Burzovní kalendář (24. 4. - 28. 4. 2017)
|

Burzovní kalendář (24. 4. - 28. 4. 2017)

Na konci dubna bude náladu na Wall Street ovlivňovat hlavně výsledková sezóna, Donald Trump ovšem také přislíbil oznámení dlouho očekávané daňové reformy. Pozornosti trhů neujdou ani první odhad vývoje americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí a zasedání ECB. Na pražské burze zahájí výsledkovou sezónu za první kvartál společnosti CME, Unipetrol a O2 Czech Republic.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V týdnu po Velikonocích investoři sledovali data z výsledkové sezóny a také dění ve Francii, kde se v neděli 23. dubna koná první kolo prezidentských voleb. Trh s ropou ovlivňují zprávy o zásobách v USA, OPEC ale v zájmu podpory cen černého zlata zvažuje prodloužení omezení těžby.

První stovku zveřejněných výsledků firem z indexu S&P 500 lze považovat za pozitivní překvapení. "U čtyř pětin společností čistý zisk překonal očekávání, v případě tržeb je podíl překonání odhadů asi 70%. Pozitivní vyznění podporuje to, že čistý zisk firem v průměru meziročně vzrostl o 13 % a tržby o 5 %," uvedl v týdenním shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Těsně před volbami hned čtyři kandidáti na post francouzské hlavy státu měli reálnou naději na postup do druhého kola.

Celkově trhy spíše hledaly směr, americké indexy posílily (Dow +0,46 %, S&P 500 +0,85 %, Nasdaq Composite +1,82 %), evropské akcie naopak ztrácely (STOXX Europe 600 -0,65 %).

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden ale skončily všechny tři hlavní indexy v plusu
Americké akcie v závěru týdne mírně oslabily, jejich širší index S&P 500 ale zaznamenal první týdenní růst za tři týdny. Investoři byli opatrní před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb.
Evropské burzy se v poslední seanci před prvním kolem francouzských voleb na směru neshodly
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden pak o více než 0,6 % klesly. Pozornost trhů se soustředila na dění ve Francii, kde ve čtvrtek večer 39letý střelec zabil policistu a další dva zranil. Politologové se shodují, že útok by mohl ovlivnit první kolo francouzských prezidentských voleb, které se uskuteční v neděli.

Domácí index PX zakončil týden silnější o 0,1 %. Vedle Philip Morris ČR (-5,7 %), která se ve čtvrtek poprvé obchodovala bez nároku na dividendu, byla nejvíce ztrátovým titulem týdne Komerční banka (-2,4 %). Nejvíce se naopak dařilo akciím CME (+10,9 %). V jejím případě mohou investoři spekulovat na očekávané výsledky za 1Q2017, které budou zveřejněny ve středu 26. dubna před začátkem obchodování.

Pojišťovna VIG zveřejnila finální čísla za rok 2016, která byla v souladu s předběžnými výsledky zveřejněnými v březnu. Dozorčí rada schválila návrh managementu na vyplacení dividendy 0,8 EUR na akcii (hrubý dividendový výnos 3,6 %). Ukazatel kapitálové vybavenosti (Solvency II) dosáhl 195 %, podobně jako o rok dříve (196 %). "Zveřejněné informace jsme vnímaly neutrálně," poznamenal Vaníček. Titul zakončil týden silnější o 2,3 %.

Investiční společnost Templeton, která zastupuje investory držící 10,5% podíl ve Fortuně, požádala soud o vydání příkazu ohledně plánované akvizice v Rumunsku. Důvodem je nedostatek poskytnutých informací a možný střet zájmů majoritního akcionáře Fortuny, který zároveň prodává zmíněné rumunské firmy. Fortuna zakončila týden silnější o 6,8 %.

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,1 %
Pražská burza v páteční seanci navázala na čtvrteční zisk, index PX stoupl o 0,27 % na 977,87 bodu. Výrazně zdražily akcie mediální společnosti CME, nedařilo se naopak Monetě Money Bank a petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 562 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Závěr dubna bude na trzích pravděpodobně ovlivněn výsledky nedělního prvního kola francouzských prezidentských voleb (především dopad na euro), zasedáním Evropské centrální banky, oznámením daňové reformy v USA a také geopolitickým napětím, které aktuálně vedle Blízkého a Středního východu panuje především v oblasti Korejského poloostrova.

Hned zkraje týdne budeme znát výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb. Rizikem pro trhy a zároveň celkem pravděpodobným výsledkem je postup krajně pravicové Marine Le Penové do druhého kola (7. května). Výsledek nedělních voleb byl ale podle posledních průzkumů otevřený, jako nejvíce rizikový pro euro se jevil postup Le Penové a naopak krajně levicového Jeana-Luca Mélenchona, tedy druhé kolo bez jediného umírněného a proevropského kandidáta (Fillon, Macron).

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Francouzi do druhého kola prezidentského klání poslali Macrona a Le Penovou. Trhy výsledek prvního kola voleb přijaly s nadšením
Francouzi v neděli 23. dubna rozhodli, že v druhém kole prezidentských voleb se proti sobě 7. května postaví proevropský centrista Emmanuel Macron a nacionalistka Marine Le Penová. V boji o Elysejský palác jde tentokrát o hodně. Pokud by z něho vyšla vítězně šéfka krajně pravicové Národní fronty, reálně by hrozilo další drolení Evropské unie a odchod Francie z eurozóny. Investiční web nedělní volby a sčítání hlasů i pondělní ohlasy a reakce světových finančních trhů sledoval živě.

Ve čtvrtek bude zasedat ECB, od které se nic velkého nečeká. překvapením by bylo, pokud by banka naznačila více o budoucnosti programu odkupů aktiv, nebo dokonce zvyšování úrokových sazeb. "Mario Draghi bude dle našeho názoru nadále odmítat jakékoli spekulace o možné změně měnové politiky," napsal Vaníček.

Černou labutí příštích dnů se může stát dění okolo KLDR. Hovoří se o zvýšené aktivitě armád Číny, Ruska a USA. Investoři také mohou nedostatečně "ocenit" daňovou reformu, kterou "ve středu nebo v dalších dnech" přislíbil oznámit americký prezident Donald Trump. Právě spekulace na snížení daní a s tím související zvýšení zisků amerických firem byly jedním z motorů akciové rally od listopadu do března, zkušení investoři jistě mají na paměti známé úsloví "Buy the Rumor, Sell the News".

"50denní klouzavý průměr, pod kterým index S&P 500 poprvé uzavřel 12. března, se ze supportu změnil v rezistenci. K očekávanému testování hladiny 2 320 ještě nedošlo, důvodem mohla být i páteční expirace měsíčních opčních kontraktů. Graf indexu S&P 500 je měsíc téměř shodný. Prolomení 50denního klouzavého průměru je poměrně negativním signálem, potvrzuje mizející růstový potenciál a malé naděje na brzké testování historických maxim, na která si investoři od listopadu do března celkem zvykli. Pravděpodobnější variantou pro nejbližší období je sestup ceny k supportu okolo 2 300," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Ani v případě, že by se index vrátil nad 50denní průměr, býci by neměli vyhráno, klesající tendence by stále byla patrná. Psychologicky významný může být také přicházející květen, známé úsloví 'Sell in May and Go Away' bude nepochybně tématem komentářů k aktuálnímu vývoji na trhu. Graf indexu S&P 500 se za poslední týden prakticky nezměnil. Platí klesající trendová čára, benchmark se ale drží v rozmezí 2 300 až 2 400. Od současné hodnoty k 2 300 jde o zhruba 2 % sestup, což není mnoho. Šance na nová historická maxima je asi pro nejbližší dobu minimální, spíše lze čekat začátek volatilnějšího období. Uvidíme, jakou sílu prokáže support na 2 300, do dění na trzích ale může promluvit také geopolitika nebo avizovaný návrh daňové reformy z dílny Donalda Trumpa a jeho administrativy," dodal Košťál.

