Čínské investice: Co by nás mělo zajímat?

Český prezident Miloš Zeman si při své nedávné návštěvě Číny postěžoval, že dříve avizovaná záplava čínských investic v Česku se zatím příliš nekoná. Své postřehy nabízí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
Čísla potvrzují Zemanova slova. Co se týče toků investic, data za rok 2018 dokonce ukazují odliv zpět do Číny, a to v objemu okolo 15 miliard Kč. Co se týče celkového dosaženého objemu investic, dostupná jsou data zatím pouze ke konci roku 2017, a ta říkají, že z Číny pocházely investice za asi 23 miliard.
Předběžně tedy lze odhadnout, že během roku 2018 se zhruba polovina čínských investic z Česka opět vypařila. A onen zbytek, který v zemi zůstal, nejspíše nepředstavoval ani polovinu procenta celkových zahraničních investic v Česku. Což není mnoho, řekl by klasik.
Českému prezidentovi je potřeba přiznat jeden úspěch. Podařilo se mu vyvolat v českých médiích dojem, že příchod čínských investic bude pro českou prosperitu velice důležitý. Nejlepším dokladem toho jsou vyčítavá slova jeho kritiků ve smyslu "pane prezidente, kdepak jsou ty čínské miliardy, které jste (nám) nasliboval?".
Namístě je ale klást si nejdříve úplně jiné otázky:
- Jsou skutečně požehnáním investice ze země, v níž nejvyšší šéf obří firmy, která se rozhodla v Česku přece jen alespoň trochu investovat, může zničehonic beze stopy zmizet, přičemž náš prezident se musí doptávat, kde a jak vlastně tento šéf skončil?
- Stojíme o investice ze země, v níž je hranice mezi ekonomickými a geopolitickými motivy mimořádně nejasná?
- Přinesou nám tyto investice nějaké cenné know-how?
- Zlepší čínské investice českou produktivitu? A především, budou k tomuto posunu potřební vzdělaní čeští zaměstnanci odměnění vysokými mzdami, nebo případný příliv čínských peněz následně povede pouze k dalšímu zesílení tolik kritizovaného odlivu dividend do ciziny?
Čínské peníze bychom měli natěšeně vyhlížet až podle toho, jak si odpovíme na tyto otázky.
Zdroj: E15