OECD pracuje na plánu minimální firemní daně

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pracuje na plánu zavedení minimální sazby firemní daně, který má být součástí globální revize daňových pravidel pro digitální éru.
Vznik digitálních gigantů jako Google a Facebook si vyžádal změnu mezinárodních daňových pravidel, protože tyto firmy mohou zdaňovat účetní zisk v zemích s nejnižšími daňovými sazbami bez ohledu na to, kde jsou jejich zákazníci.
Minulý týden se proto 127 zemí a teritorií dohodlo na revizi globálních daňových pravidel do roku 2020, aby se vyřešily některé z nejvíce problematických otázek, včetně zdanění příjmů digitálních firem ze zahraničí a jejich rozdělení mezi zeměmi, uvedla OECD. Na návrh Francie a Německa také OECD zváží možnosti, jak dát zemím větší prostor, aby mohly zdanit příjmy převedené do dalších zemích, které mají nízké nebo žádné daně.
Členy OECD je 36 vyspělých ekonomik. Organizace vede výzkum a pomáhá členským zemím při sestavování hospodářské politiky. Přeshraniční zdanění je jedním z jejích bodů, na které se zaměřuje.
Kvůli absenci pravidel bránícím firmám přesouvat zdanitelné zisky do zemí s nízkými daněmi stále více států vytváří vlastní daně, které se speciálně zaměřují na velké digitální firmy. Jsou mezi nimi i Británie, Francie nebo Španělsko. Také Evropská unie usiluje o uzavření dohody o celoevropské dani do března.
Daňová revize vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa z roku 2017 zahrnuje ustanovení, které má odradit nadnárodní společnosti, aby se vyhýbaly zdanění v USA tím, že převedou nehmotná aktiva, jako jsou třeba softwarové patenty, do zemí s nízkými daňovými sazbami.
Francie chce využít svého ročního předsednictví ve skupině sedmi velkých ekonomik G7 k prosazení dohody o minimální firemní dani, uvedla agentura Reuters.
Zdroj: ČTK