US MARKETOtevírá za: 11 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak může trh (ne)reagovat na brexit bez dohody?

Zdá se, že finanční trhy brexit příliš nezajímá, soudě podle nevýrazné reakce na oznámený odchod Theresy Mayové. Její rozhodnutí přitom zvýšilo pravděpodobnost vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody. Případný krátkodobý pokles britského akciového trhu vyvolaný takzvaným tvrdým brexitem ale může být spíše investiční příležitosti než výraznou hrozbou.

Příští šéf Konzervativní strany, a tedy i vlády se pokusí vůči EU zaujmout spíše tvrdší postoj, nese se trhem. Dosud dojednané (a v Británii neschválené) dohody jsou mrtvé, nový premiér (či premiérka) bude muset znovu vyjednávat. Šance na vystoupení Spojeného království z Evropské unie bez dohody je proto vyšší, stejně jako možnost konání dalšího referenda v samotné Británii.

"Vzhledem k tomu, že je právně i vzhledem k situaci v britském parlamentu výrazně snazší uskutečnit brexit bez dohody, jde o pravděpodobnější vyústění současné situace," říká Leigh Himsworth, portfoliomanažer z Fidelity International. "Ledaže by nějakým zázrakem nový premiér během letních prázdnin dokázal okouzlit EU nějakým novým návrhem dohody. To se ale podle mě nestane."

Jakkoli jednání o dohodě a peripetie při jejím (ne)schvalování dosud finanční trhy příliš nezajímaly, samotné vystoupení země z EU trh ignorovat nemůže. Himsworth předpokládá především pokles hodnoty libry. "Dohoda či nedohoda o brexitu jsou jen začátek. Spojené království musí následně vyjednat podmínky obchodu a vůbec vztahy se zbytkem (nejen) Evropy," upozorňuje.

To by mohlo trvat i roky. Obzvláště za předpokladu, že tvrdý brexit bude znamenat například i spory o dlužné peníze do společného evropského rozpočtu. Navíc země mimo Evropu nemusejí na Brity čekat zrovna s otevřenou náručí, mají totiž svých starostí dost. Stačí se podívat na USA a Čínu.

"Domnívám se, že okamžitý dopad bude menší přímo na akciovém trhu, ale oblasti jako zemědělství, zdravotnictví nebo vzdělávání budou zpočátku jistě nové podmínky cítit velice silně. Pokles hodnoty libry může také oživit inflaci, což bude mít dopady na celou ekonomiku," zdůrazňuje portfoliomanažer z Fidelity International.

Jakýkoli krátkodobý pokles trhu však podle něj může být spíše investiční příležitostí než hrozbou. Daleko větší význam pro investory budou mít americká měnová politika a její vliv na výnosy dluhopisů a samozřejmě hlavně vztahy USA s Čínou.

Zdroj: Fidelity International

Britská libraEkonomické a politické hrozbyEvropská unieEvropské akcieFTSESpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa