S poradcem, nebo bez něj? Pohled někoho jiného se může hodit
Investoři jsou mnohdy přesvědčení, že trhům dokonale rozumějí a svá portfolia mají plně pod kontrolou. Jak ale ukázal nový průzkum amerického správce penzijních strategií Pontera, skutečnost nebývá tak růžová.
V průzkumu Pontery své znalosti v oblasti investování na důchod - v USA jde o plány nazývané 401(k) - označilo za velice dobré šest z deseti investorů. Když ale následně ti samí investoři prošli testem znalostí, bezmála polovina jich skončila se známkou tři a horší.
Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management výsledky průzkumu vykládá jako takzvaný Dunning-Krugerův efekt, tedy typ kognitivního zkreslení, které způsobuje, že lidé s nízkými schopnostmi v určité oblasti sice dosahují přiměřeně nízkého výkonu, mají-li ovšem odhadnout svůj výsledek v dané činnosti ve srovnání s ostatními, mají naopak tendenci své schopnosti nadhodnocovat.
Americký psycholog David Dunning, který fenomén pomohl popsat, nabízí čtyři způsoby, jak proti tomuto kognitivnímu zkreslení bojovat:
1. Buďte sami sobě ďáblovým advokátem.
2. Ptejte se sami sebe, zda se nemůžete mýlit.
3. Představujte si, co by se muselo stát, aby vaše předpoklady selhaly.
4. Nezavírejte oči před názory ostatních.
"Pokud jde o správu financí, naslouchání ostatním se ukazuje jako klíčové. Investoři mají poměrně často tendenci přeceňovat své schopnosti, a 'pohled z vnějšku' tak může fungovat jako brzda jejich přehnané sebedůvěry," říká Carlson. A potvrzují to i výsledky průzkumu Pontery, podle kterých ti, kdo jsou v kontaktu s finančním poradcem, považují investování ve všech aspektech za výrazně jednodušší než ti, kdo o svých rozhodnutích s nikým nediskutují.
Zdroj: A Wealth of Common Sense