US MARKETOtevírá za: 16 h 0 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

KONTEXT: 5 trendů, které by letos (nejen) český byznys neměl podcenit

Miloš Zeman se dočkal znovuzvolení, první z velkých neznámých roku je tedy vyřešena. Společně s tím se ale objevila nová, významnější. Jde o další krůček směrem k czexitu? Podobných globálních i lokálních rozbušek a zároveň příležitostí podle všeho bude přibývat, zaznělo například nedávno v Davosu. I proto ukazujeme na pět oblastí, které experti zapojení do projektu Alter Eko považují v současnosti za klíčové.

Raffaella Tenconi (ADA Economics): Česká politika může investory znervóznit

Pokud se nestane něco nečekaného, bude česká koruna v horizontu patnácti měsíců mířit k 24 EUR/CZK. Ano, je zde pomyslná nášlapná mina v podobě balíku peněz, které zahraniční investoři nalili do českých dluhopisů, tedy na velice nelikvidní trh, který budou chtít dříve či později opustit. Kdy přesně, to stále není jasné. Možná v Česku zůstanou mnoho let, možná své pozice začnou likvidovat již brzy.

Jedním z důvodů pro druhý scénář by mohl být skokový nárůst inflace. V rámci předchozího cyklu se míra inflace dostala významně nad 3 %. Pokud by se něco podobného opakovalo, mohlo by to vést k likvidaci zmíněných pozic. Stejně tak by k ní ale mohla vést i nějaká panika, v důsledku níž by se vyprodávala všechna nebo většina aktiv z rozvíjejících se trhů. Případně, zaměříme-li se na česká specifika, pokud by se začal šířit názor, že status bezpečného přístavu, který Česko má, přestává platit. To se může stát, pokud by například vláda začala zvažovat referendum o setrvání země v Evropské unii.

Aleš Prandstetter (ČSOB AM): Další krizi globálních trhů nelze vyloučit

Na globálních trzích jsou stále velice nízké úrokové sazby a kreditní marže, což znamená, že jsou dluhopisy všech kategorií nadále drahé a výnosy nízké. Pokud by se zvýšily výnosy, zároveň by vznikla nějaká nejistota a zvýšily se přirážky u méně spolehlivých firem, vnikl by smrtící koktejl, který by mohl prohlubovat nestabilitu a vést až ke krizovým okamžikům. Toho se centrální banky nejvíce obávají, a proto jsou ve své politice opatrné.

Nemyslím si, že je to na pořadu dne, ačkoli pokud se dočkáme nějaké nestability, pak zřejmě přijde z této strany, protože je to trh, který je nejvíce napnutý. A i když to přijde třeba jen z nějakého segmentu trhu – mohou to být kupříkladu vysokovýnosové dluhopisy nebo investiční dluhopisy –, můžeme se dočkat nákazy, která zasáhne celý trh a roztočí pomyslnou spirálu, což je druhá podmínka toho, aby skutečně vznikla krize. Právě to se stalo před deseti lety, kdy se relativně menší dluhopisový trh rozšířil a zasáhl celou ekonomiku.

Jan Bureš (Patria Finance): Domácí byznys narazil na nutnost i příležitost inovovat

Jsme na vrcholu hospodářského cyklu, máme extrémně nízkou nezaměstnanost a firmy jsou nedostatkem pracovníků tlačeny k tomu, aby hledaly efektivnější způsoby, jak vyrábět více. To je výborná doba na to se zamyslet nad dlouhodobějšími inovacemi. Stále tu jsou – a zůstanou – extrémně levné peníze, firmy jsou navíc dobře vybavené hotovostí. Společně s tím jsem přesvědčen o tom, že v Česku odezněla doba velkých přímých zahraničních investic, že nic takového vlastně ani nepotřebujeme.

Potřebujeme kvalitní prostředí pro malé a střední podniky, které mohou určité inovační příležitosti lépe uchopit. Vzorem pro mě zůstávají ekonomiky jako Dánsko, kde vidíme menší nebo střední podniky s globálními ambicemi, které si vytyčily menší hřiště, na nichž excelují. V tom tkví velká příležitost. Pokud budeme mít podobné typy podniků, budeme si ve finále rozdělovat na mzdách více z toho, co se zde vytvoří. Tyto podniky totiž nejsou zatížené velkou firemní strukturou, kvůli které může nakonec významná část zisku mizet v zahraničí.

Ladislav Kučera (Hays): Český trh práce je a bude rozžhavený doběla

Nezaměstnanost je u nás nejnižší v celé EU, což se od pádu totalitního režimu nestalo. To samé platí o počtu neobsazených pozic, kterých máme 220 tisíc (v roce 2008 jsme se dostali na zhruba 180 tisíc). Společnosti tedy nemají zaměstnance a začínají uvažovat o tom, jestli kvůli tomu nebudou ztrácet zakázky. V některých případech už se to děje, bude tedy potřeba stále rychleji přemýšlet nad tím, zda jsou společnosti schopny a ochotny financovat automatizaci určitých procesů, tedy nejen výroby. Vedle nedostatku lidského kapitálu je k tomu povede i další tlak na růst mezd.

Nejen v tomto kontextu je dobré zmínit, že chybí nejvíce pracovníků s nízkou kvalifikací, konkrétně na pozice operátorů ve výrobě a v logistických skladech. Znepokojivější ale je, že nám ve stále větších počtech chybí i pracovníci do takzvaných specializovaných rolí, což se nejvíce týká technologií a informačních technologií. V této oblasti se přitom problém prohlubuje.

Petr Oulehla (Foxy): Doba hyperglobalizace (také) velí vracet se ke kořenům

Česko je, co se on-line prostředí týče, svébytným trhem. Češi jsou oproti zbytku Evropy v obecném vnímání internetu a jeho používání hodně napřed, což ostatně platí i ve srovnání s průměrným Američanem. Celá místní kultura je do značné míry postavena na on-line chování. Co se e-shopů týče, jsme evropským lídrem, což potvrzuje, že se Češi s internetem sžili, že ho denně používají k práci i zábavě. Na to by se firmy měly (ještě) více zaměřit, posunout se více do on-line světa.

Společně s tím ale nastal čas návratu ke kořenům. Přestože žijeme v informační době, je prioritou zaměřit se na zákazníka. Firemní data je například nadále potřeba využívat k hledání nových zákazníků, především jsou ale nutná k tomu, aby se firmy co nejlépe staraly o klienty stávající. V současné době, kdy je svět velice propojený, by se firmy měly snažit expandovat do světa, ale zároveň by měly stavět na tradičních hodnotách.

AnketaByznys a podnikáníČeská ekonomikaČeská republikaGlobalizaceInovaceInternetTrendy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika