Evropské burzy se v poslední seanci před prvním kolem francouzských voleb na směru neshodly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden pak o více než 0,6 % klesly. Pozornost trhů se soustředila na dění ve Francii, kde ve čtvrtek večer 39letý střelec zabil policistu a další dva zranil. Politologové se shodují, že útok by mohl ovlivnit první kolo francouzských prezidentských voleb, které se uskuteční v neděli.
Největšími favority zůstávají nezávislý centrista Emmanuel Macron a šéfka Národní fronty Marine Le Penová. François Fillon a Jean-Luc Mélenchon však za zmíněnou dvojicí podle předběžných průzkumů zaostávají o pouhé tři procentní body, takže výsledek prvního kola je otevřený.
Regionální index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,02 % na 378,12 bodu, za celý týden však 0,65 % odepsal. Britský FTSE 100 přišel o 0,06 % na 7 114,55 bodu (za celý týden -2,84 %), francouzský CAC 40 odevzdal 0,37 % na 5 059,20 bodu (za celý týden -0,08 %) a německý DAX si připsal 0,18 % na 12 048,57 bodu (za celý týden -0,5 %).
V pátek se dařilo zejména sektoru základních materiálů, který těžil z pozitivních hospodářských výsledků některých firem z tohoto odvětví. Zdražily také akcie evropských bank, kterým pomohlo nařízení Donalda Trumpa, aby se americké ministerstvo financí zaměřilo na snížení daňové zátěže a zrevidovalo pokrizové reformy týkající se bank a pojišťoven.
Reportování hospodářských výsledků se pozitivně podepsalo pod obchodování s akciemi německé firmy Software AG (+7,93 %). Na zveřejnění horších než očekávaných výsledků hospodaření za první čtvrtletí letošního roku naopak doplatila francouzská potravinářská skupina Danone (-2,45 %).
Evropské akcie (21. dubna 2017), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Americký soudce Sean Cox v pátek schválil vládní dohodu s německým automobilovým koncernem Volkswagen o urovnání jeho emisního skandálu. Volkswagen v rámci lednové dohody přiznal vinu a souhlasil se zaplacením 4,3 miliardy dolarů.
- Český státní dluh se v prvním čtvrtletí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej státních dluhopisů, které MF prodávalo na trhu za výhodných podmínek. Cílem bylo zajistit si finanční rezervu či refinancovat část dluhu výhodněji. V tiskové zprávě o tom v pátek informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh 169 000 Kč.
- Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank dostala ve Spojených státech pokutu 156,6 milionu dolarů za porušování pravidel při finančních transakcích. Informovala o tom agentura DPA.
- Ruská centrální banka vidí prostor k dalšímu snížení úroků i ve druhém čtvrtletí letošního roku, pokud budou v ekonomice přetrvávat pozitivní trendy. Uvedla to guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová.
- Státní rozpočet Řecka loni vykázal přebytek 0,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco o rok dříve skončil v deficitu 5,9 procenta HDP. V pátek to oznámil řecký statistický úřad. Výsledek je podle evropské metodiky ESA 2010. Přebytek primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu, se pak zvýšil na 3,9 procenta z 2,3 procenta HDP předloni.
Hlavní události týdne na evropských trzích
- Brexit nejsilněji hospodářsky zasáhne Nizozemsko, Irsko a Belgii. Britská ekonomika může v krajním případě upadnout až do recese. Dvouletá lhůta pro brexit nebude na dokončení složitých vyjednávání o nových obchodních vztazích mezi Velkou Británií a EU stačit, vyplývá z odhadů analytiků světového lídra na trhu pojištění pohledávek Euler Hermes.
- Škoda Auto plánuje, že bude v roce 2025 prodávat čtvrtinu vozů na elektrický nebo hybridní pohon. K tomu jí má pomoci pět elektromobilů a několik dalších modelů na hybridní pohon kombinující spalovací agregát a elektromotor s dobíjením z elektrické zásuvky (plug in hybrid). Škoda na současném autosalonu v Šanghaji představila koncept prvního elektromobilu Vision E s dojezdem až 500 km a autonomním řízením. Uvedla to v úterý v tiskové zprávě.
- Britská vláda je po téměř deseti letech připravena zbavit se všech akcií zachráněné banky Lloyds Banking Group. Návrat banky do soukromých rukou by mohl být dokončen v květnu a bude zlomovým okamžikem pro bankovní sektor napsal list Financial Times.
- Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí zvýšil provozní zisk meziročně zhruba o 28 procent na 4,4 miliardy eur. S odkazem na předběžné údaje firmy o tom v úterý informovala agentura Reuters. Součástí Volkswagenu je i mladoboleslavská Škoda Auto.
- Evropské firmy jsou po brexitu méně ochotné investovat ve Velké Británii. Odchod země z EU postihne zejména průmyslové a energetické firmy, výrobce zbytného spotřebního zboží, finanční společnosti a IT firmy. Vyplývá to z průzkumu investiční společnosti Fidelity International, která oslovila vedení firem z celého světa.
- Energetická skupina ČEZ chce do roku 2035 odstavit více než polovinu kapacity uhelných zdrojů v Česku. Na středečním setkání s novináři a analytiky to uvedl ředitel strategie ČEZ Dávid Hajmán. Nyní je kapacita uhelných elektráren ČEZ v ČR 4 641 megawattů (MW), během dvou desetiletí bude podle Hajmána odstaveno kolem 3 000 MW. V provozu zůstanou pouze nové a modernizované elektrárny v Ledvicích, Prunéřové a Tušimicích a teplárna Mělník, která má dlouhodobě dodávat teplo pro Prahu.
- Energetická skupina ČEZ zaznamenala zájem některých lokálních firem o svá aktiva v Bulharsku. Na středečním setkání s novináři a analytiky to uvedl ředitel divize obchod ČEZ Pavel Cyrani. Případné zájemce nekonkretizoval. Záměr zmapovat zájem o svá bulharská aktiva oznámil ČEZ v lednu. Společnost má delší dobu problémy s bulharskými úřady. Loni v červenci zahájil ČEZ proti zemi mezinárodní investiční arbitráž.
- Škoda Auto spolu s čínskou partnerskou firmou SAIC investuje v příštích pěti letech v Číně 2 miliardy eur. Investice budou směřovat do rozšíření aktuálních modelových řad, například o vozy s alternativními pohony a další vozy kategorie SUV. Škoda to ve středu oznámila na autosalonu v Šanghaji.
- Česká ekonomika v následujících letech poroste tempem kolem 2,6 % ročně, v roce 2020 by pak měl růst zpomalit na 2,4 %. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 19 tuzemských odborných institucí. Letos i příští rok by podle materiálu měl být růst ekonomiky tažen výdaji na konečnou spotřebu vlády i domácností. Zároveň odhady počítají s posilováním koruny až pod hranici 25 korun za euro.
Kritici ruské vlády by neměli zapomínat, že země žije prakticky v podmínkách blokády a nemá přístup k vnějším finančním zdrojům. V bilanční zprávě o činnosti svého kabinetu v roce 2016 to ve středu v ruském parlamentu prohlásil premiér Dmitrij Medveděv. Opozičního vůdce Alexeje Navalného, který ho nedávno obvinil z nezákonného obohacování, označil za "politického přivandrovalce".
- Ceny výrobců v Německu zůstaly v březnu na stejné úrovni jako v únoru, ačkoli trh po únorovém meziměsíčním růstu o 0,2 % očekával jejich další nárůst o 0,01 %. Meziročně zaznamenaly ceny nárůst o 3,1 % (únor: +3,1 %, odhad: +3,2 %).
- Projekty podél novodobé Hedvábné stezky musejí být otevřené Evropanům. Na návštěvě čínské metropole Pekingu to ve čtvrtek prohlásila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. V polovině května Čína plánuje uspořádat první summit věnovaný tomuto ambicióznímu plánu, který má spojit Asii s Evropou a Afrikou.
- Maďarská vláda vynaloží 12 miliard eur na rozšíření jaderné elektrárny Paks o další dva reaktory ze svých zdrojů, nebo si na ně půjčí. Nevyužije ale ruskou nabídku půjčky. Na tiskové konferenci v Budapešti to ve čtvrtek uvedl šéf maďarského úřadu vlády János Lázár.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii se v dubnu druhým měsícem za sebou zvýšila. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské komise. Index důvěry pro eurozónu stoupl o 1,4 bodu na -3,6 bodu. Index důvěry pro celou EU se zvýšil o 0,8 bodu na -3,4 bodu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Nizozemské pivovarské společnosti Heineken vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku zisk o 10,5 procenta na 293 milionů eur. K růstu přispěl vyšší prodej piva a silnější výkon v Evropě, než se čekalo. Uvedla to ve svém prohlášení společnost, která je druhým největším pivovarem na světě.
J&T Bance, která poskytuje služby privátního bankovnictví, klesl loni meziročně čistý zisk o 49 procent na 953 milionů korun. Bilanční suma se snížila o 14 procent na 133,1 miliardy korun. Banka o tom ve středu informovala ČTK v tiskové zprávě.
- Výsledky Nestlé v 1Q: Tržby 21 miliard CHF (loni: 20,9 miliardy CHF, meziročně +2,3 %, odhad: 21,3 miliardy CHF).
- Výsledky Unilever v 1Q: Tržby 13,3 miliardy eur (loni: 12,5 miliardy eur, meziročně +2,9 %, odhad: +2 %).
- Výsledky Debenhams v 1H: Zisk EBITDA 87,8 milionu liber (loni: 93,8 milionu liber), tržby 1,35 miliardy liber (loni: 1,33 miliardy liber).
- Hrubý zisk německé automobilky BMW se v prvním čtvrtletí zvýšil meziročně o 27 % na 3,01 miliardy eur. Ke zlepšení dopomohl zejména zisk společného podniku v Číně, uvedla ve čtvrtek firma. BMW už minulý týden hlásila, že v prvním čtvrtletí prodala rekordní počet vozů.
Zdroj: CNBC
Aktuality
