ALTER EKOnomické fórum: Svět se (z)mění. Buďte připraveni!

Pandemie covidu-19 se stala urychlovačem nastartovaných revolučních trendů. Svět zítřka se i proto bude v mnohém výrazně lišit od toho, na co jsme nyní zvyklí. Praktické tipy, jak se k tomu postavit, nabídne 12. května 2021 čtvrté ekonomické fórum pořádané konzultační společností Alter Eko s mediální podporou Investičního webu.
Pandemie covidu-19 se stala urychlovačem revolučních megatrendů. Svět zítřka a recept na úspěch v něm se tak bude v mnohém lišit od toho, na co jsme zvyklí. Úspěšní lídři budou muset myslet na nemyslitelné, a to i proto, aby zvládli transformaci z úspěšných obchodních modelů s kořeny v minulosti na budoucí vítěze. K tomu přispěje také nový přístup k energetice a obecněji zodpovědnost vůči okolí. Přístup, který bude mimo jiné determinován novým rozložením sil v globální ekonomice. A to vše orámuje nový makroekonomický (ab)normál.
O výše uvedených a souvisejících tématech budeme diskutovat 12. května během jarního ALTER EKOnomického fóra, které volně naváže na cyklus "českých Davosů" pořádaných na zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí. Hlavním řečníkem bude John Kay, jeden z nejrespektovanějších britských ekonomů, autor knihy Greed Is Dead. John odstartuje dopolední program, který jako tradičně věnujeme vizím a trendům. Odpoledne pak nabídneme detailní analýzu vybraných výzev, kterým (nejen) manažeři a majitelé firem v současnosti čelí, a nástin jejich možných řešení. To vše v rámci workshopů, jejichž cílem je předat prakticky využitelné zkušenosti.
Úspěšná firma zítřka
Úspěšná firma budoucnosti by měla mít vizi, pružnost a učenlivost, která není limitována hranicemi Česka. Měla by umět potlačit vlastní ego, inspirovat se od lídrů na trhu a sledovat vlastní limity. Důležitou kompetencí je také agilita praktikovaná například skrze plánování formou potenciálních scénářů a schopnost mezi jednotlivými scénáři „přepínat“, tedy být dostatečně adaptabilní.
Leadership v době (ab)normálu
Společnost čelí krizi, což se promítá do soukromého sektoru. I v krizových situacích se přitom musejí ve firmách dělat důležitá rozhodnutí nutná k efektivnímu hospodaření a rozvoji, případně strategická rozhodnutí, kam směřovat. Je potřeba se rozhodnout, kdo je ideálním šéfem v rychle se měnící době, jak vyvést firmu z krize a na jaké oblasti se soustředit pro maximalizaci hodnoty.
Budoucnost globálního obchodu
Narůstající protekcionismus, vypořádání se s novými riziky, zachování sociální a ekologické udržitelnosti a zvyšující se flexibilita v podnikání patří mezi hlavní výzvy v oblasti globálního obchodu. Jako nejvhodnější odpovědi na ně se jeví vhodné zajištění proti rizikům, rozvoj digitalizace a v neposlední řadě zrychlování a zefektivňování procesů a obchodní spolupráce.
Energetika pro 21. století
Spojené státy a obecněji Západ spolupracují s privátním sektorem a soustředí se na strategické projekty v oblasti jádra, emisí, energetického mixu, těžby surovin a podobně. Východ řeší technické banality, naši státní úředníci nestačí technologickému vývoji a změna se zdá být v nedohlednu. I proto, že energetika je významným zdrojem příjmů. I tím východní Evropa zaostává za rozvinutými zeměmi.