Tři investiční megatémata (nejen) letošního roku

Na trzích se v současnosti mluví především o inflaci, úrokových sazbách nebo o vyhlídkách vývoje HDP a firemních zisků. Na stole jsou přitom daleko zajímavější a hlavně větší témata. Třeba následující tři.
Longevity jako nový faktor ve finančním plánování
Prodlužování (aktivního) života je odvěkou snahou lidstva. V posledních letech výsledky v této oblasti těží jak z medicínských pokroků, tak z rozvoje technologií. Pokroky v prodlužování (aktivního) života přitom mají dalekosáhlé důsledky a mimo jiné ovlivňují to, jak lidé uvažují o financích. Delší aktivní život znamená také potřebu většího množství prostředků po delší dobu, a tedy často potřebu úpravy investiční strategie. Ta může zahrnovat mimo jiné posílení růstové složky portfolia, ale i rozšíření portfolia o nové třídy aktiv s cílem podpořit jeho odolnost.
Umělá inteligence jako disruptivní faktor
Stran umělé inteligence se objevují často protichůdné analýzy. Goldman Sachs loni na jaře přišla s šokující predikcí, že AI by mohla - hlavně v Evropě a v USA - o práci připravit až 300 milionů lidí. Nyní naopak Massachusettský technologický institut zveřejnil studii, podle níž umělá inteligence nyní nedokáže z hlediska nákladů efektivně nahradit většinu pracovních míst. Skutečné dopady umělé inteligence na trh práce ukáže teprve čas, faktem ovšem je, že v řadě odvětví působí AI jako disruptivní faktor. Morgan Stanley předpokládá největší uplatnění umělé inteligence (a s tím také investiční příležitosti) ve zdravotnictví, vzdělávání či ve výrobě a dopravě.
Nová vlna dekarbonizace
Válka na Ukrajině proces "ozeleňování" světa na jednu stranu upozadila, na druhou stranu upozornila na potřebu energetické transformace s důrazem na využívání obnovitelných zdrojů energie. Dlouhodobým cílem takzvané Pařížské dohody je udržet nárůst průměrné globální teploty výrazně pod 2 °C oproti hodnotám z doby před průmyslovou revolucí. Má-li být tohoto cíle dosaženo, bude podle odborníků potřeba masivních investic nejen v energetice, ale i ve výrobě nebo v dopravě. Jen rozvoj a transformace výroby a dodávek baterií pro elektromobily si mají do roku 2040 celosvětově vyžádat vládní a soukromé investice v objemu až sedmi bilionů dolarů.
Zdroj: Morgan Stanley