Burzovní kalendář (13. 11. - 17. 11. 2017)
|

Burzovní kalendář (13. 11. - 17. 11. 2017)

Akciové trhy mají prakticky za sebou výsledkovou sezónu, která v Evropě a v USA dopadla dobře. Do konce roku budou tedy mít investoři možnost se soustředit na makrodata, politiku centrálních bank a (geo)politické faktory. Celou řadu jich nabídne i nový obchodní týden, na pražské burze zkrácený o páteční státní svátek.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu investoři sledovali návštěvu Donalda Trumpa v Číně, dění kolem daňové reformy v USA a doznívání výsledkové sezóny. "Vyznění návštěvy amerického prezidenta v Číně je podle našeho názoru pozitivní. Dle výstupů se jedná o další prohloubení vzájemného obchodu a spolupráce (například nové zakázky pro Boeing)," napsal ve shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky. Ten v něm již nezohlednil vystoupení obou mužů na setkání zemí APEC, kde Trump hovořil o národních zájmech, zatímco Si Ťi-pching zdůrazňoval význam globalizace.

V průběhu týdne se také objevily informace o tom, že republikánští senátoři připravili vlastní verzi daňového zákona, což může oddálit přijetí očekávaných daňových změn v USA zhruba o rok. Zřejmě právě dění okolo daňové reformy v USA vyvolalo lehký čtvrteční a páteční sestup amerických akciových indexů z historických maxim. Evropské burzy jako celek odepsaly okolo dvou procent, když se mimo jiné dále řeší dění v Katalánsku.

Domácí akciový index PX naopak smazal ztráty z předchozího týdne a posílil na 1 064 bodů (+1,2 %). Nejvíce odepsaly pro výkon indexu nevýznamné akcie Tatry Mountain Resorts (-1,4 %), nejvíce naopak získaly cenné papíry Monety Money Bank (+4,6 %). MONETA zveřejnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za 3Q2017 a zlepšila výhled na celý rok. Banka tak dále potvrzuje, že bude akcionářům s největší pravděpodobností nabízet solidní dividendový výnos. Těží přitom z dobrého vývoje české ekonomiky.

Výsledková sezóna byla na pražské burze v centru pozornosti investorů. Kofola ČeskoSlovensko v pondělí oznámila slušná čísla za třetí čtvrtletí (EBITDA 357 milionů Kč, +5,8 % meziročně). Společnosti lehce vzrostlo zadlužení na 2,1násobek EBITDA, a to kvůli zvýšeným investičním nákladům a výplatě meziročně vyšší dividendy. Titul zakončil týden silnější o 1,9 %.

V úterý zveřejnil hospodářské údaje ČEZ (za týden +1,5 %). Čísla nenaplnila očekávání (EBITDA 9,7 miliardy Kč, čekalo se 10,2 miliardy Kč). Důvodem byla vyšší ztráta z volatilního segmentu obchodování s elektřinou. ČEZ také snížil výhled EBITDA pro letošní rok o jednu miliardu korun kvůli posunu rozhodnutí soudu ohledně plnění závazku SŽDC. Výhled na úrovni čistého zisku byl zachován na 19 miliardách Kč.

Martin Novák (ČEZ): Naše výroba jede, celoroční cíle jsou na dosah
Energetická společnost ČEZ společně s hospodářskými výsledky za třetí čtvrtletí mírně snížila celoroční výhled hospodaření, důvodem ale nejsou problémy ve výrobě, které firmu sužovaly v předešlých letech. Po oznámení výsledků jsme hovořili s finančním ředitelem ČEZ Martinem Novákem.

Vedle Monety Money Bank se svými výsledky ve čtvrtek pochlubila také Fortuna. Provozní zisk EBITDA dosáhl 28,3 milionu EUR (+78 % meziročně, čekalo se jen 19,4 milionu EUR). Důvodem bylo začlenění akvírovaných firem do výsledků, i na srovnatelné bázi ale byly výsledky lepší, než se čekalo. Titul zakončil týden silnější o 4,1 %.

Americké akcie v pátek mírně ztratily, oslabily i na týdenní bázi
Akcie ve Spojených státech v pátek převážně oslabily. Náladu na trhu ovlivnily obavy o budoucnost slibovaného snížení daní v USA. Klesaly hlavně akcie firem Intel, Microsoft a Apple. Ztráty brzdily mediální firmy v čele s Walt Disney.
Evropské burzy v pátek klesly, za celý týden ztratily zhruba dvě procenta
Evropské akciové burzy uzavřely týden v červených číslech. Investoři se soustředili na končící výsledkovou sezónu a pozorně také sledovali dění v Bruselu, kde pokračovala jednání o brexitu.
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala 1,2 %
Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX stoupl o 0,3 % na 1 063,7 bodu. Nahoru burzu táhly polostátní společnost ČEZ a Erste Group Bank, nedařilo se naopak Komerční bance a tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 507 miliony podprůměrný.

Výhled

Příští týden bude pro český trh zkrácený o páteční státní svátek. Investoři se podle Milana Vaníčka zaměří na další informace o daňové reformě v USA. "Trh vnímá, že schvalování současné podoby reformy zřejmě nebude jednoduché vzhledem k tomu, že republikánští senátoři mají vlastní návrh. Právě nervozita ohledně prodlužování schválení reformy může nadále vzbuzovat v investorech obavy, a tak by trh měl spíše zaujmout vyčkávací pozici," napsal analytik.

Na pražské burze bude pokračovat výsledková sezóna ve čtvrtek údaji od společnosti Pegas Nonwovens. "Očekáváme provozní zisk EBITDA 9,3 milionu EUR (-17 % meziročně). Nicméně za 3Q2017 jsou čísla ovlivněna mimořádnou položkou osobních nákladů, která vznikla při změně majoritního akcionáře. Bez této mimořádné položky by se zisk EBITDA meziročně nezměnil. Neočekáváme výraznější tržní reakci na zveřejněná data. Společnost zřejmě nebude komentovat zamýšlené kroky nového hlavního akcionáře," doplnil Vaníček.

Ve světě je výsledková sezóna za třetí kvartál prakticky u konce. V týdnu od 13. listopadu se ale investoři dočkají několika důležitých zpráv, v USA například od firem Home Depot, Cisco Systems, Wal-Mart Stores nebo Gap, v Evropě se připojí mimo jiné KBC, Vodafone a Vivendi, v Asii pak například Tencent Holdings nebo Mitsubishi UFJ Financial Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 ve čtvrtek intradenně výrazněji ztrácel, většinu poklesu ale napravil. Právě tento obrat ukazuje na pokračující převahu býků. Sestup se zastavil na 2 565, tedy stejně jako o týden dříve. Z pásma 2 550 až 2 565 by se mohl stát důležitý support, zespodu se k němu rychle blíží 50denní klouzavý průměr. Díky intradenním poklesům ve čtvrtek a v pátek se denní svíčky vrátily k 20dennímu klouzavému průměru. Zpomalení růstu je pozitivní zprávou, graf je v býčím nastavení, ale v nejbližší době by mohlo nastat přešlapování indexu na místě a vývoj do strany. Nejbližší support je ve zmíněné zóně 2 550 až 2 565, velice důležitá podpora následuje okolo 2 500," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index volatility VIX se po rychlejším nárůstu v druhé polovině uplynulého týdne dostal nad 11 bodů. "Index strachu tak mírně umazal z překoupeného obrázku akciového trhu. Další růst a potvrzení vzestupného trendu u volatility by pro akcie bylo nepříznivým signálem. Graf indexu S&P 500 je ale stále v býčím nastavení, zpomalení růstu se v týdenním vyjádření projevilo červenou nulou (-0,21 %). Za necelé dva týdny je Den díkůvzdání, následuje takzvaný černý pátek. Vzhledem k pozitivním zprávám z ekonomiky by data o nákupním šílenství mohla být signálem pro další růst akciových indexů," doplnil Košťál.

Makroekonomický kalendář je v polovině listopadu poměrně nabitý. Pondělí sice bude na podstatná data skoupé, hned v úterý ráno ale Čína oznámí maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu, Německo připojí statistiky vývoje HDP a inflace a také index ekonomické nálady ZEW. Index spotřebitelských cen vyjde i v Británii a za celou eurozónu se trh dozví výkon průmyslu a ekonomiky jako celku. HDP bude oznámen také v Česku.

