Americké akcie: Spotřebitelský sektor jako další (ne)důležitý příběh?
|

Americké akcie: Spotřebitelský sektor jako další (ne)důležitý příběh?

Spotřebitel je pro ekonomiku velice podstatný, pro tu americkou to pak platí dvojnásob. Když si spotřebitelé mohou dovolit utrácet, a tedy ekonomika je na tom veskrze dobře, těží z toho mimo jiné firmy, jejichž zboží a služby nepatří do koše takzvaně nezbytných. Odvětví výrobců a dodavatelů takzvaně zbytného nebo luxusního sortimentu je v USA ostře sledované, aktuálně přitom slibuje ukázat na další výraznější pohyb na trzích.

Americké akcie Sektory Technická analýza

Odvětví označované jako consumer discretionary sdružuje mimo jiné maloobchodníky, výrobce aut nebo módní domy. Že nejde o žádná ořezávátka, ukazuje přehled největších firem z odvětví podle vah v sektorovém ETF s označením XLY (The Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund).

Právě tento fond v posledních dnech narazil na zajímavé technické úrovně. Kurz dosáhl vrcholu v polovině dubna, tedy zhruba dva týdny před maximem indexu S&P 500. V červenci pak vrchol XLY předcházel zhruba o týden maximu indexu S&P 500.

Není nezajímavé zmínit, že XLY zatím nepřekonal předchozí vrcholy, a nepotvrdil tak vzestup hlavních indexů z posledních týdnů. Jako podstatná se v tomto smyslu jeví hladina 125 USD, na spodní hraně zužujícího se pásma je důležitá hranice 120 USD. Tu XLY v úterý intradenně prolomil, uzavřel ale lehce nad ní.

Bez konejšivých slov o blížící se obchodní dohodě z úst Donalda Trumpa a členů jeho administrativy to akciovému trhu jako celku ani samotnému spotřebitelskému sektoru nejspíše hned tak nepůjde. Minimálně z technického hlediska je ale XLY nyní zajímavý v každém případě.

Zdroj: See It Market