Co musíte ráno vědět (22. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak se v týdnu dařilo akciovým trhům v Evropě a Americe, na čem se zasekla dohoda o federálním rozpočtu v USA a kde testují placení milodarů kartou? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři setřásli obavy z uzavření vládních úřadů

Hlavní americké akciové indexy v pátek přidaly až půl procenta, ačkoli se během dne nadále čekalo na to, jak dopadnou jednání politiků o financování vlády, které opakovaně naráží na takzvaný dluhový strop. Zisky indexu Dow byly brzděny poklesem cen akcií IBM a American Express, a tak zakončil pátek silnější jen o 0,21 % na 26 071,72 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,44 % na 2 810,30 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 0,55 % na 7 336,38 bodu. S výjimkou Dow indexy opět posunuly svá historická maxima. Index volatility VIX klesl o 7,77 % na 11,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než tři bazické body na 2,6592 %. Za celý týden Dow přidal 1,04 %, S&P 500 posílil o 0,86 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,04 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Růst cen amerických akcií zpomalil, býci ale stále dominují
Silný vstup do roku 2018 pokračuje. Ve zkráceném obchodním týdnu index S&P 500 posílil o 0,86 % na další historické maximum a od začátku roku je více než 5 % v plusu.

2. Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když se investoři soustředili na několik důležitých makrodat a čekali na výsledek sjezdu německých sociálních demokratů. Hlavní index západoevropských akcií se dostal nejvýše za dva a půl roku. Regionální index STOXX 600 Europe vzrostl o 0,54 % na 400,88 bodu, za celý týden pak získal 0,6 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,39 % na 7 730,79 bodu (za celý týden -0,64 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,58 % na 5 526,51 bodu (za celý týden +0,17 %) a německý DAX si polepšil o 1,15 % na 13 434,45 bodu (za celý týden +1,43 %). Vzhůru evropské akcie tlačí rostoucí optimismus ohledně firemních zisků a vývoje světové ekonomiky. Panevropský akciový index STOXX 600 Europe vystoupil nejvýše za dva a půl roku.

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD
V jaké kondici se aktuálně nachází nejobchodovanější měnový pár na světě? A jaké jsou zajímavé obchodní úrovně?
ECB: Změna komunikace se blíží, bude ale opatrná
Ve čtvrtek 25. ledna se k projednání měnové politiky sejde nejvyšší vedení ECB. Prosincové jednání přineslo dle zveřejněného zápisu posun ve vnímání současné a očekávané ekonomické situace, pozitivní revize vyhlídek reálné ekonomiky byla dokonce nejvýznamnější v historii.

3. Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 1,3 %

Pražská burza v pátek navázala na zisky z předchozích dnů, index PX zpevnil o 0,41 % na 1 123,62 bodu. Nahoru burzu táhly ČEZ, Erste Group Bank a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak CME. Objem obchodů byl s 436 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek akcie ČEZ (+0,98 %). V zelených číslech obchodování zakončila většina finančních titulů. Erste Group Bank stoupla o 0,83 %, MONETA Money Bank získala 0,42 % a VIG vzrostla o 0,35 %. Proti proudu šla Komerční banka (-0,11 %). Dařilo se O2 Czech Republic (+0,91 %) a Pegasu Nonwovens (+0,74 %), v negativním pásmu naopak uzavřely CME (-1,12 %), Fortuna (-0,28 %), Philip Morris ČR (-0,24 %) a Unipetrol (-0,13 %). Za celý týden pražská burza stoupla o 1,3 %. Nejlepší výkon předvedla Stock Spirits (+15,1 %), největší ztrátu vykázaly akcie CME (-2,5 %).

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy
Technická analýza cen akcií ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, jejímž autorem je analytik Šimon Janů z České spořitelny.

4. Očekávané události

Úvod týdne bude chudý na makrodata, z těch významnějších lze zmínit snad jen index aktivity chicagského Fedu. O to podstatnější bude, zda se podaří v americkém Senátu obnovit provizorní financování federální vlády USA, které bylo zastaveno s úderem půlnoci z pátku na sobotu. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí oznámí mimo jiné UBS, Halliburton a Netflix. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Saúdská Arábie vyzvala producenty ropy k prodloužení spolupráce

Saúdskoarabský ministr pro energetiku Chálid Fálih vyzval světové producenty ropy, aby prodloužili svoji spolupráci i po roce 2018. Spíše než další prodloužení současné dohody o omezení těžby ropy, která v posledních měsících podpořila růst cen suroviny, však dává přednost nové formě dohody o těžbě. Je to poprvé, kdy Saúdská Arábie veřejně nadnesla možnost nové formy spolupráce mezi ropnými producenty po roce 2018.

6. Německo a Francie chtějí podepsat novou smlouvu o spolupráci

Francie a Německo letos chtějí podepsat novou smlouvu o vzájemné spolupráci, která se zaměří například na oblast hospodářství, ale i na zahraniční politiku a otázky bezpečnosti včetně boje s terorismem. Oznámili to v neděli ve společném prohlášení francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. O chystané dohodě se někdy hovoří jako o "nové Elysejské smlouvě", která zpečetila úzké vztahy obou sousedních zemí právě před 55 lety (22. ledna 1963).

7. Amazon otevírá pro veřejnost obchod bez pokladen

Internetový obchod Amazon otevře v pondělí po roce testování veřejnosti svůj obchod budoucnosti Amazon Go. Obchod nemá žádné pokladny, je vybaven kamerami a senzory, které sledují, co si kupující vezme z polic a co vrátí. Útrata je pak stržena z účtu zákazníka po odchodu z obchodu.

8. Zemědělský gigant Archer Daniels Midland má zájem o převzetí konkurenta Bunge

Americký zemědělský gigant Archer Daniels Midland kontaktoval konkurenční společnost Bunge s nabídkou na převzetí. Případná dohoda by spojila dva ze čtyř největších obchodníků s obilím na světě. S odvoláním na informované zdroje to napsal ekonomický list Financial Times.

9. S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky. Rating dlouhodobých devizových závazků ponechala na stupni AA- a hodnocení závazků v domácí měně zůstalo na stupni AA.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Katolická církev ve Francii testuje přijímání milodarů kartou

V katolickém kostele v Paříži 21. ledna poprvé otestovali přijímání milodarů bezkontaktní platební kartou. Církev se tak podle svého vyjádření snaží přizpůsobit novým technologiím a připravuje se na postupný zánik hotovosti, citovala agentura AP pařížskou diecézi.

Při nedělní mši v kostele Saint-François de Molitor v 16. pařížském obvodu mezi věřícími kolovalo pět prototypů digitálních kasiček na milodary. Věřící si mohli na jejich obrazovkách zvolit darovanou částku 2, 3, 5 nebo 10 eur a zaplatit ji přiložením karty. Vzápětí jim přišlo potvrzení s poděkováním. Možnost darovat peníze v hotovosti zůstane.

Vedle toho mohou Francouzi podporovat svou farnost také prostřednictvím speciální aplikace La quete (Milodar) stažené do chytrého telefonu.

Příjmy pařížských farností jsou bezmála z osmdesáti procent závislé na příspěvcích od věřících, z toho 14 % tvoří milodary vybírané v kostelech. To v průměru představuje 98 eur ročně na jednoho věřícího, uvedl na svém webu list Ouest-France.

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
11:28

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy se zřítila o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
11:19

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
10:56

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
09:35

Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START přidaly téměř 18 % na 500 Kč

(AKTUALIZOVÁNO) Akcie lékárenské a technologické společnosti Pilulka v pondělí zahájily své působení na veřejném...
Pilulka Akcie ČR Pražská burza
Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19
09:25

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně...
Spotřebitelská důvěra Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty
08:30

Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor se ve třetím čtvrtletí propadla do čisté ztráty 336 miliard wonů (6,9 miliardy...
Asijské akcie Auta Výsledková sezóna
Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly…
08:05

Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly 9,28 miliardy AUD

Coca-Cola European Partners (CCEP), evropská stáčírna a plnírna nápojů Coca-Cola, nabízí za převzetí australského...
Coca-Cola Austrálie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika