Když volatilita naroste, investorům se děje (i) těchto 8 věcí

Když ceny akcií padají a volatilita roste, investory to zpravidla nenechává chladnými (platí to i v případě, že ceny akcií rostou, jen dopady bývají jiné, přesně do dalšího propadu). Jak také vyšší volatilita působí na psychiku tržních hráčů?
Proslulý hedgeový manažer Ray Dalio v souvislosti s koronavirem, který rozvlnil donedávna až podezřele klidné tržní moře, prohlásil, že tím hlavním kapitálem, který je potřeba v době tržní, ekonomické, ale i zdravotní nejistoty chránit, je rodina. Pro ty, kterým takové upozornění nestačí, je tu tisíc a jedna dalších doporučení, varování a prognóz, a to napříč trhy, regiony, strategiemi a investičními horizonty.
Ať už patříte do jakékoli skupiny investorů podle výše naznačených kategorií, i na vás nejspíše prudké výkyvy burz v posledních dnech nějak zapůsobily. A je tedy možné, že se vás týkají i některé z věcí, které se v době nárůstu volatility na trzích dějí (v řadě bodů je popis současného vývoje poměrně přesný). Jak s nimi pracujete, je samozřejmě na vás.
1. Narůstá emoční volatilita
Investoři se nechovají racionálně ani v obdobích klidu na trzích. Co teprve jejich psychika má předvádět, když jim každý den na investičních účtech naskakují ztráty? Nálada na trzích se pak mění extrémně rychle.
2. Vzývači tržního dna rostou jakou houby po dešti
Když akciový trh prodělá prudké propady a přijde jeden výraznější plusový den, okamžitě se objeví zástupy těch, kteří s pomocí všemožných analýz (technických, fundamentálních, psychologických a dalších) vyhlašují, že se trh již odrazil ode dna. Co na tom, že často hned další den přijde pokles na nové, nižší minimum (a opět je potřeba zmínit, že podobný model lze vypozorovat i při cestě burz vzhůru, jen v opačném gardu).
3. Investoři reagují na tržní šum
Zbytečných informací a zpráv, které zaručené ovlivňují ceny aktiv, se zvyšující se volatilitou přibývá. No nedivte se, i my na Investičním webu máme speciál o koronaviru. Nákupní a prodejní příkazy na základě každodenních zpráv nelze doporučit ani v době, kdy se na trhu „nic neděje“, volatilitu pouze zvyšují.
4. Narůstá snaha za každou cenu napravit ztráty
S prohlubujícími se ztrátami někteří investoři navyšují sázky ve snaze získat ztracené peníze zpět. Je to obdobné jako v pokeru.
5. (Někteří) dlouhodobí investoři to vzdávají
V době, která se nakonec zpětně ukáže jako ta, kdy se propady na trhu opravdu chýlily ke konci, vyprodává pozoce velká část dlouhodobějších investorů, kteří již zkrátka neunesou tlak.
6. Více se pije
No ano, jsme jen lidé, a tak větší stres utápíme v alkoholu. Pomáhá to možná večer v baru, ráno při otevření trhu to akorát přidělává problémy, třeba s tím mokrým hadrem, co pořád padá z hlavy.
7. Hůře se spí
Další nevítaná reakce lidského mozku na stres. A jak se má nevyspalý investor další den správně rozhodovat?
8. Říkají se hlouposti
Špatné výsledky v obchodování mohou, ostatně stejně jako jakékoli jiné neúspěchy, ovlivňovat i vztahy a hodnoty v životě, které s prací (v tomto případě investováním) nijak nesouvisejí.
Zdroj: Eight Fat Swine