US MARKETZavírá za: 0 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tři důvody, proč by akcioví býci ve volbách neměli fandit Donaldu Trumpovi

Nižší daně, cla na ochranu amerického průmyslu a přísnější kontrola imigrace. Není složité si začít myslet, že by plány Donalda Trumpa v případě jeho vítězství v prezidentských volbách měly být příznivé pro kapitálové trhy. Každé z těchto opatření by ovšem mělo nežádoucí a opravdu masivní vedlejší účinky.

Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump oznámil, že v případě svého vítězství prosadí mimo jiné tři opatření obzvláště významná pro americkou ekonomiku. Samozřejmě s cílem hospodářství USA pomoci. Tak jasné by to ale nejspíše nebylo.

1. Snížení daní

Snížení daně z příjmů, které Trump zavedl v roce 2018 a jež má vypršet na konci roku 2025, se má stát trvalým. Kromě toho bývalý prezident navrhl snížení sazby daně z příjmů právnických osob z 21 % na 15 %. To by ale muselo být ve federálním rozpočtu nějak kompenzováno. Pravděpodobně vyšším zadlužením. Trh by přitom za dluh navíc požadoval rizikovou prémii v podobě vyšších výnosů amerických vládních dluhopisů.

2. Cla

V zájmu ochrany amerického průmyslu se dovozní clo na čínské zboží má zvýšit na 60 % a být doplněno všeobecným dovozním clem ve výši 10 %. Zda to americkému průmyslu pomůže, se teprve uvidí. Jisté ale je, že po zohlednění cel v cenách vzrostou inflační tlaky. I zvýšení cel z doby Trumpova prezidentského mandátu nakonec zaplatili američtí spotřebitelé, ne zahraniční vývozci. Cla tak poškozují spotřebu a mají tendenci vést k vyšším úrokovým sazbám v důsledku zvýšené inflace.

3. Větší přísnost na hranicích

Trumpovým cílem jsou přísnější hraniční kontroly a to, čemu on sám říká největší deportační program v historii USA. Výsledkem by bylo drastické snížení imigrace a počtu nelegálních migrantů v USA. Takové opatření přitom pravděpodobně také zvýší inflaci. Podle odhadů tvoří více než osm procent texaské pracovní síly nelegální přistěhovalci. Očekávaný nedostatek pracovních sil v důsledku deportace by zvýšil mzdy a následně i ceny, což by vedlo ke zvyšování úrokových sazeb.

Celkově lze v případě Trumpova vítězství očekávat rychlý a silný nárůst výnosů 10letých amerických vládních dluhopisů, dolar by v důsledku toho mohl naopak výrazně posílit (byť sám Trump by raději viděl oslabování americké měny). Pokud americký prezident za tímto účelem "zasáhne" na devizovém trhu, mohla by vzniknout nebezpečná spirála. Dlouhodobým důsledkem by pak byla ztráta důvěry v americkou měnu. Dolar by prudce klesl, což by bylo pro kapitálové trhy toxické.

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA

Zdroj: MOVENTUM

Americké akcieAmerické státní dluhopisyDonald TrumpEkonomické a politické hrozbyGeopolitikaMezinárodní obchod
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa