Německé firmy se obávají rizik ve světovém hospodářství

Každá druhá německá firma se obává o svou budoucnost kvůli vývoji světového hospodářství. Podle úterní zprávy Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), která se dotazovala 4 000 firem, je jich více než kdy dřív. Jako důvody firmy uvádějí jednání o vystoupení Británie z Evropské unie a ochranářskou politiku Spojených států, napsala agentura DPA.
Asi 23 procent firem se obává uzavírání trhů a upřednostňování domácích společností. Na podzim 2016 se takto vyjádřilo jen 16 procent z nich. "Růst dovozních bariér a ochranářské tendence typu strategie americké vlády 'America First' (Amerika na prvním místě) způsobují více nejistoty," píše se ve zprávě. "Německé podniky pozorují v mezinárodním obchodu rok od roku nárůst bariér," dodává zpráva.
V obchodních otázkách začíná být v kruhu předních hospodářských mocností jak ve skupině G7, tak G20 těžší hovořit jednotným hlasem, uvádí studie. Podniky označily hospodářsko-politický rámec jako hlavní riziko.
"Nejistota německých firem, které se pohybují na mezinárodním trhu je... velmi velká," uvedl šéf DIHK pro zahraniční obchod Volker Treier. Kromě brexitu, výroků americké vlády a stoupajícího protekcionismu v mnoha světových regionech jim starosti přidělává i zadlužení některých zemí. Podle Treiera by se těmto varovným signálům měla věnovat dostatečná pozornost na chystaném setkání G20 v Hamburku.
Navzdory uvedeným obavám očekává třetina dotázaných firem v příštích 12 měsících konjunkturu, 55 procent z nich označilo svou situaci za dobrou. O procento víc jich odhaduje, že se obchody v příštích 12 měsících zlepší, budou proto více investovat a naberou další zaměstnance.
Zdroj: ČTK