V úterý se navíc v jednom diskuzním panelu pořádaném Evropskou centrální bankou setkají šéfové nejdůležitějších centrálních bank na světě, tedy Janet Yellenová, Mario Draghi, Haruhiko Kuroda a Mark Carney. Draghi má pak své sólové veřejné vystoupení naplánované ještě na pátek.

Informace o vývoji hrubého domácího produktu ve středu zveřejní Japonsko a z Británie dorazí údaje o nezaměstnanosti. Nejdůležitější data ale vyjdou v Americe, konkrétně o inflaci, maloobchodních tržbách a podnikových zásobách.

Čtvrtečnímu ekonomickému kalendáři dominují data o inflaci v zemích eurozóny a americká průmyslová výroba. Ve čtvrtek a v pátek také vyjde série dílčích dat z nemovitostního trhu v USA, například o zahájené výstavbě nebo o cenách domů.

"Druhý odhad vývoje HDP eurozóny nepřinese žádnou změnu. Předstihové ukazatele během léta vykreslovaly růžový obrázek, který by Eurostat měl potvrdit. Pokračující pozitivní hodnoty indikátorů důvěry naznačují, že by solidní tempo ekonomického růstu mělo pokračovat i v závěrečném čtvrtletí roku. Ekonomové ze Société Générale vidí spíše pozitivní rizika související s vývojem HDP. Odhadovaná struktura růstu HDP ve 3Q by měla spočívat na spotřebě domácností a vyšší investiční aktivitě. Tvrdá data, třeba průmyslová aktivita, obrázek o růstu HDP potvrzují, jen s výjimkou zářijového údaje. Ten především v Německu a Itálii zakolísal, což ovšem hodnotíme jako jednorázový jev," napsal v týdenním ekonomickém výhledu ekonom David Kocourek z Komerční banky.

Německý hospodářský růst ve 3Q by podle něj měl vykázat stejnou dynamiku jako celek eurozóny. Ekonomové ze Société Générale předpokládají, že struktura zveřejněná na konci listopadu ukáže na neutrální vliv čistých exportů a relativně solidní podporu růstu ze strany soukromé spotřeby a investic.

Index ekonomické nálady ZEW v Německu podle Komerční banky vzrostl. Dosud přitom ostatními srovnatelnými ukazateli zaostával. Právě v listopadu by mohl vývoj dohnat.

"Spotřebitelská inflace v USA v říjnu zpomalí na pouhou desetinu procenta meziměsíčně," odhadl Kocourek. "Jádrová inflace tak vykázala vyšší tempo růstu. V říjnu ji přestaly ve větším měřítku ovlivňovat nájmy a ceny ubytování. Novým velkým hybatelem jádrové inflace tak budou ceny léků a ojetých aut." Prodej aut stojí i za růstem maloobchodních tržeb v USA. Jejich důležitou skupinou je prodej nákladních vozidel, která představují pro dealery vyšší marži.

Evropská inflace za říjen bude podle Komerční banky potvrzena na hodnotách prvotního odhadu, tedy 1,4 % meziročně a 0,1 meziměsíčně. Data o vývoji amerického průmyslu v říjnu přinesou podle Kocourka spíše pozitivní zprávy, meziměsíční růst by měl akcelerovat o desetinu procentního bodu na 0,4 %. I využití kapacit se podle odhadu Société Générale zvýšilo.

"Automobilový průmysl kvůli celozávodním dovoleným během prázdnin vykázal nižší růst, což podle nás není plně reflektováno odhadovanou sezónností. Nicméně to je pouze statistický fenomén, proto z toho nevyvozujeme závěry pro celoroční růst," uzavřel Kocourek výhled na týden od 13. listopadu s tím, že právě nižší výroba vozidel bude stát za zpomalením meziročního tempa růstu HDP v České republice.

Japonská průmyslová výroba v srpnu podle předběžných údajů překonala…
02:08

Japonská průmyslová výroba v srpnu podle předběžných údajů překonala odhady, růst ale výrazně zpomalil

Japonská průmyslová výroba v srpnu podle předběžných dat vzrostla meziměsíčně o 1,7 % (odhad: 1,5 %, červenec: +8,7 %...
Japonsko Asijská ekonomika Průmysl
Co musíte ráno vědět (30. září)
Co musíte ráno vědět (30. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. září)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, kolik zaplatí JPMorgan za manipulaci trhů a jaké celkem hrdé výročí...
Musíte vědět
Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý…
Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý…
včera v 22:00

Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý část zisků. Trh čekal na debatu kandidátů na prezidenta

Americké akcie v úterý mírně oslabily po předchozích třech nárůstech v řadě. Investoři vybírali zisky před blížícím...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Coca-Cola chystá vstup na trh s alkoholickými nápoji v USA
včera v 21:49

Coca-Cola chystá vstup na trh s alkoholickými nápoji v USA

Společnost Coca-Cola plánuje ve spolupráci s pivovarem Molson Coors Beverage vstoupit na trh s alkoholickými nápoji...
Coca-Cola Americké akcie Potraviny
Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání
Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání
včera v 21:33

Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden v úterý jen několik hodin před začátkem první předvolební debaty se...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Reuters: Uniper zvažuje prodej podílu v plynovodu Opal
včera v 19:11

Reuters: Uniper zvažuje prodej podílu v plynovodu Opal

Německá energetická společnost Uniper uvažuje o prodeji svého pětinového podílu v plynovodu Opal, který přes Německo...
Zemní plyn
Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků
Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků

Akcie na západoevropských trzích v úterý odepsaly část pondělních zisků. Investoři čekají, jak dopadne jednání o...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů
JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů
včera v 17:41

JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů

Americká banka JPMorgan Chase má zaplatit rekordních 920 milionů dolarů za svůj podíl na údajné manipulaci s futures...
JPMorgan Podvod Regulace
Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta
Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta
včera v 16:50

Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta na 862,28 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
České Nestlé po desetiletí střídá šéfa, bude jím Kernkamp
včera v 16:19

České Nestlé po desetiletí střídá šéfa, bude jím Kernkamp

Nestlé Česko a Slovensko po desetiletí změní generálního ředitele. Současný Dán Toren Emborg se od října vystřídá na...
Evropské akcie Potraviny
Spotřebitelská důvěra v USA v září vzrostla, je nejvýše od března
včera v 16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v září vzrostla, je nejvýše od března

Důvěra amerických spotřebitelů v září překvapivě výrazně vzrostla. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Americká ekonomika
Dánsko chce snížit emise o 70 % bez škrtů sociálních výdajů
včera v 15:40

Dánsko chce snížit emise o 70 % bez škrtů sociálních výdajů

Dánská vláda chce snížit emise oxidu uhličitého nad evropský cíl, aniž by škrtala výdaje na sociální stát. Píše to v...
Dánsko Ekologie a životní prostředí
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:00

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v červenci dosáhl 3,9 %

Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země
včera v 14:14

Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země

Zadlužení Německa kvůli výdajům na překonání následků pandemie nemoci covid-19 nepřesáhne úroveň, které země dosáhla...
Německo Zadlužení Koronavirus
Inflace v Německu opět zklamala
včera v 14:00

Inflace v Německu opět zklamala

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Oproti srpnové stagnaci je to...
Německo Inflace Evropská ekonomika
Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
včera v 13:12

Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia uzavřel dohodu s největším britským telefonním operátorem BT a stane...
Nokia Telekomunikace 5G sítě
Bývalý šéf MMF Rato byl zproštěn obvinění kvůli akciím Bankie
včera v 12:22

Bývalý šéf MMF Rato byl zproštěn obvinění kvůli akciím Bankie

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Rodrigo Rato byl zproštěn obvinění v souvislosti se vstupem španělského...
Španělsko Evropské banky Mezinárodní měnový fond
Firma populární korejské hudební skupiny BTS vstupuje na burzu
včera v 11:20

Firma populární korejské hudební skupiny BTS vstupuje na burzu

Firma populární jihokorejské hudební skupiny BTS chystá vstup na burzu. Primární veřejná nabídka akcií firmy Big Hit...
Jižní Korea Asijské akcie Primární úpis akcií (IPO)
Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
včera v 11:08

Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %

Hrubé bohatství domácností v 57 zemích, které sleduje studie Allianz, vzrostlo loni průměrně o 9,7 %, nejvíce od roku...
Světová ekonomika Česká ekonomika Bohatství