Psychologie investora (1. díl): Akcie, dluhopisy a realistická očekávání

Globální finanční trhy již několik let prakticky nepřetržitě rostou, akcie a dluhopisy jako klíčové třídy aktiv jsou na svých historických maximech nebo v jejich blízkosti, světové ekonomice se daří a žádná zásadnější krize jako kdyby nebyla v dohledu. Přestože investiční společnosti správně varují, že minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů, velká část drobných investorů má pravděpodobně pocit, že optimismus na trzích bude stříkat všemi směry i v následujících letech a že akciové a dluhopisové fondy budou neustále přepisovat svá maxima.
Tento optimismus je rozhodně namístě krotit. Investoři by měli mít realistická, nikoli přehnaně optimistická očekávání. Pokud si růžové brýle včas nesundají, může je za nějakou dobu čekat nemilé překvapení.
Je bohužel pravda, že finanční vzdělání v Česku zůstává celkově chabé a že většina drobných investorů nezná klíčové zákonitosti finančních trhů. Jednu z nich bychom mohli označit jako kyvadlo. Odborně se jí říká navracení se k průměru (mean reversion). Toto veledůležité pravidlo říká, že v dlouhodobém horizontu mají ceny finančních aktiv ve vztahu k fundamentálním veličinám, jako jsou korporátní zisky, silnou tendenci vracet se k průměrným historickým úrovním. Týká se to především akcií, které u naprosté většiny drobných investorů s dlouhým investičním horizontem tvoří největší část portfolia.
Co čekat v příštích letech od akcií?
Globální akciové trhy jsou momentálně na maximech a ceny ve vztahu k ziskům firem, účetní hodnotě kapitálu či cash flow jsou z historického hlediska nadprůměrné (někdy mírně, někdy výrazně). Jedná se o takzvané valuační ukazatele typu P/E (poměr ceny akcie a zisku na akcii) a další.
Co to pro drobné investory s dlouhým investičním horizontem znamená? Jednoduše to, že ve středně- až dlouhodobém horizontu budou mít valuační ukazatele silnou tendenci stagnovat či (spíše) mírně klesat. To bude mít za následek to, že jedna ze složek akciového výnosu, změna valuace, bude přispívat k celkové výkonnosti akciových trhů neutrálně či negativně.
Složky akciového výnosu
akciový výnos = změna valuace (P/E) + nárůst zisků + dividendový výnos
Znamená to, že máme na akciový trh negativní výhled? V žádném případě! Celková akciová výkonnost totiž bude hnána dalšími dvěma faktory, a to očekávaným pokračujícím růstem korporátních zisků a dividendami. Tyto dva faktory by měly ve středně- až dlouhodobém horizontu podle našeho názoru neutrální až mírně negativní vliv změny valuací jednoznačně převážit. Proto očekáváme, že ve střednědobém až dlouhodobém horizontu přibližně deseti následujících let globální akciové trhy investorům nabídnou v průměru ročně výnos 7-8 %.
A co dluhopisy?
A jak vnímáme druhou klíčovou část portfolií většiny drobných investorů, tedy dluhopisy? Vzhledem k rekordně nízkým úrokovým sazbám, které lze na vyspělých trzích včetně Česka stále považovat za technickou nulu, nelze u dluhopisů, včetně korporátních, momentálně v desetiletém horizontu očekávat nadprůměrnou výkonnost.
Více než 2-3 % ročně dluhopisy v současné době v desetiletém horizontu rozhodně nevynesou.
Celkový výnos? 7 % ročně!
Jaký celkový výnos tedy může průměrný český drobný investor s dlouhodobým investičním horizontem a dynamickým profilem očekávat v příštích 10 letech? Pokud bude mít zainvestováno 90 % portfolia v akciových fondech a 10 % v dluhopisových fondech, realistické očekávání bude zhruba 7 % ročně.
Je potřeba zdůraznit, že očekávání nad 10% hranicí je přehnaným optimismem. A také je nutné podtrhnout, že je řeč o průměrném ročním výnosu. V jednotlivých letech může výkonnost být značně odlišná od průměrného očekávání.