US MARKETZavírá za: 0 h 37 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Akcie a spol.: Na Fedu záleží (mnohem) méně, než si myslíte

Růst cen amerických akcií v dekádě po velké finanční krizi je často dáván do souvislosti s masivní stimulací ekonomiky Spojených států centrální bankou. A zotavování akcií po korekcích nebo současný růst jsou nezřídka vysvětlovány přesvědčením investorů, že americká centrální banka v případě jakýchkoli závažnějších problémů trhům přijde na pomoc a opět je "vykopne" výše. Není ale podobné uvažování (již trochu) konspirace?

"Americká centrální banka má nepochybně velký vliv na dění v ekonomice i na trzích, jsem ale přesvědčen, že investoři její vliv přeceňují. Fed má pod kontrolou krátkodobé sazby, dlouhý konec výnosové křivky však neovládá, jak ukazuje třeba graf vývoje výnosu 10letých vládních dluhopisů Spojených států," říká Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management. "Letos na jaře se výnos 10letých bondů pohyboval kolem 3,5 %, do podzimu se dostal až k 5 % a nyní je zpět pod 4 %. Toto kolísání není dílem Fedu, za tím stojí trh."

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA, zdroj: Yahoo! Finance

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA, zdroj: Yahoo! Finance

Na Fed se také často snáší kritika za pozdní reakci na vývoj inflace v souvislosti s pandemií covidu-19. "Souhlasím s tím, že Fed mohl reagovat dříve a jinak. Zůstává ale otázkou, zda by kroky centrální banky měly takové dopady, o jakých se teoretizuje. Když se totiž podíváme na vývoj inflace v jednotlivých zemích, jsou křivky hodně podobné, ačkoli jednotlivé centrální banky uplatňovaly rozdílné měnové politiky," pokračuje Carlson. "A stejně tak je otázkou, zda probíhající pokles inflace je výsledkem (pouze) zpřísňování měnové politiky Fedu, když růst cen zpomaluje celosvětově."

Vývoj inflace ve vybraných zemích, zdroj: YCharts

Vývoj inflace ve vybraných zemích, zdroj: YCharts

"Nastavení měnové politiky má nesporně vliv na náladu na trzích, nelze však tvrdit, že když úrokové sazby rostou, například akcie jen ztrácejí, a když centrální banky naopak měnové kohouty roztáčejí, nemohou se k akciovému kormidlu dostat medvědi. Fed má velkou sílu a rozhodně by neměl být ignorován, nelze se ovšem spoléhat na to, že budou všichni a všechno tančit tak, jak bude on pískat. Trhy jsou komplexním a komplikovaným organismem a centrální banka je jen jednou ze sil, které mají na jeho fungování vliv," dodává Carlson.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Akciový trhAmerické akcieCentrální bankyEkonomikaFedPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa