Když všechny tržní cesty vedou do USA

Po finanční krizi z let 2008-2009 došlo k zásadnímu přehodnocení aktiv v USA, což otevřelo obrovské růstové příležitosti. Přispěly k tomu masivní podpůrné programy Fedu i vlády, ale třeba i odliv kapitálu z Evropy v důsledku jejích specifických problémů, třeba během dluhové krize. Své pomyslné polínko do ohně doneslo i komoditní odvětví v podobě rozvoje těžby ropy z břidlic, o dominantní pozici technologických gigantů typu Applu, Microsoftu, Alphabetu nebo v posledních letech Nvidie pak asi ani není potřeba nic zdlouhavě vypisovat.
Pandemie covidu-19 trend příklonu investorů k USA jen posílila. Po bleskovém propadu se trhy opět nastartovaly díky stimulačním balíčkům, extrémně uvolněné měnové politice a vládní politice, která zůstala příznivá i za Bidenovy administrativy. Výsledkem je, že americká aktiva jako celek dosáhla v prosinci 2024 rekordního ocenění. Valuace jsou podstatně vyšší než v době technologické bubliny nebo před hypotéční krizí.
V grafu je kombinovaný indikátor ocenění amerických aktiv zahrnující valuaci akciového indexu S&P 500, obrácenou hodnotu kreditních spreadů amerických vysokovýnosových dluhopisů, valuaci amerického dolaru a nemovitostí v USA a invertovanou hodnotu za americké vládní bondy (to vychází z úvahy, že vládní dluhopisy chtějí investoři zpravidla držet v době, kdy mají obavy o vývoj cen akcií, byť to tak jednoduché v praxi samozřejmě není).
Investoři si musejí klást otázku, jaký potenciál investice do amerických aktiv ještě může mít. Ekonomický, politický a geopolitický vývoj je jako vždy nejistý, současná hodnota amerických aktiv ale naznačuje, že jsou oceněna na opravdu mimořádně příznivé scénáře. Podle optimistů mají současné trendy v čele s rozvojem AI potenciál odstartovat další zlatou éru americké ekonomiky díky lepší efektivitě a produktivitě, pesimisté varují před nafukováním nové bubliny, která někdy musí splasknout.
Odpovědět si musí každý investor sám. Levnějších investic je na globálním trhu spousta, mají ale také různý růstový potenciál a jsou s nimi spojena specifická rizika. V posledních letech za americkou konkurencí jako celek jednoznačně zaostávaly.