Burzovní kalendář (11. 3. - 15. 3. 2019)
|

Burzovní kalendář (11. 3. - 15. 3. 2019)

Uplynulý týden byl pro světové trhy ztrátový. Vedle slabých makrodat z Číny působily na trh především horší ekonomický výhled v Evropě z dílny ECB a údaje z amerického trhu práce. Důležitá hospodářská čísla budou vycházet i v týdnu do poloviny března, investory budou zajímat také blížící se termín brexitu a další (geo)politická témata.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V týdnu nebylo tolik slyšet o brexitu a obchodních vztazích Číny a USA, ovšem na scénu se vedle zpomalující země draka naplno vrátilo také riziko hospodářského útlumu v eurozóně.

Evropská ekonomika citelně zpomaluje a její útlum je pro trhy největším rizikem. V týdnu to uvedl hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian. Vlády podle něj nejsou připravené reagovat zvýšením výdajů a ECB má k dispozici jen omezené prostředky. Právě centrální banka pak ve čtvrtek výrazně snížila výhled růstu ekonomiky i inflace a oznámila, že v září spustí třetí kolo dlouhodobých repo operací (TLTRO-III). Úrokové sazby hodlá nově ponechat na současných úrovních minimálně do konce letošního roku.

Další kroky ECB jsou podmíněny ekonomickým vývojem. "Zpomalení globální aktivity pokračuje a zatím nejsou patrné žádné náznaky opětovného zrychlení růstu. Na evropské ekonomiky dopadá oslabení růstu v Číně, přísnější podmínky v celosvětovém měřítku, nejistota ohledně mezinárodního obchodu a některé specifické faktory pro jednotlivé země," říká ekonomka Anna Stupnytska z Fidelity International. "Navzdory uklidnění na finančních trzích v prvních týdnech roku ekonomika brzdí a to bude pokračovat minimálně v několika dalších kvartálech."

Euroautobus, nebo vlastní auto aneb Když máme hlad jindy než průměrný člen eurozóny
V nedávném rozhovoru Lidových novin s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem zaznělo následující: "Nedávno jeden velký český podnikatel nadhodil, proč si držíme korunu, když se chová jako skořápka za bouře na moři. Skutečně nám vlastní měnová politika tolik pomáhá a potřebujeme ji?" Nad tématem se zamýšlí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Podle aktuálních dat klesá čínská inflace i přebytek obchodní bilance. Čínský HDP má navíc letos narůst pouze o 6-6,5 %. Na výročním zasedání parlamentu to oznámil premiér Li Kche-čchiang. Peking chce tempo expanze nad šesti procenty za rok udržet snížením daní a poplatků, investicemi do infrastruktury a podporou úvěrů pro malé firmy.

V týdnu investory nepotěšila ani americká ekonomika. V USA v únoru mimo zemědělství vzniklo jen zhruba 20 tisíc pracovních míst. Analytici čekali 180 tisíc míst po 311 tisících v lednu (revidováno z 304 tisíc). Míra nezaměstnanosti se ale snížila na 3,8 % z 4 % a meziroční růst mezd zrychlil na 3,4 % z 3,1 %, což lze hodnotit pozitivně.

Celkově americké akcie za týden odepsaly 2 % a ty západoevropské zhruba procento.

Americké akciové indexy uzavřely nejhorší týden od začátku roku, ztrácely popáté v řadě
Hlavní americké indexy již pátým dnem po sobě oslabily, když zpráva o nečekaně slabém přírůstku pracovních míst ve Spojených státech prohloubila obavy o budoucnost globální ekonomiky. Index zaznamenaly největší týdenní pokles od propadu trhu koncem loňského roku. Na devizovém trhu klesla hodnota dolaru.
Evropské burzy v pátek oslabily, za celý týden přišly zhruba o procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když se investoři soustředili na data z amerického trhu práce a vraceli se ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky. Náladu na trzích ovlivnila také čínská obchodní bilance, která dopadla hůře, než se čekalo. Jedná se tedy o další z náznaků, že čínská ekonomika dále zpomaluje navzdory množství opatření na podporu růstu.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 1,3 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX ztratil 0,58 % na 1 061,45 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a Komerční banky, proti trendu šla energetická skupina ČEZ. Objem obchodů byl se zhruba půl miliardou korun mírně podprůměrný.

Index PX pražské burzy bez významnějších zpráv odepsal 1,33. Ve středu byly oznámeny pololetní změny regionálních indexů CECE. Fakticky úpravy proběhnou na konci obchodování ve čtvrtek 14. března a nové složení bude platit od pátku 15. března. Z akcií na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií PFNonwovens a Kofoly ČS. Akcie PFNonwovens budou kompletně vyřazeny z indexů CECE, na druhé straně budou poprvé v historii do indexů CECE zařazeny akcie Kofoly. Ty podpořeny touto zprávou posílily o procento a byly v týdnu na BCPP nejvýkonnější.

Nejhůře se naopak dařilo Erste Group Bank (-6,3 %), která reagovala na negativní sentiment bankovního sektoru v Evropě. Vedle nepříznivého vyznění zasedání ECB k propadu přispělo to, že jsou rakouské banky (konkrétně Raiffeisen Bank International) nově zmiňovány v souvislosti s praním špinavých peněz pocházejících z Ruska.

Výhled

Týdnu od 11. března může dominovat téma brexitu. V úterý nabídne britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová britskému parlamentu hlasování o dohodě s Evropskou unií, která ještě na poslední chvíli může získat dodatek týkající se takzvané irské pojistky. Pokud bude dohoda odmítnuta jako v lednu, další den bude parlament hlasovat o souhlasu s opuštěním unie bez dohody. Pokud i to bude odmítnuto, ve čtvrtek se bude hlasovat o možnosti posunout termín brexitu, aby bylo možné dále jednat. "Pravděpodobnost tvrdého brexitu (bez dohody) v poslední době klesla, ale i tak hlasování pravděpodobně na trzích vyvolá další volatilitu," zmínil v týdenním výhledu analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Investoři také budou zvědaví na vývoj jednání o obchodu mezi USA a Čínou. V posledních dnech poněkud ochladl optimismus ohledně brzkého uzavření dohody, což se odrazilo i na výkonnosti akcií.

"O týden dříve americký akciový index S&P 500 počtvrté od loňského podzimu testoval pásmo 2 800 až 2 820, hned v pondělí se ale opět odrazil níže a po pěti dnech sestupu se vrátil pod 200denní klouzavý průměr. Support na úrovni 2 700 je prakticky na dohled (zhruba 1,5 %). Pozitivní bylo snad jen to, že počáteční hlubší ztráty se v pondělí, ve čtvrtek a v pátek změnily jen v mírné sesuny. Nejbližší support (zesílený 50denním klouzavým průměrem) je na hladině 2 700, další pak na 2 600. Na opačné straně je silná rezistence v zóně 2 800 až 2 820," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 zřejmě ukončil více než dvouměsíční rally a mohl by zůstat v rozpětí 2 700 až 2 800. Významná rezistence potvrdila svou platnost a dále vytyčuje hranici mezi býčím a medvědím vyzněním denního grafu. Prolomení kurzu S&P 500 nad 2 820 s potenciálem silného nákupního signálu se oddaluje, trh nejspíše čeká vývoj do strany v určitém rozpětí."

Výsledková sezóna v USA a v západní Evropě je prakticky u konce. V Americe oznámí svá čísla například Adobe, Broadcom nebo Dollar General, v Evropě pak třeba Adidas, E.ON, RWE, Innogy, Prudential, Generali nebo Deutsche Lufthansa.

Na pražské burze budou investory ve středu zajímat hospodářské výsledky antivirové společnosti Avast. "Za rok 2018 očekáváme, že upravené fakturace nejvíce porostou díky přímému spotřebitelskému segmentu, kde předpokládáme 11% meziroční nárůst na 691 milionů USD. Dále by mělo docházet k synergickým efektům z proběhlých akvizic AVG a Piriform, a to formou mírného snižování nákladů a růstu tržeb díky cross-sellingu produktů v nově získané uživatelské základně. Očekávanou zprávou je výplata dividendy, kdy společnost přislíbila vyplatit alespoň 40 % z položky levered free cash flow. Na základě svého oceňovacího modelu předpokládáme dividendu za rok 2018 na úrovni 0,092 GBP na akcii," napsal Jiří Kostka, analytik z Komerční banky.

"Očekáváme, že loni upravené tržby vzrostly o 5,9 % na 825,7 milionu USD. Tahounem růstu byl podle nás nadále segment spotřebitelského antiviru pro PC. Upravený zisk před odpisy EBITDA očekáváme na úrovni 450,2 milionu USD (+7,3 %) a EBITDA marži 54,5 % (o rok dříve 53,8 %)," uvedl Pavel Ryska z J&T Banky. "Marže podle nás meziročně vzroste hlavně díky dozvuku synergií z akvizice AVG Technologies. Management podle nás představí návrh na výplatu první dividendy od vstupu na burzu. Čekáme 0,064 USD na akcii (0,049 GBP, 1,46 Kč) ze zisku za rok 2018. Podstatný bude výhled společnosti, především to, zda firma udrží vyšší jednociferné tempo růstu tržeb."

"Čekáme meziroční nárůst upravených tržeb o 4,8 %. Celkové upravené tržby by se měly po očištění o vliv ukončených podnikatelských aktivit zvýšit o 7,3 %. Upravená marže by ve srovnání s rokem 2017 měla být rovněž vyšší. Počítáme s tím, že Avast snížil míru svého zadlužení (čistý dluh) na 2,6násobek EBITDA. Pokračující oddlužování společnosti ponechává prostor pro vyplácení atraktivní dividendy v dalších letech," dodal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech je plný důležitých údajů. V pondělí budou nejsledovanější maloobchodní tržby a také podnikové zásoby, v úterý vyjde index spotřebitelských cen. Ve středu budou investory zajímat ceny výrobců, stavební výdaje, zásoby ropy a hlavně objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Ve čtvrtek budou zajímavé ceny v zahraničním obchodu a prodeje nových domů (a také představení nového modelu Tesly) a na konci týdne vydá Michiganská univerzita předběžný index spotřebitelské důvěry a dozvíme se, jak na tom je americký průmysl.

V Evropě budou sledovaná v pondělí německá data o zahraničním obchodu a průmyslu, v úterý pak vyjdou stejné statistiky ve Velké Británii. Ve středu bude oznámena průmyslová výroba za celou eurozónu, ve čtvrtek si pozornost zaslouží německá inflace a v pátek vývoj spotřebitelských cen v celé unii.

Důležitá makrodata budou v týdnu vycházet také v Česku. V pondělí se trh zaměří na obchodní bilanci a inflaci. Podle analytiků oslovených ČTK v únoru spotřebitelské ceny vzrostly o 2,6 % po lednovém růstu o 2,5 %, a to hlavně kvůli cenám energií. "Významnější příspěvek do celkové inflace lze očekávat i od alkoholu a tabákových výrobků a kladně by měly po odmlce začít opět přispívat i potraviny," uvedl hlavní ekonom společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. Podle ekonomky z Komerční banky Moniky Junicke v březnu a dubnu inflace ještě zrychlí a mohla by se dostat až k 3% hranici. Ve čtvrtek vyjdou ještě statistiky maloobchodních tržeb a v pátek budou oznámeny stavební a průmyslová výroba a také bilance běžného účtu.

Makroekonomický výhled České spořitelny

Na dalších globálně významných trzích budou stát za pozornost nové půjčky a investice v Číně a ve čtvrtek tamní maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Na konci týdne budou ještě ve druhé největší ekonomice oznámeny ceny nových domů a japonská centrální banka rozhodne o měnové politice.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Tento týden Británii čekají nejspíše tři hlasování ohledně brexitu. Premiérka Mayová zřejmě opět neuspěje se svou verzí vyjednané dohody. Následně zřejmě neprojde parlamentem ani odchod bez dohody. Nejpravděpodobnější tak je, že se britský parlament shodne na odsunutí aktivace Článku 50.
  • Lednová data o průmyslové produkci v eurozóně potvrdí úspěšný vstup do nového roku. Ve srovnání s 1H2018 by oživení mělo být široce založené s jedinou výjimkou, a tou je Německo.
  • V pátek zveřejněný, nečekaný a hluboký propad německých podnikových objednávek představuje riziko pro pondělní statistiku tamní průmyslové produkce. I když stejně jako u objednávek mohou být k lepšímu revidována prosincová data, nic to nemění na tom, že němečtí průmyslníci stále nemohou najít dno. Předstihové indikátory nadále zůstávají slabé. Německý průmysl tak zřejmě zůstane i během 1Q2019 v recesi. Na úrovni HDP ale pokles nečekáme, silný trh práce a spotřeba domácností povedou k tomu, že německá ekonomika zaznamená během tohoto kvartálu mezičtvrtletní růst.
  • Prosincové maloobchodní tržby v USA znamenaly téměř katastrofu, když kontrolní skupina propadla meziměsíčně o 1,7 %. To znamenalo druhý nejhorší výsledek od roku 1992. Číslo vyvolalo řadu otázek, zejména ve světle anekdotické evidence (silné on-line prodeje, hlášené silné vánoční tržby). Zdá se, že jedním z vysvětlení mohou být ochromené vládní úřady na přelomu roku. V pondělí bychom se měli dočkat jak vzestupné revize prosincových dat, tak povzbudivého lednového čísla, a to zejména v kontrolní skupině. Leden se navíc podle nás vydařil i americkým průmyslníkům.
  • Pondělní publikace české únorové inflace bude dalším střípkem do mozaiky očekávání, jak ČNB na konci měsíce rozhodně o nastavení úrokových sazeb. Minulý týden nás ani centrální bankéře moc nepotěšil. ECB zřejmě až do roku 2021 úrokové sazby nezvedne, v ČR zklamaly mzdy za 4Q2018. Inflace by v únoru měla opět zrychlit, a to z lednových 2,5 % na 2,6 %. Jakékoli případné zklamání bude hřebíčkem do rakve březnového zvýšení sazeb. A to přesto, že reálné ekonomice se (zatím) daří, což potvrdí i lednová data z průmyslu či maloobchodu.
  • V pondělí zasedá euroskupina, která bude jako každé čtvrtletí hodnotit fiskální a finanční situaci v Řecku a bude diskutovat problematiku rozpočtu eurozóny.
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
před 36 minutami

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
před hodinou

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
před hodinou

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění
Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni…
12:05

Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni: 0,7 USD odhad: 0,28 USD), tržby 1,166 miliardy USD (loni: 1,273 miliardy USD, odhad: 844 milionů USD)

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 39 procent na 120 milionů USD....
Americké akcie Výsledková sezóna