Výsledková sezóna běží naplno jak v USA, tak v Evropě a Asii. Ve světle makroekonomických a geopolitických rizik ale mohou i případně lepší než očekávané výsledky firem zůstat investory nevyslyšeny.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Pro pražskou burzu bude vedle zahraničních zpráv zásadní začátek výsledkové sezóny za první kvartál. Ve středu před otevřením trhu zveřejní čísla CME. "Očekáváme, že tržby v 1Q2017 vzrostly meziročně o 2 % na 131,5 milionu USD. Relativně pomalý růst tržeb jde na vrub oslabení evropských měn vůči dolaru. I tak by měl zisk EBITDA vzrůst o 9,6 % na 18,8 milionu USD, tedy podobným tempem jako ve 4Q2016. Podstatnější ale podle nás bude výhled managementu na celý letošní rok. Náš odhad je EBITDA 160,4 milionu USD (loni 150 milionů USD). Management nicméně může výhled podmínit vývojem kurzů měn," uvedl Vaníček.

Ve čtvrtek zveřejní čísla Unipetrol. "Čekáme EBITDA 4,1 miliardy Kč (meziročně +630 %). Obrovský nárůst bude způsoben spuštěním dříve odstavené jednotky a dalším pojistným plněním. Možným tržním katalyzátorem by bylo zveřejnění návrhu dividendy za rok 2016. Trh v průměru očekává 9,3 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos 3,6 %)," nabídl svůj výhled analytik z J&T Banky.

V pátek pak zveřejní čísla za první čtvrtletí O2 Czech Republic. "Očekáváme zisk EBITDA 2,53 miliardy Kč (+0,9 %). Vzhledem k tomu, že se titul do 5. května obchoduje s nárokem na hrubou dividendu 21 Kč (hrubý dividendový výnos přes 7 %), nedomníváme se, že by samotná čísla mohla způsobit velkou volatilitu ceny akcií O2," doplnil Vaníček.

Z makrodat budou na konci dubna zajímavé mimo jiné pondělní index podnikatelské nálady Ifo v Německu, čtvrteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a páteční první odhad vývoje americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí.

"Francouzská spotřebitelská důvěra by ve světle nejistoty před francouzskými prezidentskými volbami mohla mírně klesnout. Výsledek prvního kola voleb ale nahrává tomu, že by měl být dubnový pokles pouze dočasný," uvedl v pondělí ráno hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

ECB podle něj ponechá na svém čtvrtečním zasedání parametry měnové politiky nezměněné. "Stejně tak by si centrální bankéři měli udržet spíše holubičí rétoriku. Očekáváme opětovné zdůraznění slabšího růstu mezd a tomu odpovídajícího utlumenějšího vývoje jádrové inflace. Nicméně ve světle současných dat by měla být rizika krátkodobého vývoje oproti prognóze vyhodnocena jako proinflační. Nová prognóza bude publikována až na červnovém zasedání. Zdůrazněna zřejmě budou geopolitická rizika," doplnil Vejmělek. "Na tiskové konferenci lze očekávat dotazy na to, jak by mohl vypadat exit z programu kvantitativního uvolňování. Nadále předpokládáme, že program začne být omezován v září letošního roku, ale potrvá do 3Q2018. Oficiálně s ním zatím ECB počítá do konce roku."

Teprve den poté, tedy v pátek, vyjde první, předběžný odhad inflace v eurozóně za duben. Tržní očekávání je směrem k dalšímu nárůstu celkové inflace (na 1,8 % z březnové úrovně 1,5 %) a jádrové inflace (na 1 % z 0,7 %). "I pokud se toto očekávání naplní, jádrová inflace bude stále poměrně nízko na to, aby tlačila ECB k brzkému posunu politiky směrem ke zpřísnění. Celková inflace je výše, v pozadí je však momentální proinflační vývoj kolísavých složek (potraviny, ceny energií). Tomu odpovídá i změna prognózy inflace v letech 2017-2019, kterou ECB provedla mezi prosincem 2016 a březnem 2017 - určité posuny nahoru v bližší budoucnosti, nikoli však na vzdálenějším horizontu," připomněl analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Dubnovou inflaci v eurozóně vytlačí podle Vejmělka výše efekt Velikonoc. Alespoň částečně tak vykompenzuje březnové snížení na 1,5 % meziročně z únorového čtyřletého maxima 2 %. Za zrychlením bude i mírný vzestup cen ropy během dubna, růst cen potravin zřejmě dále zpomalí. "Zatímco celkový meziroční růst cen by se měl ve zbytku roku stabilizovat kolem 1,5 %, jádrová inflace by měla postupně růst na průměrných 1,0 % pro letošek a 1,2 % pro rok 2018," odhadl Vejmělek.

Indikátory důvěry v eurozóně v dubnu zřejmě mírně klesnou. Hlavním důvodem bude pokles průmyslové důvěry z předchozích vysokých hodnot. "Mírné zhoršení čekáme i v sektoru maloobchodu. Naopak určité zlepšení by měla zaznamenat důvěra v sektoru služeb, která se nachází pod dlouhodobým průměrem a má prostor pro zlepšení. Důvěra spotřebitelů podle již publikovaných předběžných dat mírně vzrostla. Celkově by data měla být konzistentní s růstem HDP eurozóny o více než solidních 0,6 % mezikvartálně během 2Q2017. To je více, než kolik činí naše aktuální prognóza (0,5 %)," uvedl ekonom z Komerční banky.

Německá harmonizovaná inflace v březnu dramaticky zpomalila o 0,7 procentního bodu na meziročních 1,5 %. Šlo o efekt Velikonoc. Zatímco v loňském roce byly v březnu, letos až v dubnu. "Duben by tak měl ukázat na opětovné zvýšení cenové dynamiky, a to na 1,8 %. Velikonoční efekt se projevil zejména v cenách služeb. Jejich dubnový růst by měl být hlavním tahounem jádrové inflace," předpokládá Vejmělek.

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA budou ovlivněny pokračujícími vysokými objednávkami letadel od firmy Boeing. Jen za březen firma oznámila nové objednávky 147 letadel. "Oproti konsenzu tak očekáváme zlepšení dynamiky ve srovnání s přechozím měsícem. Nicméně po očištění o sektor dopravy výsledky příliš povzbudivé nebudou," napsal ekonom z KB.

Americká ekonomika v průběhu prvních tří měsíců letošního roku nejen podle ekonoma z KB ztratila na dynamice. "Věříme, že pouze dočasně. Po 2,1 % mezikvartálního anualizovaného růstu ve 4Q2016 očekáváme za 1Q2017 růst o 1,4 %. Slabá data za první kvartál bývají ale často následně revidována výše. Za číslem bude zejména nevýrazná spotřeba (+0,8 %). Aktuální růst zaměstnanosti a vysoká spotřebitelská důvěra jsou ale příslibem zotavení spotřeby domácností v dalších měsících. Investice v podnikatelském sektoru i bytová výstavba zůstávají solidní. Vyšší dynamika zahraničního obchodu na exportní i importní straně by čisté exporty ve výsledku neměla zásadněji ovlivnit. I když tedy slabé číslo může vyvolat otázky, zda je ohroženo zvyšování dolarových sazeb, podle nás není. Další zvýšení základní sazby Fedu podle nás přijde již v červnu," uzavřel Jan Vejmělek svůj týdenní výhled.

Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly…
Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly…
18:00

Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 procenta na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport