu volatility bude ziskových titulů stále méně," doplňuje Wilson.

Zdroj: Morgan Stanley, Credit Suisse, Oppenheimer Asset Management, Business Insider