US MARKETOtevírá za: 8 h 5 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Nákup firmy v ČR plánuje třikrát víc podniků než před dvěma lety

Jistou akvizici v Česku pro příštích dvanáct měsíců plánuje 33 % firem, což je téměř třikrát více než před dvěma roky. Celosvětově je to 40 % podniků, nejvíc za poslední tři roky. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu Barometru investiční důvěry poradenské firmy EY, kterého se v září 2014 zúčastnilo přes 1 600 vedoucích pracovníků firem z 62 zemí celého světa včetně 90 generálních a finančních ředitelů z ČR.

Redakce IW
Redakce IW
14. 11. 2014 | 14:07
Česká ekonomika

Je tak velká naděje, že se transakční aktivita celosvětově vrátí po pětiletém propadu na předkrizovou úroveň roku 2006. Drtivá většina (97 %) českých společností má zájem o transakce do 250 milionů dolarů s cílem investovat do rozšíření své hlavní podnikatelské činnosti. Celosvětově má podobná očekávání 81 % manažerů.

Zatímco rok 2014 byl rokem několika "megatransakcí", v nejbližší budoucnosti by hlavním motorem mohly být středně velké obchody. Už letošní rok byl pro fúze a akvizice poměrně příznivý, přesto téměř dvě třetiny respondentů celosvětově předpokládají, že objem akvizic se v následujících dvanácti měsících dále zvýší.

"Po letech poklesu nebo stagnace transakční aktivita v ČR znovu oživuje. Jak jsme předpověděli v předchozím vydání barometru, rok 2014 přinesl vlnu megatransakcí. Tyto miliardové transakce mají řetězový efekt. Posílily investiční důvěru a podnítily aktivitu i v segmentech s menšími transakcemi. Zájem o koupi podniků je aktuálně největší za poslední tři roky," uvedl vedoucí partner transakčního poradenství EY ve střední a jihovýchodní Evropě Vladislav Severa.

Na 63 % oslovených českých respondentů uvedlo, že poměr dluhu jejich firem k vlastnímu kapitálu činí méně než 25 %, tedy že by ustály i případné zvýšení úrokových sazeb v blízké budoucnosti. Na globální úrovni je situace podobná jako v ČR.

"Díky stabilním cenám aktiv a rostoucí důvěře v globální ekonomiku jsou aktuálně perspektivy fúzí a akvizic mnohem optimističtější," doplnil senior konzultant oddělení transakčního poradenství EY v ČR Jaroslav Zelenka. Po letech ekonomické nejistoty poskytuje nynější stabilita konečně spolehlivý základ pro strategické plánování.

Mezi nejvýznamnější investiční destinace českých investorů patří Velká Británie, Polsko, Německo, Slovensko a Indie. Rozvinuté evropské země se tak dostávají do popředí investorského zájmu českých šéfů firem. V říjnu 2013 patřily mezi hlavní destinace českého kapitálu Německo, Brazílie, Indie, Čína a Rusko. Na 60 % oslovených českých společností plánuje investovat většinu akvizičního kapitálu do nemovitostí. Do odvětví spotřebního zboží plánuje investovat 44 % manažerů, následují technologie a finanční služby.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČeská ekonomikaFúze a akviziceSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika