Založení s. r. o.: Na klíč, nebo ready made?

Uvažujete o založení vlastní společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) a nevíte, zda pro vás bude výhodnější varianta takzvaného založení na klíč, nebo koupě ready made společnosti?
Jako společnost zabývající se zakládáním a prodejem společností a poskytováním právních služeb s tím spojených se na trhu pohybujeme již 20 let. Provázíme klienty procesem založení jejich nové společnosti tak, aby byl pro ně co nejméně zatěžující jak z hlediska časového, tak ekonomického. Několikrát denně trpělivě odpovídáme klientům na jejich de facto totožné dotazy ohledně možností založení s. r. o., proto jsme se rozhodli se o své letité zkušenosti podělit veřejně a pokusit se popsat zakládací proces co nejpřesněji, s uvedením veškerých možných pro a proti.
Založit novou, nebo koupit již založenou společnost?
Současný trh je přesycen nabídkami firem, které se snaží nalákat na "zaručeně nejvýhodnější" způsob pořízení s. r. o., za který považují koupi takzvané ready made společnosti. Důvodem pro toto tvrzení je pravděpodobně fakt, že tito prodejci mají minimální zkušenosti v oblasti obchodu i práva a jediným hnacím motorem pro jejich přesvědčování je vlastní zisk, a to bez ohledu na výhodnost pro klienta. Jinak tuto preferenci zdůvodnit nelze. Věcné argumenty, které uvádíme níže, jsou toho jasným důkazem.
READY MADE s. r. o. je označení pro společnost s ručením omezením, která již existuje, a tudíž je pod konkrétním názvem a ke konkrétnímu datu již oficiálně registrována v obchodním rejstříku. Má tedy své IČ a sídlo a jako taková je připravena k okamžitému převodu na nového majitele. Stačí zaplatit prodejcem požadovaný obnos za převod a společnost je v ideálním případě ještě tentýž den převedena. Ovšem pouze za předpokladu, že:
- akceptujete původní název,
- nepotřebujete si aktivovat řemeslné ani vázané živnosti,
- nechcete změnit sídlo společnosti,
- nemáte zájem o uplatnění nákladů za koupi s. r. o.
Pokud něco z toho neplatí, musíte počítat s vícenáklady:
- Přejete-li si z jakéhokoli důvodu změnit název již existující společnosti, je nutné nechat vyhotovit nový notářský zápis v hodnotě zhruba 6 000 Kč včetně DPH.
- Chcete-li si rozšířit předměty podnikání o řemeslnou či vázanou živnost.
- Změníte-li sídlo společnosti, je také potřeba vyhotovit změnový notářský zápis.
- V případě koupě ready made společnosti kupujete obchodní podíl jakožto fyzická osoba, není tedy možné vystavit konečnou fakturu za převod na nikoho jiného. Lidově řečeno, nemůžete si danou položku zahrnout do nákladů při svém podnikání, a nemůžete si tudíž ani uplatnit DPH, která je zahrnuta v celkové kupní ceně za převod společnosti.
Významným faktorem pro rozhodování o způsobu pořízení nové společnosti je čas. Nemálo klientů se často nechá přesvědčit o tom, že koupě ready made společnosti je nejrychlejší a nejpohodlnější cestou právě proto, že mají hned k dispozici IČ a de facto mohou okamžitě začít "podnikat". Ano, v den podpisu převáděcích dokumentů se sice stáváte jednateli a majiteli společnosti, s podnikáním je ale spojena též možnost fakturace, která je navázána na bankovní účet. Ten ale banka většinou neotevře, dokud nejsou změny o novém majiteli zveřejněny v obchodním rejstříku a v takzvané evidenci skutečných majitelů. A v tomto ohledu je potřeba počítat s následujícím:
- Při zápisu změn do obchodního rejstříku příslušného soudu můžete zvolit variantu "přes notáře", která sice umožňuje zápis takřka okamžitě, zahrnuje však vícenáklady v hodnotě asi 9 500 Kč včetně DPH.
- Zvolíte-li levnější variantu, tedy podání návrhu na zápis změn do obchodního rejstříku přes soud, může vydání usnesení trvat až 5 pracovních dnů. Následně je potřeba přičíst další 2-3 dny, než usnesení nabude právní moci a změny se propíší do obchodního rejstříku. Teprve poté (zhruba po osmi pracovních dnech od data podpisů převáděcích dokumentů) můžete jít do banky otevřít si účet, abyste mohli začít fakturovat, a tedy reálně podnikat.
Ve světle uvedeného se nám tedy v zájmu klienta jeví koupě ready made společnosti jako nevýhodná, obzvláště v porovnání s možnostmi, jež nabízí druhá varianta.
V případě, že se rozhodnete pro založení nové společnosti, někdy též označované jako založení na klíč, zvolíte si předem požadovaný název, sídlo, předměty podnikání a libovolný počet jednatelů i společníků a my vám obratem zašleme kompletní dokumentaci, kterou ověřeně podepíšete a doručíte zpět k nám. Od tohoto okamžiku jsme schopni vaši novou společnost nejpozději následující den řádně zaregistrovat v obchodním rejstříku, takže do dvou dnů od doručení všech řádně podepsaných dokumentů si můžete otevřít bankovní účet a začít podnikat. Náklady za založení společnosti jsou navíc součástí vašeho účetnictví, takže si je můžete uplatnit.
Varianta založení nové s.r.o. je pro drtivou většinu podnikatelů levnější, praktičtější a v neposlední řadě také časově méně náročná.
Pár rad na závěr
Pečlivě zvažte, s kým se chystáte navázat spolupráci. Zaštiťuje-li se prodejce "dlouholetými zkušenostmi v oboru", prověřte si pravdivost tohoto faktu na stránkách Justice.cz, kde je zveřejněn rok založení každé společnosti. Na základě toho lze předpokládat i jistou kvalitu poskytovaných služeb.
Důkladně si promyslete, zda vám vyhovují všechny náležitosti již existující společnosti, kterou se na sebe chystáte převést. Každá změna přestavuje často nemalé náklady navíc.
Proces založení i převedení společnosti si nechte důkladně vysvětlit, abyste se později vyhnuli nepříjemnému překvapení v podobě vícenákladů za služby spojené s požadovanými změnami.
V urgentním případě zájmu o založení společnosti v rámci jednoho dne nás neváhejte kontaktovat, domluvte si s námi schůzku u notáře a druhý den ráno již v obchodním rejstříku najdete svoji novou společnost.