20 let praxe na trzích jako základ pro 20 investorských ponaučení

Do víru finančních trhů se Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management vrhl v roce 2005, a v investičním světě se tak pohybuje již dvacátým rokem. Čím déle se správě peněz věnuje, tím více se toho prý musí učit. Něco už se naučit stihl.
1. Zkušenosti formují vnímání rizika. Schopnost a potřeba riskovat by měly vycházet z vaší životní fáze, časového horizontu, finančních okolností a cílů. Touha riskovat často zvítězí. Jenže pokud jste pracovali pro Enron, Lehman Brothers nebo AIG, případně investovali s Berniem Madoffem, vaši ochotu riskovat to nejspíš poznamenalo navždy.
2. Inteligence nezaručuje úspěch na trhu. Warren Buffett kdysi napsal: "Investice není hra, kde člověk s IQ 160 poráží toho s IQ 130. Jakmile jste alespoň průměrně inteligentní, potřebujete k tomu přidat ten správný temperament, abyste zvládli touhy, které přivádějí ostatní lidi do problémů při investování." Na trhu je spousta fantasticky vzdělaných, ale příšerných investorů. Kvůli svým akademickým znalostem mnohdy přeceňují své praktické schopnosti.
3. Nikdo nevnímá život v dlouhodobém horizontu. Dlouhodobé výnosy jsou jediné, na kterých záleží, ale musíte se k nim dopracovat skrze řadu krátkodobých etap. Dobrá strategie, které se můžete držet v krátkodobých cyklech, je lepší než perfektní strategie, které se držet nedokážete.
4. Jediná otázka investora, na které záleží, zní: Budu (finančně) v pohodě? Každá tržní situace je jedinečná v tom, že každý jednotlivec má svou vlastní množinu strachů a tužeb. Odpověď, kterou všichni chtějí slyšet, je ale stejná: Budete!
5. Nikdy nebylo jednodušší a zároveň těžší nastavit strategii a držet se jí. Investoři to nikdy neměli lepší, pokud jde o možnosti automatizovat obchody, spořit, udržovat přiměřenou alokaci a reinvestovat dividendy. Ale zároveň nikdy nebylo větší pokušení pohrávat si s portfoliem, a to kvůli všem novým investičním produktům, fondům, obchodním platformám s nulovou provizí a lákavým cestám ke zdánlivě rychlým penězům. Vyhnout se novému (zakázanému) ovoci je pro spoustu investorů neřešitelný úkol.
6. Bohatí lidé nenávidí placení daní. Čím více peněz lidé mají, tím více hledají způsoby, jak se vyhnout placení daní.
7. Zbohatnout přes noc je prokletí, ne požehnání. Lidé, kteří budují své bohatství pomalu, jsou zpravidla podstatně lépe schopni zacházet s penězi než ti, kteří k majetku přijdou snadno a rychle.
8. Investování je těžké. Ale když si to uvědomíte, je to hned o něco lehčí.
9. Odlišná tržní rizika, stejné chyby investorů. Příští riziko je jen zřídkakdy stejné jako to poslední, které jsme zvládli, protože každé tržní prostředí je odlišné. Největší chyby investorů se ale často opakují – snaha o časování trhu, projekce minulých výsledků do budoucna, strach (když se ostatní bojí), chamtivost (když jsou ostatní chamtiví) nebo investování do nejnovějších módních výstřelků.
10. Trh nezajímá, jak jste chytří a pilní. Větší úsilí nezaručuje větší zisky.
11. Produkt není portfolio a portfolio není plán. Zodpovědně uchopené osobní finance a finanční plánování jsou předpokladem úspěšného investování.
12. Přemýšlení může být stejně vysilující, jako když nemyslíte vůbec. Investování zahrnuje nejistotu. Musíte se naučit dělat investiční rozhodnutí s nedokonalými a neúplnými informacemi.
13. Budování kariér ve financích vysvětluje řadu iracionálních rozhodnutí v investičním byznysu. V investičním byznysu se děje spousta nesmyslů. Velkou část z nich lze vysvětlit různými výkonnostními motivacemi, typicky k určitému datu.
14. Dokonalé portfolio neexistuje. Nejlepší portfolio je to, kterého se můžete s klidným svědomím držet v jakémkoli burzovním počasí. Nejlepší portfolio není to, které nejlépe odpovídá vzorečkům a tabulkám.
15. (Z)manipulova(tel)né jsou emoce, ne akciový trh. Burza je jednou z posledních slušných institucí. Není zmanipulovaná proti vám ani proti nikomu jinému. Pokud nevíte, jak ovládat emoce, mohou vám podrazit nohy.
16. Zkušenost není totéž co odbornost. To, že něco děláte dlouho, ještě neznamená, že jste odborníci. Spousta investičních profesionálů, kteří jsou v oboru mnoho let, opakuje stále stejné chyby.
17. Snaha mít stále pravdu se nevyplácí. Vydělávat peníze je důležitější než mít pravdu. Předpovědi jsou více o egu než o vydělávání peněz.
18. Mezi bohatými a skutečně bohatými je velký rozdíl. Spousta bohatých lidí je nešťastná. Tito lidé pak ve skutečnosti nejsou bohatí, a to bez ohledu na to, kolik peněz mají. Existuje ale řada lidí, kteří by nebyli považováni za bohaté na základě velikosti jmění. Bohatství ale vidí ve své rodině, přátelích a obecné spokojenosti s tím, co mají.
19. Optimismus by měl být vaším výchozím postojem. Je smutné vidět narůstající počty cynických a pesimistických lidí. Svět může být nelítostným místem k životu a věci nikdy nebudou dokonalé, ale investování je hra, kde vítězí optimisté.
20. Méně je více. Jednoduchá řešení bývají lepší než ta složitá. Pokud jde o úspěch na trzích, jednoduchost je nejvyšší formou sofistikovanosti.
Zdroj: A Wealth of Common Sense