US MARKETOtevírá za: 15 h 24 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Francouzi do druhého kola prezidentského klání poslali Macrona a Le Penovou. Trhy výsledek prvního kola voleb přijaly s nadšením

Francouzi v neděli 23. dubna rozhodli, že v druhém kole prezidentských voleb se proti sobě 7. května postaví proevropský centrista Emmanuel Macron a nacionalistka Marine Le Penová. V boji o Elysejský palác jde tentokrát o hodně. Pokud by z něho vyšla vítězně šéfka krajně pravicové Národní fronty, reálně by hrozilo další drolení Evropské unie a odchod Francie z eurozóny. Investiční web nedělní volby a sčítání hlasů i pondělní ohlasy a reakce světových finančních trhů sledoval živě.

Pondělí 24. dubna 2017

Neděle 23. dubna 2017

Předvolební výhled

Pokud v prvním kole žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, což se ani nečeká, bude se 7. května konat druhé kolo, v němž se střetnou dva kandidáti s největším počtem hlasů z prvního kola.

Podle posledního průzkumu institutu Opinionway by v prvním kole francouzských prezidentských voleb měl vyhrát nezávislý kandidát Emmanuel Macron (23 %) před šéfkou krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou (22 %). Preference Françoise Fillona a Jeana-Luca Mélenchona se však také pohybují okolo 20 %, což naznačuje, že do druhého kola by mohl postoupit v zásadě kdokoli z této čtveřice.

Nerozhodnutí voliči ještě mohou zamíchat kartami. Ve druhém kolem by se tak proti sobě mohli teoreticky postavit i Le Penová a Mélenchon. To by pro trhy bylo negativní překvapení. Předvolební průzkumy předpovídají pro tentokrát na francouzské poměry nebývale nízkou volební účast okolo 65 % (tradičně bývá účást kolem 80 %), přičemž až 40 % voličů je stále nerozhodných. K volebním urnám by tak mělo dorazit hrubým odhadem 30 milionů voličů, z nichž ale aktuálně jen asi 18 milionů má o své volbě jasno.

Francie - vývoj volebních preferencí prezidentských kandidátů

"Hlavními body volebních programů všech kandidátů jsou práce a bezpečnost, navrhovaná řešení se ale výrazně liší. Podle průzkumů se vítězem stane kandidát, který nabídne reformy na nabídkové straně ekonomiky. Z tohoto úhlu pohledu je nejambicióznější Fillon, který zároveň slibuje výrazné snížení deficitu státního rozpočtu. To by ve střednědobém horizontu znamenalo stimul pro růst francouzského hospodářství, v krátkodobém horizontu ale také náklady," říká Jana Steckerová, ekonomka z Komerční banky.

"Reformu nabídkové strany slibuje i Macron, který však zároveň nabízí podporu na poptávkové straně. To by sice ve střednědobém horizontu zvýšilo růst ekonomiky méně než Fillonův plán, zároveň by to ovšem z krátkodobého hlediska nebylo tak nepříjemné. Mélenchonův program zahrnuje agresivní veřejné investiční výdaje, které by byly financované z vyšších daní vysokopříjmových skupin a firem. Program Le Penové nese prvky protekcionismu, patriotismu a měnové autonomie," pokračuje Jana Steckerová.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Macron, Le Penová, Fillon, nebo Mélenchon: Jak ovlivní výsledek francouzských prezidentských voleb finanční trhy?

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Macron, Le Penová, Fillon, nebo Mélenchon: Jak ovlivní výsledek francouzských prezidentských voleb finanční trhy?

Na finanční trhy podle ekonomky prezidentské volby pravděpodobně vnesou větší volatilitu. Pokud ve druhém kole zvítězí kandidát, který je finančními trhy vnímán pozitivně, tedy Macron nebo Fillon, mělo by to pro euro znamenat úlevu. Stejně tak by se mělo jednat o dobrou zprávu pro akciové trhy a trh s dluhopisy. Naopak vítězství radikálně pravicové Le Penové či radikálně levicového Mélenchona by na trzích mohlo vyvolat zemětřesení. Již první kolo voleb by pak pravděpodobně vedlo k oslabení eura. Ztrátám by se pravděpodobně nevyhnula ani česká koruna.

"Největším rizikem je vítězství Le Penové v druhém kole voleb a s tím spojená možnost vystoupení Francie z Evropské unie. Samotný 'frexit' investoři považují sice za málo pravděpodobný, i tak by ale nejistota s ním spojená mohla být dostatečná na to, aby ve Francii spustila recesi. To by posléze negativně dopadlo i na hospodářství celé eurozóny. Kurz koruny by v takovém případě mohl vystoupit výrazně nad 28 EUR/CZK. Česká národní banka by pak mohla opět spustit devizové intervence, v tomto případě by ale prodávala rezervy," vysvětluje Steckerová.

Svět podle Marine Le Penové

Le Penová vystupuje jako hlas nacionalismu bránící národní identitu a obyčejné Francouze před hrozbami globalizace. Kontroverze Le Penové však nespočívá primárně v samotných volebních tématech, nýbrž v tom, jaká navrhuj řešení. Ve hře jsou takzvaný inteligentní protekcionismus v podobě 3% cla na veškerý dovoz s možností doplnění o další opatření na individuální úrovni, obnovení hraničních kontrol, omezení imigrace na 10 tisíc osob ročně a dodatečné zdanění zahraničních pracovníků nebo snaha o vyvedení Francie z NATO a eurozóny a vypsání referenda o vystoupení z Evropské unie, upozorňuje Roman Sedmera, analytik z České spořitelny

"Le Penová počítá s dodatečnými příjmy státního rozpočtu vyplývajícími z odchodu země z Evropské unie. Francie je sice v Evropské unii čistým plátcem, matematika Le Penové ale nesedí. Příjmy totiž nekryjí výdaje, a to ani ve střednědobém horizontu. I Britové již pochopili, že odejít z EU nelze ze dne na den a že ani přestat přispívat do rozpočtu EU nelze hned. Navíc rozhodnutí opustit unijní struktury s sebou nese i jisté dodatečné náklady v podobě účtu za 'rozvod', který se v případě brexitu odhaduje až na 50 miliard liber," pokračuje Sedmera.

Případná redenominace 80 % francouzského dluhu (přibližně 1,7 bilionu eur pod francouzským národním právem) do znovuzavedeného franku v konverzním poměru 1:1 by věřiteli byla vnímána jako default a měla by pravděpodobně za následek řadu mezinárodních žalob. Některé hlasy se proto návrh nezdráhají označit za pokus o největší krádež v dějinách.

Právě radikálnost návrhů Marine Le Penové ale výrazně snižuje šanci na jejich případnou realizaci v případě, že by Le Penová z voleb vyšla vítězně. Návrhy by totiž musel podporovat i parlament, v němž ale Le Penová nyní nemá dostatek spojenců. Dvoukolové parlamentní volby se budou konat 11. a 18. června, ani v nich se ale úspěch Národní fronty nečeká.

Jak navíc upozorňuje Anna Stupnytska, ekonomka ve společnosti Fidelity International, proti Marine Le Penové hraje také velmi silná podpora eura mezi Francouzi. Na konci loňského roku projekt eura podporovalo 68 % Francouzů, zatímco proti jednotné evropské měně jich bylo 29 %.

Podpora eura v zemích EU (listopad 2016), zdroj: Eurobarometer


ANALÝZA ČESKÉ SPOŘITELNY ŽIVOT PODLE LE PENOVÉ 


Zdroj: ČTK, Česká spořitelna, Komerční banka

Ekonomické a politické hrozbyEuroEurozónaEvropaEvropská unieFranciePolitikaVolby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika