Burzovní kalendář (11. 3. - 15. 3. 2019)
|

Burzovní kalendář (11. 3. - 15. 3. 2019)

Uplynulý týden byl pro světové trhy ztrátový. Vedle slabých makrodat z Číny působily na trh především horší ekonomický výhled v Evropě z dílny ECB a údaje z amerického trhu práce. Důležitá hospodářská čísla budou vycházet i v týdnu do poloviny března, investory budou zajímat také blížící se termín brexitu a další (geo)politická témata.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V týdnu nebylo tolik slyšet o brexitu a obchodních vztazích Číny a USA, ovšem na scénu se vedle zpomalující země draka naplno vrátilo také riziko hospodářského útlumu v eurozóně.

Evropská ekonomika citelně zpomaluje a její útlum je pro trhy největším rizikem. V týdnu to uvedl hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian. Vlády podle něj nejsou připravené reagovat zvýšením výdajů a ECB má k dispozici jen omezené prostředky. Právě centrální banka pak ve čtvrtek výrazně snížila výhled růstu ekonomiky i inflace a oznámila, že v září spustí třetí kolo dlouhodobých repo operací (TLTRO-III). Úrokové sazby hodlá nově ponechat na současných úrovních minimálně do konce letošního roku.

Další kroky ECB jsou podmíněny ekonomickým vývojem. "Zpomalení globální aktivity pokračuje a zatím nejsou patrné žádné náznaky opětovného zrychlení růstu. Na evropské ekonomiky dopadá oslabení růstu v Číně, přísnější podmínky v celosvětovém měřítku, nejistota ohledně mezinárodního obchodu a některé specifické faktory pro jednotlivé země," říká ekonomka Anna Stupnytska z Fidelity International. "Navzdory uklidnění na finančních trzích v prvních týdnech roku ekonomika brzdí a to bude pokračovat minimálně v několika dalších kvartálech."

Euroautobus, nebo vlastní auto aneb Když máme hlad jindy než průměrný člen eurozóny
V nedávném rozhovoru Lidových novin s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem zaznělo následující: "Nedávno jeden velký český podnikatel nadhodil, proč si držíme korunu, když se chová jako skořápka za bouře na moři. Skutečně nám vlastní měnová politika tolik pomáhá a potřebujeme ji?" Nad tématem se zamýšlí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Podle aktuálních dat klesá čínská inflace i přebytek obchodní bilance. Čínský HDP má navíc letos narůst pouze o 6-6,5 %. Na výročním zasedání parlamentu to oznámil premiér Li Kche-čchiang. Peking chce tempo expanze nad šesti procenty za rok udržet snížením daní a poplatků, investicemi do infrastruktury a podporou úvěrů pro malé firmy.

V týdnu investory nepotěšila ani americká ekonomika. V USA v únoru mimo zemědělství vzniklo jen zhruba 20 tisíc pracovních míst. Analytici čekali 180 tisíc míst po 311 tisících v lednu (revidováno z 304 tisíc). Míra nezaměstnanosti se ale snížila na 3,8 % z 4 % a meziroční růst mezd zrychlil na 3,4 % z 3,1 %, což lze hodnotit pozitivně.

Celkově americké akcie za týden odepsaly 2 % a ty západoevropské zhruba procento.

Americké akciové indexy uzavřely nejhorší týden od začátku roku, ztrácely popáté v řadě
Hlavní americké indexy již pátým dnem po sobě oslabily, když zpráva o nečekaně slabém přírůstku pracovních míst ve Spojených státech prohloubila obavy o budoucnost globální ekonomiky. Index zaznamenaly největší týdenní pokles od propadu trhu koncem loňského roku. Na devizovém trhu klesla hodnota dolaru.
Evropské burzy v pátek oslabily, za celý týden přišly zhruba o procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když se investoři soustředili na data z amerického trhu práce a vraceli se ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky. Náladu na trzích ovlivnila také čínská obchodní bilance, která dopadla hůře, než se čekalo. Jedná se tedy o další z náznaků, že čínská ekonomika dále zpomaluje navzdory množství opatření na podporu růstu.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 1,3 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX ztratil 0,58 % na 1 061,45 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a Komerční banky, proti trendu šla energetická skupina ČEZ. Objem obchodů byl se zhruba půl miliardou korun mírně podprůměrný.

Index PX pražské burzy bez významnějších zpráv odepsal 1,33. Ve středu byly oznámeny pololetní změny regionálních indexů CECE. Fakticky úpravy proběhnou na konci obchodování ve čtvrtek 14. března a nové složení bude platit od pátku 15. března. Z akcií na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií PFNonwovens a Kofoly ČS. Akcie PFNonwovens budou kompletně vyřazeny z indexů CECE, na druhé straně budou poprvé v historii do indexů CECE zařazeny akcie Kofoly. Ty podpořeny touto zprávou posílily o procento a byly v týdnu na BCPP nejvýkonnější.

Nejhůře se naopak dařilo Erste Group Bank (-6,3 %), která reagovala na negativní sentiment bankovního sektoru v Evropě. Vedle nepříznivého vyznění zasedání ECB k propadu přispělo to, že jsou rakouské banky (konkrétně Raiffeisen Bank International) nově zmiňovány v souvislosti s praním špinavých peněz pocházejících z Ruska.

Výhled

Týdnu od 11. března může dominovat téma brexitu. V úterý nabídne britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová britskému parlamentu hlasování o dohodě s Evropskou unií, která ještě na poslední chvíli může získat dodatek týkající se takzvané irské pojistky. Pokud bude dohoda odmítnuta jako v lednu, další den bude parlament hlasovat o souhlasu s opuštěním unie bez dohody. Pokud i to bude odmítnuto, ve čtvrtek se bude hlasovat o možnosti posunout termín brexitu, aby bylo možné dále jednat. "Pravděpodobnost tvrdého brexitu (bez dohody) v poslední době klesla, ale i tak hlasování pravděpodobně na trzích vyvolá další volatilitu," zmínil v týdenním výhledu analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Investoři také budou zvědaví na vývoj jednání o obchodu mezi USA a Čínou. V posledních dnech poněkud ochladl optimismus ohledně brzkého uzavření dohody, což se odrazilo i na výkonnosti akcií.

"O týden dříve americký akciový index S&P 500 počtvrté od loňského podzimu testoval pásmo 2 800 až 2 820, hned v pondělí se ale opět odrazil níže a po pěti dnech sestupu se vrátil pod 200denní klouzavý průměr. Support na úrovni 2 700 je prakticky na dohled (zhruba 1,5 %). Pozitivní bylo snad jen to, že počáteční hlubší ztráty se v pondělí, ve čtvrtek a v pátek změnily jen v mírné sesuny. Nejbližší support (zesílený 50denním klouzavým průměrem) je na hladině 2 700, další pak na 2 600. Na opačné straně je silná rezistence v zóně 2 800 až 2 820," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 zřejmě ukončil více než dvouměsíční rally a mohl by zůstat v rozpětí 2 700 až 2 800. Významná rezistence potvrdila svou platnost a dále vytyčuje hranici mezi býčím a medvědím vyzněním denního grafu. Prolomení kurzu S&P 500 nad 2 820 s potenciálem silného nákupního signálu se oddaluje, trh nejspíše čeká vývoj do strany v určitém rozpětí."

Výsledková sezóna v USA a v západní Evropě je prakticky u konce. V Americe oznámí svá čísla například Adobe, Broadcom nebo Dollar General, v Evropě pak třeba Adidas, E.ON, RWE, Innogy, Prudential, Generali nebo Deutsche Lufthansa.

Na pražské burze budou investory ve středu zajímat hospodářské výsledky antivirové společnosti Avast. "Za rok 2018 očekáváme, že upravené fakturace nejvíce porostou díky přímému spotřebitelskému segmentu, kde předpokládáme 11% meziroční nárůst na 691 milionů USD. Dále by mělo docházet k synergickým efektům z proběhlých akvizic AVG a Piriform, a to formou mírného snižování nákladů a růstu tržeb díky cross-sellingu produktů v nově získané uživatelské základně. Očekávanou zprávou je výplata dividendy, kdy společnost přislíbila vyplatit alespoň 40 % z položky levered free cash flow. Na základě svého oceňovacího modelu předpokládáme dividendu za rok 2018 na úrovni 0,092 GBP na akcii," napsal Jiří Kostka, analytik z Komerční banky.

"Očekáváme, že loni upravené tržby vzrostly o 5,9 % na 825,7 milionu USD. Tahounem růstu byl podle nás nadále segment spotřebitelského antiviru pro PC. Upravený zisk před odpisy EBITDA očekáváme na úrovni 450,2 milionu USD (+7,3 %) a EBITDA marži 54,5 % (o rok dříve 53,8 %)," uvedl Pavel Ryska z J&T Banky. "Marže podle nás meziročně vzroste hlavně díky dozvuku synergií z akvizice AVG Technologies. Management podle nás představí návrh na výplatu první dividendy od vstupu na burzu. Čekáme 0,064 USD na akcii (0,049 GBP, 1,46 Kč) ze zisku za rok 2018. Podstatný bude výhled společnosti, především to, zda firma udrží vyšší jednociferné tempo růstu tržeb."

"Čekáme meziroční nárůst upravených tržeb o 4,8 %. Celkové upravené tržby by se měly po očištění o vliv ukončených podnikatelských aktivit zvýšit o 7,3 %. Upravená marže by ve srovnání s rokem 2017 měla být rovněž vyšší. Počítáme s tím, že Avast snížil míru svého zadlužení (čistý dluh) na 2,6násobek EBITDA. Pokračující oddlužování společnosti ponechává prostor pro vyplácení atraktivní dividendy v dalších letech," dodal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech je plný důležitých údajů. V pondělí budou nejsledovanější maloobchodní tržby a také podnikové zásoby, v úterý vyjde index spotřebitelských cen. Ve středu budou investory zajímat ceny výrobců, stavební výdaje, zásoby ropy a hlavně objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Ve čtvrtek budou zajímavé ceny v zahraničním obchodu a prodeje nových domů (a také představení nového modelu Tesly) a na konci týdne vydá Michiganská univerzita předběžný index spotřebitelské důvěry a dozvíme se, jak na tom je americký průmysl.

V Evropě budou sledovaná v pondělí německá data o zahraničním obchodu a průmyslu, v úterý pak vyjdou stejné statistiky ve Velké Británii. Ve středu bude oznámena průmyslová výroba za celou eurozónu, ve čtvrtek si pozornost zaslouží německá inflace a v pátek vývoj spotřebitelských cen v celé unii.

Důležitá makrodata budou v týdnu vycházet také v Česku. V pondělí se trh zaměří na obchodní bilanci a inflaci. Podle analytiků oslovených ČTK v únoru spotřebitelské ceny vzrostly o 2,6 % po lednovém růstu o 2,5 %, a to hlavně kvůli cenám energií. "Významnější příspěvek do celkové inflace lze očekávat i od alkoholu a tabákových výrobků a kladně by měly po odmlce začít opět přispívat i potraviny," uvedl hlavní ekonom společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. Podle ekonomky z Komerční banky Moniky Junicke v březnu a dubnu inflace ještě zrychlí a mohla by se dostat až k 3% hranici. Ve čtvrtek vyjdou ještě statistiky maloobchodních tržeb a v pátek budou oznámeny stavební a průmyslová výroba a také bilance běžného účtu.

Makroekonomický výhled České spořitelny

Na dalších globálně významných trzích budou stát za pozornost nové půjčky a investice v Číně a ve čtvrtek tamní maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Na konci týdne budou ještě ve druhé největší ekonomice oznámeny ceny nových domů a japonská centrální banka rozhodne o měnové politice.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Tento týden Británii čekají nejspíše tři hlasování ohledně brexitu. Premiérka Mayová zřejmě opět neuspěje se svou verzí vyjednané dohody. Následně zřejmě neprojde parlamentem ani odchod bez dohody. Nejpravděpodobnější tak je, že se britský parlament shodne na odsunutí aktivace Článku 50.
  • Lednová data o průmyslové produkci v eurozóně potvrdí úspěšný vstup do nového roku. Ve srovnání s 1H2018 by oživení mělo být široce založené s jedinou výjimkou, a tou je Německo.
  • V pátek zveřejněný, nečekaný a hluboký propad německých podnikových objednávek představuje riziko pro pondělní statistiku tamní průmyslové produkce. I když stejně jako u objednávek mohou být k lepšímu revidována prosincová data, nic to nemění na tom, že němečtí průmyslníci stále nemohou najít dno. Předstihové indikátory nadále zůstávají slabé. Německý průmysl tak zřejmě zůstane i během 1Q2019 v recesi. Na úrovni HDP ale pokles nečekáme, silný trh práce a spotřeba domácností povedou k tomu, že německá ekonomika zaznamená během tohoto kvartálu mezičtvrtletní růst.
  • Prosincové maloobchodní tržby v USA znamenaly téměř katastrofu, když kontrolní skupina propadla meziměsíčně o 1,7 %. To znamenalo druhý nejhorší výsledek od roku 1992. Číslo vyvolalo řadu otázek, zejména ve světle anekdotické evidence (silné on-line prodeje, hlášené silné vánoční tržby). Zdá se, že jedním z vysvětlení mohou být ochromené vládní úřady na přelomu roku. V pondělí bychom se měli dočkat jak vzestupné revize prosincových dat, tak povzbudivého lednového čísla, a to zejména v kontrolní skupině. Leden se navíc podle nás vydařil i americkým průmyslníkům.
  • Pondělní publikace české únorové inflace bude dalším střípkem do mozaiky očekávání, jak ČNB na konci měsíce rozhodně o nastavení úrokových sazeb. Minulý týden nás ani centrální bankéře moc nepotěšil. ECB zřejmě až do roku 2021 úrokové sazby nezvedne, v ČR zklamaly mzdy za 4Q2018. Inflace by v únoru měla opět zrychlit, a to z lednových 2,5 % na 2,6 %. Jakékoli případné zklamání bude hřebíčkem do rakve březnového zvýšení sazeb. A to přesto, že reálné ekonomice se (zatím) daří, což potvrdí i lednová data z průmyslu či maloobchodu.
  • V pondělí zasedá euroskupina, která bude jako každé čtvrtletí hodnotit fiskální a finanční situaci v Řecku a bude diskutovat problematiku rozpočtu eurozóny.
Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní…
Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní války

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně oslabily. Důvodem byly obavy investorů, že eskalace obchodní války mezi...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci
MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci
včera v 20:34

MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci

Cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz zboží z Číny, poškozují nezamýšlený cíl. Vybíraná cla totiž téměř celá...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
BMW přichází na trh s elektrickou koloběžkou za 799 eur
včera v 19:31

BMW přichází na trh s elektrickou koloběžkou za 799 eur

Německý výrobce luxusních vozů BMW hodlá letos v září uvést na trh elektrickou koloběžku, podobnou těm, které...
BMW Evropské akcie
Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu
Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu
včera v 18:03

Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování jednoznačně dolů, když investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba
včera v 17:59

Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění kontaminované ropy z...
Rusko Bělorusko Ropa
Bosch dostal pokutu 90 milionů eur kvůli skandálu s emisemi VW
včera v 17:22

Bosch dostal pokutu 90 milionů eur kvůli skandálu s emisemi VW

Německý dodavatel automobilových součástek Bosch zaplatí pokutu 90 milionů eur kvůli své úloze ve skandálu s...
Evropské akcie Software Auta
USA: Index aktivity kansaského Fedu prudce poklesl
včera v 17:13

USA: Index aktivity kansaského Fedu prudce poklesl

Index aktivity ve výrobním sektoru na území Spojených států spadajícím pod kansaský Fed dosáhl v květnu hodnoty dvou...
Americká ekonomika Fed
USA: Zásob zemního plynu přibylo 100 miliard krychlových stop
včera v 16:53

USA: Zásob zemního plynu přibylo 100 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 17. května zvětšil o 100 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala…
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala téměř půl procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování následoval celoevropský trend a klesl o 0,44 % na 1 038,09 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodej nových rodinných domů razantně zpomalil
včera v 16:26

USA: Prodej nových rodinných domů razantně zpomalil

Objem prodeje nových rodinných domů ve Spojených státech v dubnu odpovídal celoročnímu počtu 643 tisíc, o 6,9...
Americká ekonomika Bydlení
USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle…
USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle…
včera v 16:07

USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle předběžných údajů zpomalil

Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v květnu rostla, ale ve srovnání s předchozím měsícem růst zpomalil....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Agentury S&P a Fitch zhoršily rating CK Thomas Cook
včera v 15:54

Agentury S&P a Fitch zhoršily rating CK Thomas Cook

Ratingové agentury Fitch a S&P ve čtvrtek zhoršily hodnocení úvěrové spolehlivosti pořadatele zájezdů Thomas Cook...
Turismus a cestovní ruch Rating
Aktivistický investor tlačí na provozovatele Legolandů, aby se stáhl…
včera v 15:33

Aktivistický investor tlačí na provozovatele Legolandů, aby se stáhl z burzy

Investiční fond ValueAct Capital tlačí na britskou společnost Merlin Entertainments, která provozuje muzeum voskových...
Evropské akcie Zábava a zábavní průmysl
BH Securities: Inflace zvítězila nad penzijními fondy
včera v 15:06

BH Securities: Inflace zvítězila nad penzijními fondy

Průměrný výnos transformovaných penzijních fondů dosáhl v loňském roce úrovně +0,7 procenta. Nejúspěšnější penzijní...
Penzijní fondy Česká republika
Kanada: Velkoobchodní tržby vzrostly o 1,4 procenta
včera v 14:49

Kanada: Velkoobchodní tržby vzrostly o 1,4 procenta

Kanadští velkoobchodníci utržili v březnu o 1,4 procenta více než v únoru (únor: 0,2 %, revidováno z 0,3 %; odhad: 0...
Kanada Ekonomika
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti nepatrně…
včera v 14:36

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti nepatrně klesl na 211 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 18. května 211 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je…
ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je…
včera v 14:32

ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je podle ní stabilní a vysoce odolný

Bankovní rada České národní banky ponechala limity ukazatelů pro poskytování hypoték beze změny. Na tiskové...
Hypotéky Bydlení ČNB
Dlouhý: Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršily i kvůli odborům
včera v 14:03

Dlouhý: Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršily i kvůli odborům

Podmínky pro podnikání v České republice se od posledního sněmu Hospodářské komory ČR (HK), který se konal před rokem...
Byznys a podnikání Česká republika