Fundamenty? Kdepak, vše řídí cena
Svět kryptoměn zažívá renesanci. O bitcoin se opět začínají zajímat malí i velcí investoři, NFT registrují rekordní transakční objemy a pseudoměny fungující na blockchainu do svých systémů začleňují další zprostředkovatelé plateb. Co za tím stojí? Přece cena, která se vrátila k 50 000 USD!
Nick Maggiulli z Ritholtz Wealth Management je přesvědčený, že na trzích nejsou ceny určovány interpretací fundamentů, ale fundamenty jsou interpretovány na základě vývoje cen. V případě bitcoinu tak podle něj neroste kurz proto, že by se u kryptoměny odehrálo něco nového, ale proto, že investoři začali opět hovořit o její zářné budoucnosti proto, že kurz opět narostl. "Pokud někdo tvrdí, že bitcoin umírá, když jeho kurz padá, nemá pravdu. Nemá ji ale ani tehdy, když tvrdí, že získává na síle, když jeho kurz roste," říká Maggiulli.
Také hojně citovaný stratég J. C. Parets z All Star Charts jednou napsal: "Jakmile se cena začne hýbat, vyrojí se ti, kdo začnou vymýšlet různé příběhy, aby tyto pohyby vysvětlili." Barton Biggs v knize Wealth, War & Wisdom existenci tohoto fenoménu demonstruje tím, že pohyby cen na trzích během druhé světové války vysvětlovali zpětně obchodníci očekáváním událostí, které se staly později. Například růst cen britských akcií navzdory bombardování Londýna v květnu 1941 měl být dán očekáváním nadcházejícího německého útoku na Rusko, a tedy oslabením německého tlaku na Británii. Jiným důkazem z dřívější doby má být zase růst indexu Dow o 30 % z lokálního minima v zimě 1932/1933, která byla ekonomicky nejslabší v historii Spojených států. Investoři tehdy prý tušili, že hospodářství čekají lepší časy.
"Na konci každé seance se láme chleba. A tím, co určuje zisky nebo ztráty investorů, nejsou fundamenty, ale ceny. Ti tak mají tendenci situaci hodnotit kladně, nebo záporně podle toho, jestli vydělali, či prodělali," vysvětluje Maggiulli.
Dobře to ilustruje i současné dění na trzích. Když dojde na interpretaci očekávaného zpřísňování měnové politiky centrálních bank, růst cen akcií má být důsledkem toho, že si investoři blížící se kroky měnových autorit vykládají jako jejich důvěru v sílu ekonomiky a burz, zatímco pokles má být naopak důsledkem obav z reakce hospodářství a trhů.
Zdroj: Of Dollars And Data