Průzkum: Každá pátá faktura v ČR není zaplacená včas

V Česku není pětina faktur za koupené zboží či služby zaplacená včas. Ve východní Evropě je neuhrazená každá čtvrtá zakázka, zatímco u západních sousedů jsou výsledky podobné těm českým. Až třetina odběratelů v ČR své závazky neplní záměrně. Vyplývá to z průzkumu inkasní agentury EOS KSI ve 3 200 firmách z 16 evropských zemí.
Nejčastěji podnikatelé uvádějí jako možný důvod špatné platební morálky druhotnou platební neschopnost. Faktury tedy neplatí, protože jim dluží jejich odběratelé. Problém to je pro 70 % českých podniků a horší situace je jen ve Španělsku (73 %) a Rumunsku (80 %). Naopak nejméně ohrožují nesplacené závazky klientů německé podniky (31 %).
"Existuje nemalá část podnikatelů, kteří své závazky neplatí záměrně. Spoléhají i na to, že budou promlčeny. Tato strategie se jim částečně vyplácí. Spousta firem totiž nemá nastavený systém hlídání nesplacených faktur nebo je příliš dlouho benevolentní vůči dlužníkům," uvedl jednatel EOS KSI v ČR Vladimír Vachel.
Čím později firmy řeší pohledávky, tím menší šance podle něj na jejich vymožení mají. Těch, kteří neplatí záměrně, je podle mínění ředitelů českých firem až 35 %. Nejméně nepoctivých zákazníků mají Švýcaři (21 %) a Němci (26 %). Nejhůře si vedou Rumuni a Poláci (45 %, respektive 44 %). Pro každou šestou evropskou firmu znamenají nezaplacené faktury riziko bankrotu.
V zemích západní Evropy, které mají lepší platební morálku, mají firmy nastaveny kratší termíny splatnosti faktur. Skoro polovina českých podniků (43 %) nabízí klientům více než 40 dní na zaplacení jejich závazků. Na Slovensku je to až 68 % firem, zatímco v Německu poskytuje takto dlouhou lhůtu pouze sedm procent firem.
Průměrné zpoždění plateb má Česko spolu se Švýcary jedno z nejkratších v Evropě, pouze 15 dní. Nejhůře jsou na tom Řekové, ti čekají na zaplacení po datu splatnosti skoro celý další měsíc (28 dní) a Španělé (24 dní).
Zdroj: ČTK