Co letos (ne)čekat od centrálních bank? Fed skončil se zvyšováním sazeb, ECB začne až na konci roku
|

Co letos (ne)čekat od centrálních bank? Fed skončil se zvyšováním sazeb, ECB začne až na konci roku

První letošní jednání centrálních bankéřů na obou stranách Atlantského oceánu mnoho optimismu nenabídlo. Spíše naopak. Na další zpřísňování měnové politiky v podobě vyšších úrokových sazeb lze tedy nejspíše zapomenout.

Centrální banky Úrokové sazby Fed ECB Výhled na rok 2019 Evropská ekonomika Americká ekonomika

Narůstající globální ekonomické i geopolitické nejistoty vedly centrální bankéře k opatrnosti v komunikaci. Fed již letos nepředpokládá dvojí zvýšení sazeb, minimálně ne tak skálopevně, jako tomu bylo ještě před pár měsíci. A ekonomické vyhlídky byly revidovány níže i ze strany ekonomů z ECB.

Co tedy letos od centrálních bank v USA a eurozóně čekat? Podle nás nic. I když mediánový názor členů FOMC volá po zvýšení sazeb v letošním i příštím roce, domníváme se, že cyklus zpřísňování měnové politiky je u konce a dalším pohybem základní sazby Fedu bude snížení. V roce 2020 čekáme v USA recesi.

Fed - základní úroková sazba

Původní očekávaní raně podzimního zvýšení depozitní sazby ECB ze záporu posouváme až na konec roku. Šéf centrální banky Mario Draghi se tak v rámci svého mandátu, který mu končí v říjnu, zvýšení úroků nedočká. V dalších měsících naopak nevylučujeme nutnost podpořit likviditu v evropském bankovním sektoru injekcemi v podobě programu TLTRO 3.

ECB - základní a depozitní sazba

Autorem článku pro Hospodářské noviny z 20. února 2019 je hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Zdroj: Hospodářské noviny