US MARKETZavírá za: 1 h 9 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

KONTEXT: Velká technologická válka o podobu zítřka aneb Huawei SHORT (č)i LONG

Italové přepustí Číňanům své přístavy, Němci (možná) mobilní síť zítřka. Tyto jobovky z minulého týdne potvrzují, jak fragmentovaná Evropa je, a zároveň i to, jak toho ostatní mocnosti umějí využít. Kontrola nad komunikacemi všeho druhu přitom bude v globalizovaném světě zítřka klíčová. I proto by investoři s tím spojené politikaření neměli podceňovat (a to nemusejí mít ani nakoupeny Huawei a spol.).

Čína si v rámci probíhajících mocenských šachů rozhodujících o příštím uspořádání světa připsala další úspěchy. Itálie se stala formálně nejnovějším článkem novodobé Hedvábné stezky, méně viditelné (a o to potenciálně významnější) bylo rozhodnutí Němců nevyloučit čínského technologického mastodonta Huawei z aukce na kmitočty plánované mobilní sítě 5G.

Peking tak nadále úspěšně cílí na nervové uzly infrastrukturních projektů, o něž se bude opírat ekonomika zítřka. Právě kontrola nad komunikacemi všeho druhu bude ve stále propojenějším a vnitřně vzájemně závislém světě jedním z nejpotentnějších mocenských nástrojů. I proto ostatně Washington proti Huawei, ZTE a spol. nedávno vytáhl do boje, v jehož důsledku se hovoří o nové Železné (elektronické) oponě, respektive Studené technologické válce.

Austrálie nebo Tchaj-wan se kvůli obavám z trojských koňů umožňujících Pekingu špiclovat uživatele čínských vychytávek rozhodly držet jejich výrobce od své mobilní sítě budoucnosti na distanc. Naopak Británie, Indie a další tradiční spojenci USA, podobně jako zmíněné Německo, je za tak velké riziko nepovažují, a umožní jim tak omezený, nebo dokonce plný přístup.

(Ne)ochotu spolupracovat s Washingtonem jistě ovlivňuje i agresivní, unilateralistická diplomacie Donalda Trumpa a společně s ní i nedávná kauza odposlechů německé kancléřky Angely Merkelové a dalších Evropanů, která připomněla, že prostřednictvím "železa" made in USA naslouchají americké zpravodajské služby. A roli nakonec hrají i existující 4G sítě, které v mnoha zemích stavějí na produktech Huawei, jež nejsou kompatibilní s konkurencí.

Vzhledem k tomu, že se 5G stane páteří ekosystému, jehož součástí budou chytrá auta, domácnosti a obecněji celý digitalizovaný svět, bude dodavatel klíčové technologie v pozici připomínající (a umožňující) velkého bratra. I proto lze čekat, že války mocností o tento prostor budou pokračovat a že v nejlepší pozici budou hráči s vlastními (nad)národními šampiony.

Stejně tak se dá čekat, že související politikaření bude hýbat portfolii s expozicí na čínské výrobce mobilních technologií, jejich konkurenci a zákazníky. Z další stopky Číňanům by mohly těžit Nokia nebo Ericsson, naopak operátoři jako Vodafone by mohli na případné vyloučení tradičně nejlevnějších dodavatelů chytrých řešení (které jsou již navíc součástí jejich operací) doplatit. Geopolitiku se tedy opravdu (nejen) v tomto případě nevyplatí podceňovat.

ČínaEkonomické a politické hrozbyInternetSvětová ekonomikaTelekomunikace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika