Mayová před podnikateli hájila svůj brexitový plán

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí v projevu k účastníkům výroční konference Konfederace britského průmyslu (CBI) hájila svůj brexitový plán. Uvedla, že věří, že se jí s Evropskou unií podaří dohodu o odchodu země z evropského bloku uzavřít, a že je odhodlána dovést brexit do zdárného konce. Připravená dohoda je podle ní dobrá a země po rozluce s evropským blokem získá zpět kontrolu nad svými zákony, penězi a migrací.
Občané členských zemí unie tak už podle Mayové "nebudou předbíhat ve frontě" kvalifikované pracovníky ze třetích zemí, například "inženýry ze Sydney a softwarové vývojáře z Dillí".
Mayová řekla, že brexitová smlouva, kterou minulý týden dohodli unijní a britští vyjednávači, ochrání i britské firmy, pro které je klíčový hladký pohyb zboží. Zajistí podle ní také spolupráci s EU v oblasti bezpečnosti.
Na otázku ohledně takzvané pojistky, jejímž cílem je zabránit přísným kontrolám na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, premiérka odpověděla, že toto řešení nakonec vůbec nemusí nastat. "Obě strany chtějí ambiciózní obchodní dohodu," dodala. Záložní plán by platil v případě, že se Londýn s EU nedohodnou na podrobných podmínkách budoucích obchodních a dalších vztahů.
Slova Mayové o předbíhání ve frontě ostře kritizovala skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Na Twitteru označila za extrémně deprimující, že obhajoba brexitu se scvrkla na takovouto ambici. "Když nad tím přemýšlím, uráží mě tento popis oboustranného práva na svobodný pohyb čím dál víc. Opravdu ostudné," dodala později.
Sturgeonová v posledních dnech také kritizuje předběžnou dohodu o brexitu jako celek a vyzvala členy britského parlamentu, aby dokument nepodpořili. Naopak se za něj dnes postavil britský státní tajemník pro Skotsko David Mundell, podle kterého by odchod z EU bez dohody byl pro severní část Spojeného království katastrofální. "Tohle jsou těžká a komplexní rozhodnutí, ale nejsem ochoten připustit, aby Skotsko čelilo scénáři bez dohody," řekl zpravodajské společnosti BBC.
Text samotné smlouvy o vystoupení je v zásadě hotový. Dojednat zbývá především otázku, do kdy bude možné v případě potřeby prodloužit přechodné období, prozatím domluvené do konce roku 2020. Mayová ale dnes uvedla, že si prodloužení přechodného období nepřeje. Podle ní by mělo v každém případě skončit do příštích voleb, tedy do léta 2022.
Zdroj: ČTK