Americké akcie: Zdražování pokračuje, index S&P 500 je nadhodnocený o 50 %
|

Americké akcie: Zdražování pokračuje, index S&P 500 je nadhodnocený o 50 %

Hlavní americký akciový index S&P 500 si od začátku roku připisuje nadstandardní zhodnocení, aktuálně přes 9 %. Domníváme se ovšem, že jsou momentálně americké akcie velice silně nadhodnocené.

Americké akcie S&P 500 Ocenění

Na základě našeho valuačního modelu, který je postaven na datech od roku 2002, jsme dospěli k závěru, že jsou aktuálně americké akcie nadhodnocené o přibližně 50 %.

  • Aktuální hodnota valuačního ukazatele P/E činí 27,3, dlouhodobý průměr je 18,3. Na základě tohoto ukazatele jsou americké akcie nadhodnocené o 49 %.
  • Aktuální hodnota valuačního ukazatele P/B činí 3,9, přičemž dlouhodobý průměr je 2,7. Na základě tohoto ukazatele jsou americké akcie nadhodnocené o 45 %.
  • Aktuální hodnota valuačního ukazatele P/S činí 2,6, přičemž dlouhodobý průměr je 1,6. Na základě tohoto ukazatele jsou americké akcie nadhodnocené o 59 %.

Když tyto odchylky od dlouhodobých průměrů zprůměrujeme, dostaneme hodnotu naší proprietární kompozitní akciové valuace. Ta momentálně činí +51 %. Americké akcie jsou tak jednoznačně nejdražší ze všech regionálních akciových trhů.

Protože jsou to právě valuace, které jsou pro střednědobou očekávanou výkonnost klíčové, domníváme se, že na střednědobém horizontu příštích pěti let bude výkonnost amerických akcií silně podprůměrná. Tuto skutečnost plně reflektujeme ve své globální akciové alokaci, v jejímž rámci máme americké akcie vůči srovnávacím indexům silně podvážené.

Velké technologické tituly mění historii
Posledních 15 let bylo na burze ve znamení nadvýkonnosti velkých technologických společností. Letos tento trend akceleruje, a tak se (zase jednou) přepisuje historie.
Světové akcie ještě nikdy nestály tolik. Celková kapitalizace překonala 90 bilionů USD
Celková globální akciová tržní kapitalizace, tedy celková tržní hodnota všech burzovně obchodovaných korporací na celém světě, dosáhla na konci srpna nového historického rekordu. Překonala hladinu 90 bilionů USD. Tomu odpovídá i hodnota naší globální kompozitní proprietární akciové valuace, která momentálně dosahuje +33 %, a je tak na nejvyšší úrovni od poloviny roku 2002.